Kde číhá na děti nebezpečí? Hřiště prochází kontrolou, problém je se soukromníky

Jak rozpoznat bezpečné hřiště, kam si mohou jít děti zahrát, aniž by jim cokoliv hrozilo?Spočívá to v kvalitě, čistém písku a stabilních hracích prvků. Že se jedná o bezpečné hřiště, tedy lze vyhodnotit i na základě vlastního instinktu. Za zmínku také stojí, že je regulují jak české zákony, tak i normy EU.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle informací serveru denik.cz se bezpečné hřiště vyznačuje například označením a oplocením s dostupnými únikovými cestami. Zároveň by také mělo být čisté. Všechny herní prvky musí být kvalitní, což znamená, že například nikde netrčí hřebíky nebo třísky.

Co se týče povrchu, tak ten je ideálně měkkého materiálu (písek nebo pryž), díky čemuž se tlumí náraz, tím pádem i eliminuje riziko možného poranění. Příčky na šplhání se nesmějí otáčet a prolézačky musí být pevně ukotveny v zemi. 

Zároveň je také nutné, aby byl čistý písek a aby se na hřišti nedržela voda. Podle soudní znalkyně v oboru bezpečnosti Zdeňky Houžvičkové ale ani nejbezpečnější hřiště neznamená jistotu, že se dítě nezraní. 

"Česká republika má zavedený režim posouzení shody herních prvků pro dětská hřiště před jejich uvedením na trh,“ informovala znalkyně. V praxi jde o to, že autorizovaný pracovník zkontroluje nové herní prvky a pak následně potvrdí jejich bezpečnost vydáním certifikátu. 

Kontroly se však nevyhýbají ani existujícím hřištím. Jsou třístupňové, přičemž každá z jejich úrovní si klade za cíl odhalení případných nedostatků. Často se jedná o běžnou vizuální inspekci spočívající v kontrole, zda se na hřišti nenacházejí střepy, či na něm nehrozí jiné viditelné nebezpečí. 

Slovy Houžvičkové by k tomuto procesu mělo docházet ideálně každý den, minimálně jednou týdně. Další stupeň je provozní inspekcí, jejímž účelem je odhalení závažnějších technických nedostatků, která se provádí několikrát do roka. 

Roční inspekce

Hlavní kontrola spočívá v roční inspekci. "Provozovatelé si zpravidla objednávají roční nezávislé inspekce sami, je to z hlediska jejich odpovědnosti v jejich zájmu. Horší zkušenosti jsou u soukromých provozovatelů. Pravděpodobně se nezajímají o požadavky legislativy a technických norem," upozornila soudní znalkyně na možný problém. Hlavní kontrolou je pověřená osoba nezávislá na provozovateli i výrobci. 

Kontrole by měla být podrobena veškerá herní a sportovní zařízení, která jsou dostupná veřejnosti a mají konkrétního provozovatele. Dojde-li ke zranění dítěte, jsou rodiče oprávněni žádat náhradu za způsobenou újmu na zdraví dítěte. Jedná-li se o soukromou zahradu, může si její vlastník provozovat hřiště bez ohledu na předpisy. 

"Dětská hřiště, která jsou oplocená, byla uzavřená a provoz byl zastaven. Ale protože oplocení (mimo školní zařízení) není součástí požadavků legislativy či technických norem, byla hřiště s volným přístupem opatřena pouze vývěskou,“ odpověděla Houžvičková na otázku, jak to bylo s hřišti během pandemie. Navzdory uzavření se hřiště i nadále kontrolovala.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Český senior kvůli podvodníkům skončil v hongkongském vězení. Do kauzy se…

21.09.2020 16:09 Spolek Šalamoun vyzval ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO), aby zajistila urychlené…

Krejčířův správce Zagora žaluje stát, chce odškodné za průtahy v trestním…

21.09.2020 15:34 Někdejší správce firem podnikatele Radovana Krejčíře Aleš Zagora vymáhá od státu žalobou čtvrt…

Bělorus žijící v Praze bojoval za separatisty na Ukrajině, tvrdí žalobce.…

21.09.2020 14:23 Aktualizováno Za účast v bojích na Ukrajině navrhl státní zástupce Alexeji Fadějevovi 15 let vězení a vyhoštění z…

Začal soud v kauze Stoka. Švachulu přivedla eskorta v poutech, vinu popřel

21.09.2020 10:47 Aktualizováno Krajský soud v Brně dnes zahájil hlavní líčení ve sledovaném případu údajné korupce na radnici Brno…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama