Přepravní služby během pandemie nestíhají. Klienti jsou na nás extrémně závislí, shodují se pro EZ

Jsou na pokraji svých sil. Přesto soukromé přepravní zásilkové služby dělají v době pandemie koronaviru maximum, aby pomohli svým klientům, kteří jsou v nouzi. „Uvědomujeme si, že pro mnoho obchodníků, malých a středních podnikatelů je výdej zásilek z internetových obchodů alespoň částečnou kompenzací poklesu tržeb,“ říká pro EuroZprávy.cz Simona Kijonková, zakladatelka skupiny Packeta, do níž patří Zásilkovna. Zásilky nyní ale nabírají zpoždění. „Registrujeme komplikace v rámci Evropy, kdy dochází ke zdržení kvůli silničním kontrolám a dalším legislativním opatření,“ přibližuje potíže pro EZ generální ředitel DPD CZ Miloš Malaník.

Zásilkovna

Problémům spojených s pandemií koronaviru čelí statečně. Všechny přepravní zásilkové služby, které oslovily EuroZprávy.cz, potvrzují, že jsou maximálně vytížené. Na tom se shoduje Zásilkovna, DPD CZ (Direct Parcel Distribution) i PPL (Professional Parcel Logistic). „Naši klienti jsou na nás nyní extrémně závislí,“ říkají unisono. Jediný, kdo o své činnosti v době náročného poskytování logistických služeb nepodal informace, je DHL (Dalsey, Hillblom a Lynn), a to ani po opakovaných urgencích redakce.

Nemohou nechat své klienty ve štychu. „Nadále se nám proto daří zabezpečovat systém našeho rozvozu. Určitým problémem jsou zásilky ze zahraničí, které nabírají zpoždění, ale určité časové prodlevy jsme už zaznamenali i s doručováním u nás,“ říká PPL ve svém zákaznickém centru. Osobní prodej a výdej zatím společnosti funguje, stejně jako Parcel shopy. „Bohužel jsme museli uzařít některé Parcel shopy, na nichž jsme prodloužili lhůtu pro vyzvednutí zboží,“ uvádí PPL.

Zásilkovna se soustředí hlavně na doručování potřebného sortimentu. „Klíčové je doručování zásilek a zásobování obyvatel potřebným zbožím, jako jsou léky a zdravotnické pomůcky, ale i vše, co lidé potřebují, pokud jsou zavřeni ve svých domovech, mají nařízenou karanténu nebo pracují z domova,” konstatuje Simona Kijonková ze Zásilkovny. Největší těžkosti společnost pociťuje na Slovensku. „Tady jsou naši kurýři na hranici svých kapacit, dochází ke zpoždění doručování zásilek,“ přiznává Kijonková. Jediným státem, kam bylo společností pozastaveno doručování zásilek, je Itálie.

Hraniční kontroly způsobují zpoždění dodání

Komplikace koronavirus připravuje i společnosti DPD CZ. Pandemie uzavřela už i některé pobočky. „ Na našem webu i zákaznické lince klienty pravidelně informujeme o aktuální sitiuaci i oblastech, kde nemůžeme obsluhování zařídit,“ prozrazuje generální ředitel Miloš Malaník, který se se svým týmem musí vypořádat s velkým zájmem ze strany klientů. „ V uplynulých dnech jsme zaznamenali nárůst objemu zásilek k přepravě, ale pro krátký časový úsek několika dní, nelze vyvozovat trend pro delší období,“ doplňuje Malaník.

Zvýšený zájem o služby potvrzuje i Zásilkovna, protože v České republice zatím platí, že je výdej zboží a zásilek z internetových obchodů možný i v provozovnách, kde je jinak maloobchodní prodej zakázán. „Právě proto má Zásilkovna v systému opět zapojenou nadpoloviční většinu všech výdejních míst a jejich počet díky pravidelné komunikaci a realizaci konkrétních kroků stále roste. Zásilky z internetových obchodů budou nadále doručovány jak na výdejny, tak na adresu zákazníka. S každým výdejním místem si Zásilkovna potvrzuje provoz na následující dny,“ vysvětluje zakladatelka Zásilkovny Simona Kijonková.

Nápor pociťují i v PPL. „Kvůli naší vytíženosti prosíme zákazníky, aby byli nejen na e-mailu, ale i uvedeném telefonním čísle, když jim zákázku povezeme. Pokud bychom je naháněli, ztrácíme čas, což si nyní nemůžeme dovolit.“

Přepravní společnosti nemohou vůbec ovlivnit situaci právě v zahraničí. Situace v jednotlivých zemích mimo Českou republiku je rozdílná podle toho, jak jejich vlády přistoupily k zamezení pandemie koronaviru.

Vývoj se stále mění, je třeba na vše rychle reagovat, včetně uzavíraných regionů a měst,“ upozorňuje Simona Kijonková ze Zásilkovny. V řadě států dochází ke zpoždění přepravy zásilek i s ohledem na zavedení hraničních kontrol. „Ano, ty hodně ovlivňují čas doručení zásilky,“ povzdechne si Malaník z DPD CZ. Například zásilky z České republiky do Polska mohou nabírat až několikadenní zpoždění kvůli velmi dlouhým kolonám před hraničními přechody.

Některé firmy měří svým zaměstnancům teplotu

Co jinak konkurenční společnosti spojuje je nyní velký důraz na hygienu. „Žádáme naše klienty, aby platbu provedli už při vytvoření objednávky, aby naši pracovníci vůbec nepřišli do kontaktu s penězi,“ žádá na své zákaznické lince PPL.

Dobírka probíhá bezhotovostně i v DPD CZ. „Kurýři také již po zákaznících nepožadují elektronický podpis, stačí jim opsat poslední trojčíslí z průkazu totožnosti příjemce,“ informuje o nových opatřeních generální ředitel Miloš Maleník. Sám upozorňuje, že firma čistí skenery a všechny kurýry a pracovníky dep postupně vybavuje rouškami i rukavicemi. „V depech disponujeme rovněž bezkontaktními teploměry. Dostatek dezinfekčních prostředků je samozřejmostí, stejně tak jako důkladná dezinfekce všech prostor,“ přibližuje generální ředitel Malaník. Pokud firma u kteréhokoliv zaměstnance zaznamenala příznaky nemoci, zakročí. „Okamžitě bychom jej poslali na prohlídku k lékaři,“ dodává nejvyšší šéf DPD CZ.

Kromě výhradní bezkontaktní platby přistupuje i Zásilkovna k dalším opatřením. „Na výdejních místech byl zakázán vstup zákazníků bez roušek a pracovníci postupně dostávají ochranné prostředky. Zákazníci by měli vstupovali do prodejny jednotlivě, udržovat diskrétní vzdálenosti a snížit kontakt na minimum. Doporučujeme zřídit výdejní okénko tak, aby zákazníci byli mimo provozovnu, a to v exteriéru,“ vyjmenovává hygienické opatření vůdčí osobnost Zásilkovny, kterou je Simona Kijonková.

Módní řetezec nabízí zdarma látku na výrobu roušek

Spojily se, aby pomohly ostatním. Módní řetězový obchod Pietro Filipi totiž prostřednictvím Zásilkovny rozesílá zdarma metr látky na výrobu až 20 roušek. Zájemci si látku vyzvednou na jimi zvoleném výdejním místě. Stačí, aby napsali e-mail se svým jménem, telefonem a identifikačním číslem výdejního místa.

„Chtěli jsme vymyslet způsob, jak lidem co nejvíce zjednodušit přístup ke vhodné látce pro šití roušek. Proto jsme se domluvili se Zásilkovnou, která bez nároku na dopravné poskytla svá výdejní místa, na kterých si lidé mohou látky vyzvedávat,” říká Michal Mička, majitel Pietro Filipi.
Nápadem této společnosti byli v Zásilkovně nadšeni. „Takové spolupráci nelze říct ne. Pietro Filipi zařídí materiál a my distribuci. V těchto časech je jednoduše potřeba si navzájem pomáhat,” má jasno ředitel marketingu Zásilkovny Milan Šmíd.

Jak celý projekt funguje? Pro získání látky na výrobu roušek je potřeba vybrat výdejní místo, které zájemcům nejvíce vyhovuje. Na mail [email protected] potom pošlou jméno, telefonní číslo a ID výdejního místa. Pietro Filipi zásilku zabalí a odešle na vybrané odběrové místo Zásilkovny. Jakmile látka dorazí, přijde zájemcům SMS a je možné ji vyzvednout.

V první vlně má Pietro Filipi připravených 200 balíčků a podle zájmu bude v rozesílkách pokračovat.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Kauza Čapí hnízdo: Šaroch pochybil, nereagoval na nové informace, tvrdí…

23.09.2021 11:42 Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace…

TI také nezná výsledek řízení Černošic s Babišem kvůli střetu zájmů

23.09.2021 15:32 Organizace Transparency International (TI), která podala městskému úřadu v Černošicích podnět kvůli…

Provozovatelé lanovek dostali manuál covidových opaření pro lyžařskou…

23.09.2021 15:46 Asociace lanové dopravy ČR (ALD) připravila pro nadcházející zimní sezonu manuál pro bezpečný…

Během pandemie vzrost počet dospívajících, kteří nadměrně používali…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

Uniqa neuhradí záchranu dvou horolezců v Pákistánu

22.09.2021 14:23 Aktualizováno Pojišťovna Uniqa neuhradí náklady na záchranu dvou českých horolezců z hory Rakapoši v Pákistánu.…

Expert: Vliv na to, kde a co budou Češi nakupovat, bude mít i očkování

22.09.2021 12:32 Čeští spotřebitelé budou podle Karla Týry ze společnosti Nielsen IQ nyní více vyhranění než dříve.…

Většina zničených domů v Hruškách má novou střechu. Na okna se čekalo

22.09.2021 12:18 Většina soukromých domů poničených červnovým tornádem v Hruškách na Břeclavsku už má novou střechu,…

Většina Čechů čeká průměrnou inflaci nad třemi procenty

22.09.2021 10:10 Dvě třetiny Čechů očekávají v následujících pěti letech průměrnou inflaci nad třemi procenty, skoro…

Dnes nastává podzimní rovnodennost a začíná astronomický podzim

22.09.2021 07:26 Dnes nastává podzimní rovnodennost, končí astronomické léto a začíná podzim.

Mladí lidé se obávají klimatických změn, cítí bezmoc či strach

21.09.2021 20:12 Změny klimatu považují v Česku za závažný problém více než čtyři pětiny lidí ve věku od 15 do 20…

Téměř polovina lidí si po pandemii zvykla více nakupovat v e-shopech

21.09.2021 15:55 Pandemie výrazně posunula nákupní chování českých konzumentů i jejich platební zvyklosti. Proti…

Ústavní soud: Přirovnávat úředníky k "esesákům" je přestupek

21.09.2021 10:46 Přirovnávat úředníky k "esesákům", kteří také "jen plnili rozkazy", je přestupek a podobné výroky…

Související:

Právě se děje

reklama