Soud potvrdil trest za podvod na seniorech. Muž dle obžaloby patřil k tzv. šmejdům

Za rozsáhlý podvod na důvěřivých seniorech si Jan Morár odpyká pět let ve vězení. Verdikt potvrdil Nejvyšší soud, dovolání odmítl, zjistila ČTK z justiční databáze. Plné odůvodnění zatím není dostupné. Muž dříve vinu popíral.

Nejvyšší soud České republiky
doporučujeme

Morár podle verdiktu vystupoval v roce 2011 jako zástupce firmy, která podle obžaloby patřila k takzvaným šmejdům, tedy společnostem, které se zaměřují na podvádění seniorů. Najal a vyškolil brigádníky, kteří důchodce oslovovali u lékáren, nemocnic či na náměstích. Nabízeli jim za jednu korunu krém na křečové žíly.

Podmínkou bylo podepsání dokumentu, o kterém tvrdili, že jde jen o předávací protokol. Ve skutečnosti šlo o souhlas s členstvím v klubu a zaplacením aktivačního poplatku 4650 korun. Lidi, kteří si krém zakoupili, firma po 30 dnech vyzvala k zaplacení dluhu s termínem do sedmi dnů s upozorněním na možnost vymáhání pohledávky soudní cestou.

Poškozeno bylo podle soudu 1294 lidí, z toho 104 poškozených na výzvu firmy reagovalo a poplatek zaplatilo, dva z nich i smluvní pokutu. Na účet obchodní společnosti takto přišlo téměř půl milionu. Za podvod byl stíhán také jednatel firmy, avšak zemřel, a jeho stíhání tak bylo zastaveno.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé na cestu do práce mezi městskými částmi doklad nepotřebují. Do…

27.02.2021 22:01 Aktualizováno Pražané nebudou muset mít při cestě do práce či na nákup z jedné městské části do druhé žádný…

Na Berounsku havarovalo letadlo, dva lehce zranění

27.02.2021 19:57 U Hostimi na Berounsku havarovalo dnes odpoledne při nouzovém přistání ultralehké letadlo. Dva lidé…

Češi mění oděvní styl. Saka v době pandemie nahradily tepláky

27.02.2021 14:09 V pandemii z hledáčku českých zákazníků zmizely formální oděvy, menší poptávka byla ale třeba i po…

Exekucí i lidí v nich ubylo, dlužná částka ale rostla

27.02.2021 10:57 V Česku loni ubylo exekucí. Minulý rok v listopadu jich bylo 4,33 milionu, tedy o 145.800 méně než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama