Ctirad Vitásek nemusí být jediný? Expert prozradil, jestli se může střelba opakovat

Českem dodnes otřásá střelba, při níž v čekárně ostravské nemocnice zemřelo šest lidí. Útočník Ctirad Vitásek je sice po smrti, expert na masové vraždy se ale obává, že by za určitých okolností mohl jeho čin někdo napodobit.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě
doporučujeme

Co přesně útočníka vedlo k masové vraždě šesti lidí není známo, spekuluje se, že měl pocit nedostatečné léčby ze strany lékařů tamní nemocnice. Podle behaviorálního patologa Andreje Drbohlava ale mohlo jít o takzvanou rozšířenou sebevraždu.

"Ve většině případů ten jedinec přichází na místo činu s tím, že tam sebevraždu spáchá. Vlivem celého pnutí a motivace je doprovodným jevem to, že k sobě přidává větší množství dalších obětí," řekl České televizi.

Dodal, že může být nebezpečné se po motivech pídit. "S motivem je na počátku potřeba nakládat velmi opatrně, a to z toho důvodu, že podobné činy mohou být návodné, pokud by se někdo v motivech zrcadlil," varuje expert.

Nebezpečné mohou být například rozhovory se sousedy o charakteru vraha. "O pachateli mohou zaznívat věci, se kterými může velmi nebezpečně souznít posluchač, divák, který je toho času také ve velké duševní nejistotě. Z výzkumů a empirických bádání víme, že pokud se neobratně pracuje s informacemi, tak v následujících kritických třinácti dnech se v oblasti, ve které informace nepřetržitě působí na posluchače či diváka, zvyšuje pravděpodobnost, že vznikne minimálně osm útočníků, kteří jsou připraveni takový čin napodobit," varuje odborník.

Proč po čtrnáctém dni dramaticky klesá pravděpodobnost napodobení útoku ale zatím podle experta nikdo neví a odborníci to proto dodnes nedokáží vysvětlit.

Samotného Vitáska expert charakterizoval jako člověka pod vlivem beramoku. Tedy osobu trpící psychickými obtížemi krátkou dobu před činem. "Motivační vzorce i samotný charakter provedení vychází spíše z depresivních, úzkostných, popřípadě neurotických poruch než těch vysloveně psychiatrických, popřípadě psychotických," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (20)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie nehodlá lidem bránit ve shromažďování kvůli opatřením ministerstva

05.06.2020 18:19 Policie nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví.…

Soud odmítl žalobu advokáta Černého, kterému vadí nošení roušek

05.06.2020 17:06 Soud odmítl žalobu advokáta Adama Černého, který se domáhal zrušení opatření ministerstva…

Děti vylovily z řeky v Brně urnu, zřejmě i se zpopelněnými ostatky

05.06.2020 17:02 Děti v Brně vylovily z řeky urnu zřejmě i se zpopelněnými ostatky. Zabývají se tím strážníci.…

Covid-19 zaskočil epidemiology. Vyléčený pacient z Vysočiny je znovu…

05.06.2020 15:34 Epidemiologové z Vysočiny řeší případ člověka, který je po vyléčení z covidu-19 opět pozitivní.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy