Renovovaná loď v Brně má šanci mít opět jméno Moskva

Loď z roku 1955, která se letos po renovaci vrátí na hladinu Brněnské přehrady, má šanci se znovu jmenovat Moskva jako při svém prvním vyplutí. Vedení brněnské radnice ustoupilo od původního plánu a vedle Moravy a Bratislavy budou moct lidé vybírat na portálu Brno ID ze tří názvů včetně Moskvy. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou dnes zveřejnil magistrát po jednání rady.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Magistrát města Brna
doporučujeme

Hlasování se uskuteční od 1. do 31. března. Kdo nemá elektronický účet, přes který si lze v Brně koupit předplatní jízdenku na MHD či zaplatit poplatek za odpad, může hlasovat v pobočkách Knihovny Jiřího Mahena nebo v turistickém informačním centru v Panenské ulici.

Loď je od loňska v loděnici v Hlavečníku na Pardubicku a po letech stání na břehu přehrady ji odborníci vracejí původní vzhled. Brněnské lodě jsou výjimečné tím, že mají elektromotor z tehdejších tramvají, z tramvají pocházejí například i okna. Od roku 2013 je loď, která se naposledy jmenovala Dallas, kulturní památkou.

Spor o jméno lodě se rozhořel koncem loňského roku. Vedení dopravního podniku se rozhodlo po úvaze vrátit lodi její původní jméno, Dallas se totiž jmenuje jedna z pětice nových lodí, které v současnosti vozí cestující po přehradě. Náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL) však inicioval změnu tohoto rozhodnutí s ohledem na historický kontext, protože původní název lodi odkazoval k hlavnímu městu tehdejšího Sovětského svazu.

Hladík společně s náměstkem primátorky Tomášek Koláčným (Piráti) chtěli, aby se loď jmenovala Bratislava či Morava, tedy buď podle tradice pojmenovávání podle partnerských měst, nebo jako připomínka jedné z prvních dvou lodí, které vypluly na přehradu po druhé světové válce. Proti tomu se však zvedl poměrně silný odpor zastánců názvu Moskva, anketa dopravního podniku i portálu iDnes.cz vyzněla pro původní název. Vedení města uvedlo, že výsledky jeho ankety budou závazné.

Dopravní podnik plánuje zařadit renovovanou loď do sbírky retrovozidel, využívat ji k příležitostným i pravidelným plavbám či plavbám na objednávku.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nakažených v ČR stále roste. Zemřelo 67 pacientů s covid-19

05.04.2020 18:28 Aktualizováno V Česku se od dnešního rána zvýšil počet zemřelých s nemocí covid-19 o pět na 67. Uzdravených…

Nákaza covid-19 byla v Olomouci potvrzena u dalších 21 studentů

05.04.2020 18:09 Nákaza novým typem koronaviru byla o víkendu v Olomouci prokázána u dalších 21 zahraničních…

Vědci zjišťují, jak rodiče zvládají domácí výuku. Můžete se zapojit do…

05.04.2020 17:06 Výzkumníci vytvořili anketu, jak rodiče v době uzavření škol kvůli koronavirové pandemii zvládají…

Mohutný požár v Ostravě zasáhl rodinný dům a zničil auto, škoda pět milionů

05.04.2020 15:06 Aktualizováno Požár rodinného domu v Ostravě způsobil v noci na dnešek škodu okolo pěti milionů korun. Oheň kromě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy