Heřmanův Městec sčítá škody po přívalových deštích, v neděli přetekl rybník

Heřmanův Městec na Chrudimsku sčítá škody po přívalových deštích, které město zasáhly v neděli. Voda zaplavila přízemní část Domova pro seniory hlavního města Prahy a několik domů a firemních prostor. Státní silnice na Čáslav je stále uzavřena.

Hasiči
doporučujeme

"Do patra se voda nedostala, ale dostala se do sklepů, máme zatopenou celou kotelnu. V kuchyni byl přes metr vody, jinde také, tak už je teď jen bahno," řekla ČTK ředitelka Domova pro seniory Klára Husáková. Několik klientů musel domov přestěhovat do prvního patra. V objektu bývalého zámku stále nejde elektřina, neteče teplá voda, nefunguje prádelna a kuchyně, zatopen byl rytířský sál. Jaké škody voda způsobila, zatím není jasné.

Voda z okolních luk a polí a z přeteklého rybníka zatopila také jiné části města. "Pokud pominu sklepy a zahrady, je několik domů, které byly kompletně zaplaveny do metru až metru a půl výšky," řekl ČTK starosta Heřmanova Městce Josef Kozel (Živé město HM). Obyvatelé budov se vystěhovat nemuseli. Voda vnikla i do areálu společnosti Antares, která vyrábí nábytek.

Od neděle je uzavřena státní silnice z Chrudimi na Čáslav. Voda již sice opadla a vozovka nebyla poničena, ale pracovníci města a silničáři kontrolují mostky, zda nejsou poškozené.

Voda z potoku se rozlila i na pietní území Ležáky na Chrudimsku. Kamenné lávky pod ní nebyly ani vidět. Voda se valila po louce kolem malého pomníku z roku 1945, když opadla, zůstaly po ní klacky a další nepořádek, řekla Vlasta Solničková z muzea.

"Výpusť rybníka jde do potoku Ležák, rybník napájí i potok Bystřička. Bylo vidět, jak se pění rybník. Chlapi se pokusili zvednout stavidla, aby to neprotrhlo hráze, ale stejně se voda valila po schodech. V roce 2010 to bylo horší, voda byla až u pylonu," řekla Solničková.

Starosta Bojanova Milan Michálek je i dobrovolný hasič, v neděli pomáhal třem rodinám v Kovářově, kterým voda zatopila sklepy. Jeho rodičům voda šla až do obytné části, vystoupala do půl metru. Naštěstí jsou pojištění, dodal starosta.

"Byl jsem na výjezdu od půl dvanácté do čtyř. V Kovářově se odčerpávala voda z prostředního rybníka, aby se odlehčilo přítoku. Příval vody byl tak extrémní, vodoteče nestíhaly," řekl Michálek.

Bouřka s přívalovými dešti ve Vápenném Podole na Chrudimsku hodně poškodila tři domy. V potoce obvykle moc vody neteče, při bleskové povodni stoupla až k oknům. "Máme tady firmu, která odklízí bahno, kameny ze silnice. Evakuovala se jedna rodina. Dnes vyhazují do kontejneru zničené věcí. Škody budou velké, sčítáme je," řekl místostarosta Jiří Doležal.

Přívalové deště poničily také infrastrukturu skladu Správy státních hmotných rezerv (SSHR) u Heřmanova Městce. Jednu z nádrží, kde se skladuje nafta, proud vody nadzvedl. "Když dnes po opadnutí vody nádrž klesla, začala z ní vytékat nafta do záchytné jímky. Situaci na místě řeší několik jednotek hasičů. Přívalový déšť také spláchl dvě stavební buňky a část areálu byla zaplavena bahnem," uvedl předseda SSHR Pavel Švagr.

Pardubický kraj je podle hejtmana Martina Netolického (ČSSD) připraven podle konkrétních požadavků obcí uvolnit peníze na odstraňování škod již na úterním jednání zastupitelstva. O dalších sedm milionů například na čerpadla či další techniku a výstroj pro dobrovolné hasiče je možné požádat do 30. června.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi v červnu polevili v opatřeních proti covidu, ukázal průzkum

03.07.2020 19:06 Lidé v Česku v červnu polevili v opatřeních proti šíření nemoci covid-19. Většina už neomezovala…

Inspekce odhalila nebezpečný potravinový doplněk, obsahuje mix rozpouštědel

03.07.2020 16:47 Mix různých rozpouštědel a aromatických uhlovodíků našla Státní zemědělská a potravinářská inspekce…

Muž si má odpykat 16 let vězení. Dle soudu zastřelil družku před zraky…

03.07.2020 12:26 Krajský soud v Plzni poslal dnes na 16 let do věznice se zvýšenou ostrahou kosovského Albánce…

Klíšťatům se u nás daří. Exotické druhy mohou šířit nebezpečné nemoci

03.07.2020 11:30 S přicházejícím létem, kdy si všichni užíváme sluníčka, pohody a volna, přichází zároveň i jedna…

Související:

Právě se děje

Další zprávy