Motorkáři si připomněli českého knížete Svatováclavskou jízdou

Šestého ročník Svatováclavské jízdy motocyklů Prahou se dnes vzhledem k počasí a opatřením proti šíření koronaviru zúčastnila jenom pětina obvyklých účastníků. Na startu jízdy na Strahově se objevily přibližně dvě desítky strojů. Kolona vyzdobená státními vlajkami na počest knížete Václava odtud vyrazila do Staré Boleslavi, kde se konala Národní svatováclavskou pouť.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Obvykle nás bývá stovka, ale účast ovlivnilo deštivé počasí a pandemie. Proto se letos nezúčastníme programu svatováclavské pouti. Ale tradici jízd jsme nechtěli přerušit," řekl ČTK prezident pořádající společnosti Czech Patriot Riders - motoklub Jan Müller.

Motorkáři vyrazili na jízdu za asistence policie. V souvislosti s kolonou byla na silnicích na území městských částí Praha 1, 6, 7, 9 a 19 přijata dopravní opatření. Území Prahy opustili ve Vinoři.

Stará Boleslav, kde byl kníže Václav 28. září roku 935 zavražděn, je nejstarším českým poutním místem spojeným se svatováclavskou tradicí i mariánským kultem. Národní svatováclavskou pouť obnovila římskokatolická církev v roce 2003. Při své návštěvě v roce 2009 na ni zavítal tehdejší papež Benedikt XVI.

Akce se kvůli pandemii letos koná bez doprovodného programu, pouť je bez stánků, lunaparku či ohňostroje. Hlavní bohoslužbu na Mariánském náměstí, kterou sloužil kardinál Dominik Duka, sledovali pozvaní účastníci v uzavřeném sektoru pro maximálně 500 lidí.

Již v neděli se v Praze konal tradiční průvod s palladiem země české, obrazem Staroboleslavské madony, který je po staletí jedním ze symbolů české státnosti. Palladium sv. Václav nosil podle legendy celý život na prsou až do svého skonu. Dnes je trvale umístěn ve Staré Boleslavi a pouze výjimečně se vystavuje, v procesí je nesena jeho kopie.

Svátek sv. Václava si připomněli příznivci motorismu i jinde. Například v Mladé Boleslavi se konal 18. ročník Svatováclavské jízdy historických vozidel. Vzhledem k mimořádným opatřením měl také redukovanou podobu bez doprovodného kulturního programu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hejnová a Česká pošta uzavřely smír ve sporu o známku

30.10.2020 08:40 Atletka Zuzana Hejnová a Česká pošta uzavřely smír ve sporu, který se týkal známky vydané k…

Musíte při zákazu nočního vycházení ven? Noste dokument, který váš pobyt…

29.10.2020 22:00 Aktualizováno Vybíjejí si na nich vztek. Strážníci v metropoli se po vyhlášení dalších vládních restrikcí…

V Ostravě se srazily tramvaje, zranili se čtyři lidé

29.10.2020 21:00 Aktualizováno Čtyři lidé byli dnes zraněni při nehodě dvou tramvají v ostravské městské části Poruba. Nehoda se…

Manželka hradního kancléře Mynářová bude mít rozhlasový pořad

29.10.2020 17:05 Manželka hradního kancléře Alexandra Mynářová bude mít vlastní pořad v Českém rozhlase (ČRo). Uvedl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama