Ctirad Vitásek nemusí být jediný? Expert prozradil, jestli se může střelba opakovat

Českem dodnes otřásá střelba, při níž v čekárně ostravské nemocnice zemřelo šest lidí. Útočník Ctirad Vitásek je sice po smrti, expert na masové vraždy se ale obává, že by za určitých okolností mohl jeho čin někdo napodobit.

Střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě
doporučujeme

Co přesně útočníka vedlo k masové vraždě šesti lidí není známo, spekuluje se, že měl pocit nedostatečné léčby ze strany lékařů tamní nemocnice. Podle behaviorálního patologa Andreje Drbohlava ale mohlo jít o takzvanou rozšířenou sebevraždu.

"Ve většině případů ten jedinec přichází na místo činu s tím, že tam sebevraždu spáchá. Vlivem celého pnutí a motivace je doprovodným jevem to, že k sobě přidává větší množství dalších obětí," řekl České televizi.

Dodal, že může být nebezpečné se po motivech pídit. "S motivem je na počátku potřeba nakládat velmi opatrně, a to z toho důvodu, že podobné činy mohou být návodné, pokud by se někdo v motivech zrcadlil," varuje expert.

Nebezpečné mohou být například rozhovory se sousedy o charakteru vraha. "O pachateli mohou zaznívat věci, se kterými může velmi nebezpečně souznít posluchač, divák, který je toho času také ve velké duševní nejistotě. Z výzkumů a empirických bádání víme, že pokud se neobratně pracuje s informacemi, tak v následujících kritických třinácti dnech se v oblasti, ve které informace nepřetržitě působí na posluchače či diváka, zvyšuje pravděpodobnost, že vznikne minimálně osm útočníků, kteří jsou připraveni takový čin napodobit," varuje odborník.

Proč po čtrnáctém dni dramaticky klesá pravděpodobnost napodobení útoku ale zatím podle experta nikdo neví a odborníci to proto dodnes nedokáží vysvětlit.

Samotného Vitáska expert charakterizoval jako člověka pod vlivem beramoku. Tedy osobu trpící psychickými obtížemi krátkou dobu před činem. "Motivační vzorce i samotný charakter provedení vychází spíše z depresivních, úzkostných, popřípadě neurotických poruch než těch vysloveně psychiatrických, popřípadě psychotických," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průzkum: Index paniky stoupl, se všemi opatřeními proti covidu souhlasí 46…

20.10.2020 22:21 Aktualizováno Se všemi vládními opatřeními proti šíření koronaviru souhlasí 46 procent Čechů, vyloženě odmítavý…

Životní úroveň vlastní domácnosti hodnotí kladně 56 % Čechů

20.10.2020 18:47 Do hodnocení hospodářské situace domácností v Česku se ekonomické důsledky koronavirové epidemie…

Průzkum: Češi podporují spojení práva a fondů nejméně ze zemí EU

20.10.2020 16:42 Více než tři čtvrtiny obyvatel zemí Evropské unie podporují myšlenku, aby unijní instituce spojily…

Po nedělních protestech obviněni dva z demonstrantů, jeden policista má…

20.10.2020 13:29 Po nedělních protestech proti vládním protiepidemickým opatřením obvinila policie dva z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama