FN Brno prozkoumá covid-19 i jeho následky. Hledá pacienty, kteří nemoc prodělali

Pacienti po prodělané nemoci covid-19 se mohou hlásit Fakultní nemocnici Brno, která vytvoří ve spolupráci s Masarykovou univerzitou studii o této chorobě a také jejích následcích. Zúčastnit by se jí mohlo 100 až 200 lidí, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Pavel Žára. V kraji je zatím od začátku pandemie přes 600 potvrzených případů.

nemocnice
doporučujeme

Data poslouží k lepší organizaci péče. Zájemci mohou volat na telefon 532 232 606 nebo 532 233 599. 

Na projektu se podílejí infekční a plicní lékaři, kardiologové, gastroenterologové a neurovědci. "Cílem je vytvořit účinnou a nákladově efektivní soustavnou péči pro pacienty po prodělané infekci covid-19," uvedl Žára.

Studie má zhodnotit průběh nemoci, terapii a zejména časné nebo pozdní následky choroby. "Mohou se týkat nejen plic, ale i srdce, jater nebo nervové soustavy. Se změnami po prodělané chorobě se epizodicky setkáváme již nyní, nicméně jejich skutečný vztah k chorobě, jejich závažnost ani dlouhodobá perzistence jsou nejasné," řekl Žára. Podle něj mohou následky souviset nejen s poškozením samotným virem, ale i s vlastní imunitní reakcí, prodělanými terapeutickými intervencemi či dokonce stigmatizací ze strany společnosti.

Pacienti budou sledováni rok. "Během tří návštěv, a to vstupní, za tři měsíce a za rok získají pomocí převážně neinvazivních vyšetření řadu informací o svém zdravotním stavu. Zaměříme se zejména na funkci a zobrazení plic, kardiovaskulární aparát včetně zátěžového vyšetření, dále některé laboratorní parametry nebo například i na možný vliv viru na riziko vzniku jaterní fibrózy," řekl Žára. Nedílnou součástí hodnocení je podle něj i zkoumání dopadu na psychiku pacientů, a to sledování rizika rozvoje demence, deprese nebo posttraumatické stresové poruchy.

Studii bude kontrolovat etická komise. Zařadit je možné 100 až 200 lidí ve věku nad 16 let. "Svou účastí přispějí k poznání choroby a jejímu dopadu na zdravotní stav populace," dodal Žára.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi ve videopozdravu přejí dalajlamovi k 85. narozeninám

06.07.2020 11:39 Bývalá první dáma Dagmar Havlová, duchovní a filozof Tomáš Halík, pražský primátor Zdeněk Hřib,…

Nezaměstnanost podle analytiků v červnu stoupla ke 4 procentům

06.07.2020 08:48 Nezaměstnanost v červnu podle odhadů analytiků oslovených ČTK stoupla z květnových 3,6 procenta ke…

Češi si hotely v Praze na léto rezervují většinou na poslední chvíli

05.07.2020 14:57 Hotelové řetězce v Praze mají většinu rezervací zatím od tuzemských cestovatelů. Pobyty si…

V domově důchodců v Unhošti hoří, hasiči evakuovali kolem 100 lidí

04.07.2020 21:01 Aktualizováno Hasiči dnes v podvečer vyjížděli k požáru v areálu domova důchodců v Unhošti na Kladensku. Hořelo v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy