Chcete poškodit češtinu! U Jílkové se všichni opět pohádali kvůli přechylování

Tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové byla ženská příjmení. Měla by být v rámci novely o matrikách zrušená povinnost přechylování? Hanobí se tím český jazyk, anebo bychom měli jít takříkajíc se světem, který od toho upouští? Jsou ženy diskriminovány a vytváří se dojem, že jsou majetkem mužů?

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo
doporučujeme

Odpovědi na tyto otázky se snažili najít Ondřej Profant, poslanec Pirátské strany, Jiří Čunek, senátor KDU-ČSL, Jana Valdrová, jazykovědkyně a soudní znalkyně v oboru jmen a příjmení, Karel Oliva, jazykovědec a exředitel Ústavu pro jazyk český, Markéta Karman, výkonná ředitelka Business and Professional Women Czech Republic a Jaroslav Pokorný, důchodce z České Rybné.

Moderátorka Jílková se zeptala Valdrové na přínosy nerozpoznávání muže a ženy v úředních dokumentech. Ta jí odpověděla, že je pro svobodnou volbu té dané ženy. Pomoct by jí to mohlo například při mezinárodním styku, anebo v situacích, kdy je to nadbytečné. "K čemu je potřeba mít jasno o pohlaví dané osoby? Někteří lidé posuzují jinak slova muže a ženy a nemělo by to tak být," dopověděla.

Senátor Čunek oponoval, že by se politici měli zabývat důležitějšími věcmi. Jílková mu do toho vstoupila a vysvětlila mu, že to vyvolalo velké vášně, a že dvěma třetinám Čechů vyhovuje současný stav. "Jsme na to zvyklí a je to jednodušší. Přijde mi nedůstojné se snažit skrývat pohlaví, protože bychom měli posuzovat druhého člověka na základě odbornosti a ne pohlaví," vysvětlil jí.

Nehanobíme český jazyk?

Do diskuze se dostalo téma cizinek. Oliva vysvětlil, že se jazyk vyvíjí samovolně, a že by se do něj nemělo inženýrsky zasahovat. "Ať se jména žen zapisují tak, jak je to v češtině, tedy přechýleně," dořekl. Valdrová následně začala mluvit o zákonech první republiky, které toto připouštěly. Jílková jí ale poopravila, že se jednalo pouze o národnostní menšiny. Oliva stále trval na tom, že by do našeho jazyka neměly takto zasahovat cizí vlivy.

Poslanec Profant řekl, že společenská poptávka po možnosti mít nepřechýlené příjmení skutečně je, a že se nejedná jenom o pražský fenomén. Ředitelka Karman vysvětlila, že si jí nikdo s mužem neplete, a že nevidí důvod, proč by měla používat -ová. V pracovním životě, kdy se setkává s cizinci, to má díky tomu snazší. Důchodce Pokorný zastával názor, že by si ženy, které se nechtějí cítit jako majetek muže, měly ponechat dívčí příjmení. Karman v tom viděla první jakési vzepření se tradicím a ráda by to dotáhla ještě dál.

Co takhle umožnit mužům, aby používali ženská příjmení?

Pokorný ještě dopověděl, že nechápe, proč některé ženy chtějí používat maskulinismy. "Ony se snad cítí ponížené jenom proto, že jsou ženy, a musejí si dokazovat své vyšší postavení tím, že ze sebe udělají muže?," položil Pokorný řečnickou otázku. Jílková se pak rozhodla vyvolat diskuzi na téma, proč by se neměl vyvíjet větší tlak na to, aby si muži častěji brali ženská příjmení. "Prostě pan poslanec Profant by se jmenoval Profantová. A vy pane senátore byste byl Čunková," řekla Jílková. Následoval smích z publika.

Profant se k tomu vyjádřil tak, že o jednom takovém případu ví. Jednalo se o muže s britským rodným listem, který používá koncovku -ová. Paní z publika, která měla německého manžela, a která se jmenuje Suchel, potvrdila, že nikde na světě, vyjma ČR, neměla problémy. Ještě před vysíláním, když jí volali, tak řekli: "Je tu nějakej Sušer?" "Musela jsem mu odpovědět, že tady žádný Sušer není. Pouze Jaroslava Suchel," domluvila Suchel. Nastavené to takhle má z úcty ke svému zesnulému choti.

Čunek oponoval, že se nejedná pouze o změnu jména, nýbrž o celospolečenský fenomén, kdy si ze dne na den měníme pohlaví apod. "Je to neúcta k tradici dávat něco takového do zákonů. Já pro to rozhodně hlasovat nebudu," postěžoval si Čunek. Oliva se zase obával, že by nepřechýlená ženská jména mohla způsobit problémy, které popsala Suchel.

Je na něco takového náš jazyk vůbec připravený?

"Problém je v lidech. Lidé za hranicemi jsou chytřejší," zareagovala Valdrová. "Já bych zase nesrovnávala slovanské jazyky s angličtinou a francouzštinou, které mají jinou stavbu vět," vstoupila do toho Jílková. Mluvilo se také o nejasnostech, které s nepřechylováním, mohou vyvstat. "Co když třeba řeknu, že jde Chyba. Jak poznám, že se jedná o muže, nebo o ženu," ptala se Jílková. Také se hovořilo o tom, jak by se řešila situace, kdyby se Suchel jmenovala Alex.

Profant také hovořil o tom, že očekává přirozený vývoj jazyka, a že ženy si nebudou přechylovat příjmení v případech, kdy je to vhodné. Valdrová zase řekla, že chce, aby ženy měly svobodu volby. Pán, který se dostal k mikrofon, řekl, že miluje svojí rodnou zem a jazyk český, a že protistrana se podle jeho názoru opírá o výjimečné případy. "Ani jeden z argumentů, které jste přednesly, mě nepřesvědčil," dopověděl. "Dejte nám svobodu, ať se každý jmenuje, jak chce," reagovala Karman.

S blížícím se koncem diskuze dostávali prostor další zástupci veřejnosti. El Amin, které byl předán mikrofon, řekla, že byla provdána za cizince, a že je na své jméno hrdá. "Mohla bych si vzít své původní jméno, ale je to z úcty k otci mých dětí a vyjádření toho, že patřím ke svým synům, kteří se taktéž jmenují El Amin. Navíc k tomu není problém přidat oslovení paní," vysvětlila. Jílková oznámila konec a téma příštího týdne, jímž bude dostupnost léků.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Musíte při zákazu nočního vycházení ven? Noste dokument, který váš pobyt…

29.10.2020 22:00 Aktualizováno Vybíjejí si na nich vztek. Strážníci v metropoli se po vyhlášení dalších vládních restrikcí…

V Ostravě se srazily tramvaje, zranili se čtyři lidé

29.10.2020 21:00 Aktualizováno Čtyři lidé byli dnes zraněni při nehodě dvou tramvají v ostravské městské části Poruba. Nehoda se…

Manželka hradního kancléře Mynářová bude mít rozhlasový pořad

29.10.2020 17:05 Manželka hradního kancléře Alexandra Mynářová bude mít vlastní pořad v Českém rozhlase (ČRo). Uvedl…

Požár kostela sv. Michala v Praze: Podle vyšetřovatelů může souviset s…

29.10.2020 16:24 Aktualizováno Za požárem kostela svatého Michala v zahradě Kinských v Praze byla nejspíš lidská chyba. Podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama