Pokud se obchody zavřely protiústavně, stát čekají žaloby. Prodejny jsou bezpečné, říká Prouza

Sílící koronavirová pandemie jej zneklidňuje, přesto prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza souhlasí, aby příští pondělí otevřely maloobchody, jak navrhuje ministr průmysl a obchodu Karel Havlíček (za ANO). „Za celou dobu, kdy se v zemi infekce objevila, nikdo z epidemiologů nepředložil důkaz, že by prodejny byly zdrojem nákazy onemocnění covid-19. Proto otevření podporujeme,“ říká pro EuroZprávy.cz Tomáš Prouza, který tvrdí, že pokud Ústavní soud rozhodne o protiústavním uzavření obchodů, budou živnostníci stát žalovat.

S napětím prezident Svazu a obchodu Tomáš Prouza vyhlíží příští pondělí, a to nejen kvůli možnému otevření maloobchodů, ale především ohledně Ústavního soudu, který by měl vydat rozhodnutí, zda podzimní zavření prodejen podle vládního nařízení nebylo protiústavní. „Pokud Ústavní soud shledá, že vláda nepostupovala v souladu se zákonem, hodlám se ještě v pondělí sejít s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (současně i ministr dopravy – pozn. red.) a budu chtít od něj slyšet, jak kabinet hodlá adekvátně nahradit živnostníkům způsobenou škodu. V případě, že odškodnění nebude odpovídající, jsem připraven vyzvat obchodníky, aby podali žalobu na stát,“ praví Prouza pro EuroZprávy.cz.

Viceprezident Hospodářské komory bude stejný postup volit i v případě, že by předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) uspěl u Ústavního soudu se stížností vztahující se na opětovné zavedení nouzového stavu, o který během uplynulého víkendu zažádali hejtmani. „Je celkem jedno, jaké období Ústavní soud uzná, zda podzimní anebo současné. Náš postup bude neměnný. To znamená, že nejdříve oslovíme vládu a pokud by její postoj nebyl dostatečný, mohou podnikatelé podávat žaloby.“

Bývalý náměstek ministra financí z let 2004 až 2006 nepovažuje případné otevření maloobchodů, s nímž kromě Havlíčka souhlasí i Rada vlády pro zdravotní rizika a ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), za hazard. A to i přesto, že jen za úterý přibylo téměř dvanáct a půl nově nakažených pacientů. „Za celý rok, co pandemie v zemi je, epidemiologové neprokázali, že by prodejny byly zdrojem nákazy. Jsou bezpečné.“ Prouza vychází i z podzimní statistiky v poměru nakažených prodavačů i učitelů, když ještě byly otevřeny školy. „Infikovaných pedagogů bylo třikrát více než lidí z obchodů. Studie tak jasně ilustruje, že obchodní prostory nepředstavují nebezpečí ohledně onemocnění covidu-19,“ předkládá Prouza důkazy, ačkoli přední epidemiolog Rastislav Maďar je podle serveru idnes.cz přesvědčený, že otevření obchodů bude stát další životy.

Den po plnoletosti si už obuv nekoupíte

Ekonom ale poukazuje na obchodní centra, která na svých parkovištích chtějí vybudovat testovací centra. „Každý zákazník se na nich bude moci otestovat, a tak obchodníci přispějí k odhalení nákazy u osob, které například vůbec nevykazují příznaky, a ochrání tak další lidi z jejich okolí.“ Rovněž váhající klienty uklidňuje, že zejména v prodejnách s oděvy, bude muset mít personál na obličeji nasazené respirátory. „Riziko nákazy hrozí jinde, třeba v zaměstnání, kde lidé spolu tráví osm a půl hodiny. Nebezpečí v obchodech je tak minimální, vždyť u pokladny, kde lidé platí zboží, stráví maximálně dvě minuty. Navíc zákazník i prodavačka mají ochranu na dýchacích cestách, což v řadě zaměstnání není bohužel automatické.“

Expert pro oblast finančních služeb tvrdí, že je nejvyšší čas, aby především oděvní obchody otevřely. „Je nutné si uvědomit, že firmy mají nakoupenou zimní kolekci, kterou je nutné vyprodat. Těžko si někdo bude pořizovat zimní bundu v dubnu. Nyní na konci února se dá ještě hodně zachránit,“ argumentuje. Prouza se totiž obává, že pokud nedojde k brzkému otevření prodejen s oděvy, může další firmy potkat stejný osud jako věhlasné značky Pietro Filipi a Karu, která na sebe už podaly insolvenci. „Jsem přesvědčen, že pokud by se uzavření ještě protáhlo, následovaly by je i další giganti.“

Exstátní tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády České republiky v letech 2014 až 2017 nezapomíná na obchody, které leží v uzavřených okresech jako je Trutnov, Sokolov i Cheb, a proto je jisté, že 22. února stoprocentně zákazníky nepřivítají. „Hodlám vládu na jejich osud upozorňovat a dohlédnu, aby i nadále dostávaly kompenzační programy, tak jako například zavřené restaurace. Nesmíme je opomenout,“ zdůrazňuje.

Bývalého člena ČSSD silně znepokojuje, že koronavirus začal opět sílit. Jen za úterý přibylo téměř dvanáct a půl tisíc nově nakažených. „Za vysokým nárůstem bohužel stojí nedůvěra k vládním opatřením. Shazují je nesmyslné restrikce. Například, jak je mají lidé brát vážně, když dítěti v 17 letech a 364 dnech můžete nyní obuv koupit, ale o dva dny později, kdy je mu 18 let a den, už nikoli. Mnozí se pak ptají, jak takové opatření se v boji proti covidu-19 projeví a mají pravdu. Právě taková omezení degradují i smysluplná opatření,“ netají se kritikou.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu apeluje na veřejnost, aby i přes některé nelogické restrikce i nadále vytrvala v dodržování vládních opatření. „V obchodech budou lidé maximálně chráněni, a to plexiskly za pokladnou, rouškami ze stran personálu i velkým množstvím dezinfekce. Po nákupu však musí každý sám za sebe převzít osobní odpovědnost, aby zabránil šíření nákazy. Je to v zájmu záchrany lidských životů, zdraví, ale také české ekonomiky,“ uzavírá pro EuroZprávy.cz Tomáš Prouza.

Související

Tomáš Prouza

V Česku se nechystá zastropování cen potravin

Zastropovat ceny potravin se tuzemské řetězce zatím nechystají, řekl ČTK prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Protože obchodníci častěji zavádějí slevové akce, ceny se podle něj drží na relativně nízké úrovni. Osm největších maloobchodních řetězců na Slovensku ode dneška zastropuje ceny vybraných potravin, opatření bude trvat tři měsíce. 

Více souvisejících

Tomáš Prouza Svaz obchodu a cestovního ruchu Obchody Karel Havlíček Vláda ČR

Aktuálně se děje

včera

Elon Musk

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy

Elon Musk se snaží vysvětlit, jak je možné, že jeho umělá inteligence Grok, vyvinutá pod hlavičkou firmy xAI, generovala odpovědi, ve kterých vyzdvihovala nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Incident vyvolal celosvětovou kritiku a řadu oficiálních reakcí – od lidskoprávních organizací přes evropské státy až po turecký soud.

včera

Robert Golob

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech

Slovinský premiér Robert Golob rozvířil politickou scénu návrhem, který způsobil poprask nejen mezi jeho odpůrci, ale i mezi vlastními spojenci. Poté, co parlament v Lublani schválil návrh levicové strany Levica na uspořádání poradního referenda o navýšení obranných výdajů na 3 % HDP do roku 2030, reagoval Golob nečekaným protiúderem – chce nechat občany hlasovat o samotném členství země v Severoatlantické alianci.

včera

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie

Každý člověk v Nizozemsku má v krvi „věčné chemikálie“, jak ukazuje první národní studie na toto téma. Studie zveřejněná ve čtvrtek uvádí, že přítomnost per- a polyfluoralkylových látek (známých jako PFAS či „věčné chemikálie“) v hladinách překračujících bezpečnostní limity automaticky neznamená vznik onemocnění.

včera

Tchaj-Wan

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy

Tchaj-wan zvažuje omezení ekonomických vazeb na Čínu, která je pro něj zároveň klíčovým trhem i geopolitickou hrozbou. Nová vláda prezidenta Lai Čching-teho vyzvala technologické firmy, aby se orientovaly na demokratické státy a omezily obchod s Huawei a SMIC. Podle expertů však úplné zpřetrhání vztahů není reálné. Embargo by mohlo ochromit globální dodávky čipů, poškodit tchajwanské firmy i zpomalit čínský technologický rozvoj.

včera

včera

Marco Rubio Prohlédněte si galerii

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem

Britský premiér Keir Starmer a francouzský prezident Emmanuel Macron při společném vystoupení v Londýně apelovali na spojence, aby zesílili tlak na Moskvu. Oba státníci volají po nových sankcích, které by mohly přimět Kreml k příměří na Ukrajině. Starmer označil evropské plány na nasazení mírových sil za „dostatečně vyspělé“, Macron je dokonce popsal jako „připravené k okamžitému nasazení“, jakmile se dosáhne dohody o příměří. 

včera

včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně

Obyvatelé Polska a Německa čelí nové realitě, která ostře kontrastuje s dekádami otevřených hranic a volného pohybu. Hraniční kontroly, které byly v minulosti vnímány jako přežitek, se vracejí na scénu. Polská vláda pod vedením premiéra Donalda Tuska obnovila kontroly na celkem 52 hraničních přechodech s Německem a na dalších 13 směrem k Litvě. 

včera

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči

Šéf Bílého domu Donald Trump přetváří mezinárodní obchod k obrazu svému. Dělá z něj nástroj mocenského nátlaku, nikoli spolupráce. Namísto partnerství prosazuje transakční logiku a vydírání, a to i vůči nejbližším spojencům USA. Tento přístup ohrožuje stabilitu globálního řádu, oslabuje důvěru v americké vedení a může mít dlouhodobé dopady na pozici Spojených států i světovou ekonomiku.

včera

včera

Donald Trump

Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara

Obchodní vztahy mezi Spojenými státy a Brazílií vstoupily do období vážné krize. Bez předchozího varování a mimo rámec standardních diplomatických konzultací oznámil americký prezident Donald Trump zavedení 50% cel na brazilský export, a to s účinností od začátku srpna. Informaci sdělil osobním dopisem prezidentovi Luizovi Ináciovi Lulovi da Silvovi.

včera

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump splnil slib poté, co ho rozzuřil Putin. Na Ukrajinu opět proudí americké dodávky

Spojené státy po rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa znovu začaly plnohodnotně dodávat zbraně na Ukrajinu, ačkoli proti tomu Pentagon začátkem měsíce zasáhl kvůli obavám z nedostatku zásob. Tuto informaci ve čtvrtek potvrdila kancelář ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Trump už začátkem tohoto týdne uvedl, že dodávky obnoví – a slib splnil. 

včera

Michal Koudelka

Rusové se pokoušeli o další sabotáže v Česku. BIS je zastavila

Bezpečnostní informační služba (BIS) loni zabránila několika pokusům ruských zpravodajských služeb o sabotážní akce v Česku. Uvedl to její šéf Michal Koudelka v souvislosti s vydáním výroční zprávy k činnosti služby za rok 2024. Rusko se společně s Čínou snaží škodit i v kyberprostoru. 

včera

Marco Rubio

Rubio míří na klíčové jednání s Lavrovem. Trump stupňuje tlak na Putina i spojence v Asii

Americký ministr zahraničí Marco Rubio se má ve čtvrtek v malajsijském Kuala Lumpuru setkat se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, a to jen několik dní po eskalaci rétoriky ze strany prezidenta Donalda Trumpa vůči Moskvě. K setkání dojde na okraj zasedání Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN), v době, kdy Washington hledá nový rámec jak pro jednání o Ukrajině, tak pro přetváření ekonomických vztahů s asijskými státy.

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit

Tři roky po začátku ruské invaze zůstávají vztahy mezi Evropou a Moskvou zmrazené. Západ sází na sankce, ale řada firem v Rusku nadále působí a obchodní výměna pokračuje často přes třetí země. Ekonom Libor Žídek pro EuroZprávy.cz upozornil, že návrat k normálu je nepravděpodobný, a že některé firmy už tak obcházejí sankce. Evropa tak stojí před otázkou, jaký model vztahů s Ruskem je do budoucna vůbec možný.

včera

včera

včera

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu

Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy