Kde přesně leží ostatky Zdeny Mašínové? Začal průzkum hromadného hrobu na ďáblickém hřbitově

Archeologové zahájili na ďáblickém hřbitově v Praze průzkum hromadného hrobu sondou, aby určil přesné místo uložení ostatků Zdeny Mašínové. ČTK to dnes sdělila pražská radní Milena Johnová (Praha Sobě). Pokud odborníci ostatky odhalí, budou exhumovány a uloženy do rodinného hrobu. Sonda je posledním způsobem prověření místa uložení ostatků.

Zdena Mašínová
doporučujeme

Praha se domluvila se Zdenou Mašínovou mladší na vyzvednutí ostatků její matky loni v březnu. Zdena Mašínová starší, která byla vězněna nacisty i komunisty, byla pohřbena do hromadného hrobu.

"Práce začala podle plánu. Dnes se nepodaří archeologům nic zásadního objevit. Dnes se archeologové dostanou do hloubky 30 centimetrů," uvedla Johnová. Zkoumání není z důvodu piety veřejně přístupné. "Výsledky výzkumu představíme na tiskové konferenci," dodala Johnová.

Sonda bude maximálně do hloubky 40 centimetrů vrchní části šachty číslo 52, která by mohla být místem uložení ostatků Zdeny Mašínové. Pokud sonda potvrdí místo uložení, archeologové ostatky šetrně vyzvednou a předají ke zkoumání antropologickému oddělení Přírodovědeckého muzea Národního muzea. Do konce letošního září by pak mělo být vše hotovo a ostatky bude možné uložit do hrobu rodiny Mašínů v Lošanech na Kolínsku.

Mašínová starší v době soudního procesu s Miladou Horákovou organizovala podpisovou petici za její omilostnění. V listopadu 1953 byla zatčena za odbojovou činnost svých synů. Ve vykonstruovaném procesu byla odsouzena na 25 let žaláře za údajnou velezradu a špionáž. Byla umístěna do tábora nucených prací v Pardubicích, kde v roce 1956 zemřela.

Ďáblický hřbitov vznikl před první světovou válkou. Nachází se na něm čestná pohřebiště obětí první světové války a rovněž obětí nacistické a komunistické diktatury. V hromadném hrobě tam byl pohřben také páter Josef Toufar, jehož ostatky byl před několika lety vyzvednuty a následně pohřbeny v Číhošti.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chudoba a stigma. Jak pomoci dětem vězněných rodičů? Masarykova univerzita…

03.08.2020 13:31 V Česku je aktuálně až 40.000 dětí, které mají minimálně jednoho rodiče ve vězení. Uchovat vztah…

Lidé se loučili s hercem Janem Skopečkem (†94). Měl zvláštní druh humoru,…

03.08.2020 12:53 Aktualizováno Ve strašnickém krematoriu v Praze se dnes uskutečnilo poslední rozloučení s hercem a dramatikem…

Byla to chyba,řekla soudu obžalovaná k bitce na koupališti v Dubí

03.08.2020 12:00 Teplický okresní soud se dnes začal zabývat předloňským napadením muže na koupališti v Dubí na…

Spor o stamiliony za trakční elektřinu ještě nekončí, Ústavní soud zčásti…

03.08.2020 11:17 Komplikovaný spor mezi společností ČEZ Prodej a Správou železnic (SŽ) o stovky milionů korun za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama