Korupční kauza Stoka: Soud začne 21. září, chystá se rozsáhlý výslech svědků

Projednávání korupční kauzy Stoka, tedy úplatků na radnici městské části Brno-střed, začne před Krajským soudem v Brně 21. září. ČTK to řekla asistentka místopředsedy soudu Miroslava Klusová. Jednacích dnů je nařízeno devět a poslední hlavní líčení má být 10. prosince. Soud se chystá k rozsáhlému výslechu svědků.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Společně s ústřední postavou kauzy, jímž je bývalý radní Jiří Švachula (dříve ANO), je obžalováno dalších deset lidí a dvě firmy. Za účast na organizované zločinecké skupině hrozí některým obžalovaným až 16 let vězení.

Podle deníku Právo, který na nařízení jednání upozornil, hrozí obžalovaným i finanční postih. Městská část se totiž podle informací listu chystá požadovat od nich 50 milionů korun.

Podle dřívějších vyjádření státního zástupce Radka Mezlíka dosáhla výše úplatků 47 milionů. Korupce se odehrávala při zadávání veřejných zakázek. Získávaly je vybrané spřátelené firmy a cena se uměle navyšovala. Úplatky činily obvykle deset procent ceny zakázky. Firem zúčastněných na systému bylo devět a vždy vyhrála ta předem vybraná, ostatně dělaly takzvaně křoví. Mezi 11 obžalovanými je ještě bývalý vedoucí investičního odboru v Brně-Ivanovicích Petr Liškutin (dříve ANO).

Minulý týden bylo obviněno ve vedlejší větvi případu dalších 26 lidí a jedna firma kvůli úplatkům na Správě nemovitostí Brno-střed. Ani to nemusí být konečné číslo. Policisté od začátku práce na případu zabavili velké množství důkazů a stále případ rozplétají.

Korupční kauza vyústila do velkých problémů hnutí ANO v Brně, které vyvrcholily vystoupením z ANO několika politiků včetně bývalého primátora a kandidáta na jihomoravského hejtmana Petra Vokřála. V půlce června republikové předsednictvo rozpustilo celou brněnskou buňku hnutí, která se má postupně obnovit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Vidíte žlutě." Nejvyšší správní soud se zastal spolku, který inzeroval…

12.08.2020 14:18 Nejvyšší správní soud (NSS) se zastal Spolku pro zachování demokracie v ČR, který v roce 2017…

Vnuk zavraždil svou babičku, pak ji okradl. Soud mu potvrdil přísný trest

12.08.2020 13:38 Za loňskou vraždu své babičky v Brně si dvacetiletý mladík definitivně odpyká 17 let. Rozhodl o tom…

Matka souzená za vraždu dcery byla příčetná. Resocializace beznadějná,…

12.08.2020 13:20 Aktualizováno Třiadvacetiletá žena, která podle obžaloby loni v srpnu v Přerově pod vlivem drog brutálně…

Solidarita během epidemie má i stinnou stránku. Nadace se potýkají s…

12.08.2020 12:50 Lidé často zneužívají dobré mysli svého okolí, a to i v době, kdy by si všichni měli spíše pomáhat.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama