Vyvracíme dezinformace: Koronavirus prý pomáhá se sledováním lidí, pravda je ale jiná

Prostřednictvím sociálních sítí se v těchto dnech šíří další nebezpečná dezinformace, podle které jsou lidem při testech na přítomnost koronaviru implantovány sledovací čipy. Pravda je ale úplně jiná.

Dezinformace šířící se internetem
doporučujeme

Dezinformaci o testování na covid-19 sdílelo na facebooku za dvanáct hodin už více než osm set lidí. Na sociální síť ji nahrála Radka Samková, podle která má jít o příběh přítele z Anglie, jehož jméno ale není v příspěvku uvedeno. V příspěvku nicméně tvrdí, že dotyčný šel na testování na koronavirus, kde mu byl bez jeho vědomí implantován sledovací čip.

"Dle informací do vývoje tohoto prvního nanočipu, co se lepí na sliznici, investoval Bill Gates 20 mil. USD a do nanočipu druhé a třetí generace (ve vakcíně a pod kůži) 400 mil USD," píše Samková na facebooku.

K příspěvku je připojena fotografie, na které by měl být vidět onen údajně vyfocený čip z nosu. V kontextu příspěvku jde ale o lež. Jak upozoenil server Manipulátoři.cz, fotografie čipu  jez roku 2009 a je něm nahraná hebrejská bible- Lte ji ale najít i u roky starých zpráv, například zde

Podle facebookové stránky Checkbot dezinformace odkazuje na fenomén, který je populární ve Švédsku, kde si lidé nechávají implantovat čipy pod kůži, aby nemuseli nosit peněženku nebo klíče. Stránka se přitom odkazuje na reportáže věnující se tomuto fenoménu.

Dezinformace plynule navazuje na jiné populární konspirační teorie o plánech "očipovat lidstvo", tentokrát vakcínou proti koronaviru. Jejím autorům přitom nijak nevadí, že zatím žádná spolehlivá vakcína neexistuje, cílem je zvýšit nedůvěru k očkování proti koronaviru. To by přitom mohlo sehrát klíčovou roli při získávání kolektivní imunity. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jihočeská policie pátrá po ženě ze Šumperka, zem se po ní slehla 3.…

12.07.2020 13:25 Policie pátrá po ženě ze Šumperska, o kterou se bojí její rodina. Žena by se mohla pohybovat na…

Policisté hledají mladou ženu z Karlovarska. Je naboso, léčila se s…

12.07.2020 11:45 Karlovarští policisté pátrají po třiadvacetileté Barboře Cyrányové v okolí Mariánské na Karlovarsku…

EXKLUZIVNĚ: Vraždu Masaryka zosnovali komunističtí agenti pod cizí vlajkou…

12.07.2020 09:00 ROZHOVOR - Vůbec o jeho násilně tragickém konci nepochybuje. Badatelka Václava Jandečková je…

Tři zaměstnanci kutnohorské firmy Foxconn mají koronavirus, jejich…

11.07.2020 19:10 Tři zaměstnanci kutnohorské firmy Foxconn mají koronavirus, byli v kontaktu s nakaženým z ohniska v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy