Do Prahy dorazil letecký speciál z Moskvy pro zbylou část vyhoštěných Rusů

Na pražské ruzyňské letiště dorazil krátce po 13:00 letecký speciál Iljušin 96-300 z Moskvy pro zbylou část vyhoštěných diplomatů a zaměstnanců ruské ambasády. Česko jim nařídilo opustit zemi kvůli zapojení Ruska do kauzy Vrbětice do konce května. Odlet je naplánován na 16:00. Část vyhoštěných Rusů opustila Česko už v minulých dnech a týdnech.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Letadlo po přistání narolovalo poblíž budovy třetího terminálu ruzyňského letiště. Poté následovalo nakládání rozměrných zavazadel. Zhruba po hodině a půl k letišti přijel jeden větší autobus a jeden minibus s vyhoštěnými Rusy a jejich rodinami. Celkově šlo odhadem asi o šest až sedm desítek lidí, kteří s sebou měli po většinou menší a příruční zavazadla. Po jejich odbavení je jejich odlet naplánován na 16:00.

Z Česka do uplynulého víkendu odletěla podle údajů ministerstva zahraničí zatím méně než polovina z diplomatů a zaměstnanců ruského velvyslanectví vyhoštěných z Česka. Výjezdní příkaz obdrželo 123 ruských občanů, kteří mají do půlnoci z dneška na úterý opustit ČR. Třicet z nich má diplomatický pas a zbytek služební.

O snížení obsazení ruské ambasády v Praze rozhodlo Česko v dubnu po diplomatické roztržce s Ruskem kvůli výbuchům ve Vrběticích. Roztržka ČR a Ruska je vyústěním zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb. Česko v dubnu rozhodlo o vyhoštění 18 pracovníků ambasády, které označilo za důstojníky ruských tajných služeb. Moskva reagovala vyhoštěním 20 diplomatů či zaměstnanců české ambasády v ruské metropoli.

Poté rozhodla ČR o vyhoštění dalších pracovníků, na jejichž odjezd dostalo Rusko čas do konce května. Moskva pak oznámila, že přechází v počtech pracovníků ambasád "na striktní paritu".

Co se týče českého zastoupení v Rusku, do konce května tam výpověď obdrží 79 místních sil na velvyslanectví v Moskvě, v Českém domě a v Českém centru Moskva. K 21. květnu už dostalo výpověď 71 zaměstnanců. Česko dostalo z řady zemí nabídku pomoci v souvislosti s chodem ambasády, o věci se dále jedná.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama