Justice chybovala. Nárok Hanzlíka na odškodnění za Asanaci nebyl promlčený, rozhodl ÚS

Česká justice podle Ústavního soudu (ÚS) chybovala, když kvůli promlčení zamítla žalobu signatáře Charty 77 Petra Hanzlíka. Někdejší disident, který letos na jaře zemřel, žádal odškodnění v souvislosti s nucenou emigrací po nátlaku komunistické Státní bezpečnosti (StB). Námitku promlčení vznesenou státem nelze akceptovat, plyne z nálezu, který ÚS zveřejnil na svém webu.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Žalobou by se měl znovu zabývat Obvodní soud pro Prahu 7. ÚS ale dnešním nálezem nijak nepředjímá, zda jsou splněny ostatní předpoklady pro přiznání odškodnění, respektive v jaké výši.

Že Hanzlík letos v 75 letech zemřel, potvrdila ČTK jeho advokátka Petra Gerlichová. ÚS podle dnešního nálezu neměl o jeho úmrtí povědomí, na obsahu rozhodnutí to ale nic nemění. Obecně platí, že v případě úmrtí může nárok přejít na dědice, musí se ale počkat na vypořádání dědického řízení. Poté bude záležet na postupu soudu prvního stupně.

"Očekávám další překážky ze strany Obvodního soudu pro Prahu 7," řekla ČTK Gerlichová.

Hanzlík po nátlaku StB v roce 1982 odešel i s rodinou do Rakouska, do vlasti se vrátil po pádu totality. Žalobou podanou v roce 2007 se domáhal náhrady škody způsobené nesprávným úředním postupem spočívajícím v nátlaku příslušníků StB. Žádal dorovnání rozdílu mezi cenou, za kterou musel před vystěhováním prodat dům i s vybavením, a jeho skutečnou hodnotou. Také požadoval dorovnání rozdílu mezi starobním důchodem, který dostával, a jeho průměrnou výší, na kterou vzhledem k životním okolnostem nedosáhl.

Za dům požadoval Hanzlík téměř 12 milionů korun, kvůli ušlému důchodu žádal přes 700.000 korun plus pravidelné roční dorovnání.

Obvodní soud ani Městský soud v Praze žalobě nevyhověly kvůli údajnému promlčení nároku. Hanzlík neuspěl ani u Nejvyššího soudu. Justice se ale během let neshodovala v tom, kdy k promlčení jednotlivých nároků došlo, zda deset let po vystěhování z Československa, nebo deset let po pádu komunistické totality, anebo až v roce 2007, tedy tři roky po odsouzení Jana Puklického, jenž šéfoval komunistické tajné policii v Brně.

Hanzlík v ústavní stížnosti uvedl, že žalobu podal záměrně teprve poté, co skončilo trestní řízení proti vykonavatelům akce Asanace. Celá akce, jejímž cílem bylo vypudit z Československa odpůrce totality, tak byla podle Hanzlíka postavena mimo zákon.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další problém pro turisty na obzoru. Petříček řekl, o jakou zemi jde

12.07.2020 14:20 Letní dovolené jsou stále v nejistotě, zejména pokud se cestovatelé rozhodnou vyrazit do ciziny.…

Jihočeská policie pátrá po ženě ze Šumperka, zem se po ní slehla 3.…

12.07.2020 13:25 Policie pátrá po ženě ze Šumperska, o kterou se bojí její rodina. Žena by se mohla pohybovat na…

Policisté hledají mladou ženu z Karlovarska. Je naboso, léčila se s…

12.07.2020 11:45 Karlovarští policisté pátrají po třiadvacetileté Barboře Cyrányové v okolí Mariánské na Karlovarsku…

EXKLUZIVNĚ: Vraždu Masaryka zosnovali komunističtí agenti pod cizí vlajkou…

12.07.2020 09:00 ROZHOVOR - Vůbec o jeho násilně tragickém konci nepochybuje. Badatelka Václava Jandečková je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy