Odsouzený z metanolové kauzy neuspěl s ústavní stížností, dostal 7 let

Alexander Jordán neuspěl s ústavní stížností proti sedmiletému trestu vyměřenému ve zlínské větvi metanolové kauzy. Podle pravomocného verdiktu se dopustil ohrožování zdraví závadnými potravinami. Usnesení je dostupné v databázi Ústavního soudu.

Ústavní soud, ilustrační foto
doporučujeme

Jordán podle verdiktu v roce 2012 pokoutně koupil 300 litrů směsi, u které nemohl zaručit zdravotní nezávadnost a kvalitu alkoholu. Prodal ji dalšímu člověku, který ze směsi vyrobil závadné nápoje. Po jejich vypití zemřeli ve Zlíně tři lidé, dalších sedm utrpělo těžkou újmu na zdraví.

V ústavní stížnosti Jordán uváděl, že se justice nevypořádala s argumenty obhajoby a vycházela spíše "z vlastních nepodložených úvah." Podle ústavních soudců ale Jordán podobné námitky neúspěšně uplatňoval už v odvolacím a dovolacím řízení, stížnost tak nepřinesla žádné argumenty v ústavněprávní rovině.

"Není pochyb, že všechny stupně obecných soudů se touto částí metanolové kauzy důkladně zabývaly a vzaly v potaz všechny podstatné okolnosti případu, vycházely z potřebného množství důkazů, náležitě je hodnotily jednotlivě, ve vzájemných souvislostech i v kontextu obhajoby stěžovatele," stojí v usnesení.

Ústavní soud se stížností zabýval od roku 2018. Před tím se Jordán spolu s Martinem Jiroutem a Martinem Cekotou neúspěšně obrátil s dovoláním na Nejvyšší soud. Jirout dostal devět, Cekota osm let vězení. Také Cekota podal ústavní stížnost, soud ji už dříve odmítl, stejně jako podněty doživotně potrestaných míchačů metanolem kontaminované směsi Tomáše Křepely ze Zlína a Slováka Rudolfa Fiana.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajina zařadila ČR a SR do červené koronavirové zóny

05.08.2020 19:12 Aktualizováno Ukrajinské ministerstvo zdravotnictví zařadilo do tzv. červené zóny s nepříznivou koronavirovou…

Výbuch v Bejrútu mohla způsobit i malá část chemikálie, říká český vědec

05.08.2020 15:21 Rozsah úterního výbuchu v libanonské metropoli Bejrútu mohla způsobit i malá část z 2750 tun…

Matka vyhodila dítě z okna a pak za ním skočila, soud jí snížil trest

05.08.2020 14:21 Aktualizováno Mladé ženě, která v Českých Budějovicích vyhodila z okna svého dvouletého syna a vyskočila za ním,…

ČOI zakázala prodej nebezpečné nabíječky baterií, hrozil úraz elektrickým…

05.08.2020 13:34 Česká obchodní inspekce (ČOI) zakázala prodej nebezpečné nabíječky baterií EMOS SMART4/N8168S. Při…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama