Odsouzený z metanolové kauzy neuspěl s ústavní stížností, dostal 7 let

Alexander Jordán neuspěl s ústavní stížností proti sedmiletému trestu vyměřenému ve zlínské větvi metanolové kauzy. Podle pravomocného verdiktu se dopustil ohrožování zdraví závadnými potravinami. Usnesení je dostupné v databázi Ústavního soudu.

Ústavní soud, ilustrační foto
doporučujeme

Jordán podle verdiktu v roce 2012 pokoutně koupil 300 litrů směsi, u které nemohl zaručit zdravotní nezávadnost a kvalitu alkoholu. Prodal ji dalšímu člověku, který ze směsi vyrobil závadné nápoje. Po jejich vypití zemřeli ve Zlíně tři lidé, dalších sedm utrpělo těžkou újmu na zdraví.

V ústavní stížnosti Jordán uváděl, že se justice nevypořádala s argumenty obhajoby a vycházela spíše "z vlastních nepodložených úvah." Podle ústavních soudců ale Jordán podobné námitky neúspěšně uplatňoval už v odvolacím a dovolacím řízení, stížnost tak nepřinesla žádné argumenty v ústavněprávní rovině.

"Není pochyb, že všechny stupně obecných soudů se touto částí metanolové kauzy důkladně zabývaly a vzaly v potaz všechny podstatné okolnosti případu, vycházely z potřebného množství důkazů, náležitě je hodnotily jednotlivě, ve vzájemných souvislostech i v kontextu obhajoby stěžovatele," stojí v usnesení.

Ústavní soud se stížností zabýval od roku 2018. Před tím se Jordán spolu s Martinem Jiroutem a Martinem Cekotou neúspěšně obrátil s dovoláním na Nejvyšší soud. Jirout dostal devět, Cekota osm let vězení. Také Cekota podal ústavní stížnost, soud ji už dříve odmítl, stejně jako podněty doživotně potrestaných míchačů metanolem kontaminované směsi Tomáše Křepely ze Zlína a Slováka Rudolfa Fiana.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V centru Plzně je dnes víc policistů než chodců, hlásí pracovníci

01.03.2021 11:21 Necelé dvě desítky lidí se dnes kolem 10:30 pohybovaly po zhruba 2,5hektarové ploše plzeňského…

Rok od pandemie: Naše připravenost zvládat krize je omezená, vláda nevidí…

01.03.2021 10:10 ROZHOVOR – Uvrhla nás do nejistoty, zasáhla všechny vrstvy a z některých udělala fyzické agresory,…

Lidé na cestu do práce mezi městskými částmi doklad nepotřebují. Do…

27.02.2021 22:01 Aktualizováno Pražané nebudou muset mít při cestě do práce či na nákup z jedné městské části do druhé žádný…

Na Berounsku havarovalo letadlo, dva lehce zranění

27.02.2021 19:57 U Hostimi na Berounsku havarovalo dnes odpoledne při nouzovém přistání ultralehké letadlo. Dva lidé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama