Kverulant má podle soudu odstranit článek o údajném tunelování přes nadaci Dominika Duky

Spolek Kverulant má podle předběžného opatření soudu ze svého webu odstranit článek, ve kterém popisuje údajné vyvádění církevního majetku přes nadaci kardinála Dominika Duky.

Eurozpravy.cz

Vyplývá to z návrhu Obvodního soudu pro Prahu 10, který tak vyhověl kardinálově žádosti a který má ČTK k dispozici. Pražské arcibiskupství se proti tvrzení v článku ohradilo a označilo je za útok svého bývalého zaměstnance Vojtěcha Razimy, zakladatele společnosti Kverulant. Církevní instituce se proti jeho předchozím výrokům na svou adresu brání jinou žalobou, v níž požaduje omluvu.

Podle Jana Urbana, člena správní rady Kverulanta, je výrok soudu překvapující. "Považujeme to za neomalený cenzurní zásah," sdělil ČTK Urban. Organizace teď čeká na písemné doručení rozhodnutí, pak pokyny soudu uposlechne. "Ozveme se ale protižalobou. Máme za to, že potlačování svobody slova je v demokratické společnosti nepřípustné," doplnil Urban.

Spolek počátkem týdne uvedl, že dva pozemky v pražské Hostivaři o celkové rozloze asi 30.000 metrů čtverečních, které katolická církev získala v restitucích, byly z majetku církve vyvedeny a převedeny na nově založenou nadaci Dominika Duky. Pozemky jsou v metropolitním plánu uvedeny jako zastavitelné území a Kverulant odhadl jejich cenu na 250 milionů korun. "Dukova nadace Arietinum tyto pozemky takřka obratem převedla na developera Central Group. Nadace Arietinum za to má od Central Groupu dostat byty," uvedl Kverulant s odkazem na směnnou smlouvu.

Arcibiskupství jeho tvrzení označilo za lživá. Uvedlo, že poté, co s Razimou muselo ukončit pracovní poměr výpovědí z důvodu porušování jeho pracovních povinností, začal veřejně poškozovat řadu představitelů arcibiskupství. "Nadace Arietinum byla založena kardinálem Dominikem Dukou jakožto vrcholným představitelem Arcibiskupství pražského. (...) V žádném případě se nejedná o soukromou nadaci, jak demagogicky tvrdí Kverulant.org, ale naopak o subjekt, který je zcela transparentní a neoddělitelně propojený s Arcibiskupstvím pražským," uvádí arcibiskupství.

Funkcionáři pražského arcibiskupství jsou vždy i funkcionáři nadace, předsedou správní rady může být výhradně arcibiskup pražský a dalšími funkcionáři nadace další osoby vykonávající řídící funkce v arcibiskupství, jako je generální vikář, biskupský vikář, ředitel kurie, výkonný ředitel a další, uvedlo arcibiskupství.

Veškeré nakládání s církevním majetkem podle arcibiskupství podléhá interním schvalovacím procesům, je dlouhodobě plánováno a podléhá interní kontrole. Informace o svém hospodaření církev zveřejňuje ve výročních zprávách. Připomíná, že nadace jsou v církvi používanou právní formou správy majetku.

Duka se obrátil na soud s návrhem na vydání předběžného opatření a Obvodní soud pro Prahu 10 mu 13. května vyhověl. Podle návrhu má organizace Kverulant odstranit článek s tvrzením o Dukově tunelování církevního majetku ze svého webu, neodkazovat na něj na platformách Facebook, Twitter a Instagram, nezveřejňovat jej ani nešířit. Duku pak soud vyzval, aby do 11. června podal v této věci žalobu, jinak předběžné opatření zanikne. Kverulant se proti opatření může bránit odvoláním, a to do 15 dnů od doručení soudního usnesení. O odvolání by rozhodoval pražský městský soud.

"Neprávem uváděné informace o navrhovateli (Dukovi) znevažují jeho postavení, prostřednictvím veřejně dostupných sítí se zprávy stále více rozšiřují a je ohrožována jeho pověst," zdůvodnila soudkyně Jana Hustedová, proč návrhu na vydání předběžného opatření vyhověla.

Obecně prospěšná společnosti Kverulant se charakterizuje jako organizace, která brání veřejnost, když s ní mocní nehrají fér, a využívá k tomu všechny zákonné možnosti. V minulosti se spolek u soudu domohl zpřístupnění Pražského hradu jako veřejného prostranství i v době protiepidemických restrikcí. V březnu zase soud pravomocně vyhověl správní žalobě Kverulantu a rozhodl, že verdikt ministerstva financí neposkytnout žadatelům zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o dotační kauze Čapí hnízdo bylo nezákonné.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pohonné hmoty nadále zdražují. Natural 95 stojí nejvíc od loňského ledna

17.06.2021 08:10 Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku nepřestávají zdražovat. Průměrná cena benzinu Natural 95…

Do restaurací se po otevření stále nevydala desetina Čechů

16.06.2021 11:15 Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím podle průzkumu společnosti Slevomat nevydala…

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Lepší by bylo, kdyby ÚOOZ a ÚOKFK sloučeny nebyly, prohlásil končící…

13.06.2021 13:40 Končící nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se i po letech domnívá, že by bylo lepší, kdyby nebyly…

Politici v čele s Babišem na pietním aktu položili věnce k hrobu lidických…

12.06.2021 10:55 K hrobu lidických mužů při dnešním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš (ANO), vedení…

Zemřel signatář Charty 77 Rudolf Zeman

11.06.2021 21:56 Aktualizováno V noci na čtvrtek zemřel novinář a někdejší disident Rudolf Zeman, bylo mu 82 let. Uvedl to server…

Cesty z Polska, Rumunska a Monaka do ČR budou od pondělí bez jakéhokoli…

11.06.2021 15:30 Polsko, Rumunsko a Monako se od pondělí na mapě cestovatele posunou do zelené barvy. Pro tyto země…

Související:

Právě se děje