Soud potvrdil trest za podvod na seniorech. Muž dle obžaloby patřil k tzv. šmejdům

Za rozsáhlý podvod na důvěřivých seniorech si Jan Morár odpyká pět let ve vězení. Verdikt potvrdil Nejvyšší soud, dovolání odmítl, zjistila ČTK z justiční databáze. Plné odůvodnění zatím není dostupné. Muž dříve vinu popíral.

Nejvyšší soud České republiky
doporučujeme

Morár podle verdiktu vystupoval v roce 2011 jako zástupce firmy, která podle obžaloby patřila k takzvaným šmejdům, tedy společnostem, které se zaměřují na podvádění seniorů. Najal a vyškolil brigádníky, kteří důchodce oslovovali u lékáren, nemocnic či na náměstích. Nabízeli jim za jednu korunu krém na křečové žíly.

Podmínkou bylo podepsání dokumentu, o kterém tvrdili, že jde jen o předávací protokol. Ve skutečnosti šlo o souhlas s členstvím v klubu a zaplacením aktivačního poplatku 4650 korun. Lidi, kteří si krém zakoupili, firma po 30 dnech vyzvala k zaplacení dluhu s termínem do sedmi dnů s upozorněním na možnost vymáhání pohledávky soudní cestou.

Poškozeno bylo podle soudu 1294 lidí, z toho 104 poškozených na výzvu firmy reagovalo a poplatek zaplatilo, dva z nich i smluvní pokutu. Na účet obchodní společnosti takto přišlo téměř půl milionu. Za podvod byl stíhán také jednatel firmy, avšak zemřel, a jeho stíhání tak bylo zastaveno.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vandalové poničili výstavu o Miladě Horákové. Zcela nepochopitelné,…

10.08.2020 11:07 V noci na dnešek někdo poničil panely z výstavy připomínající vraždu Milady Horákové a procesy 50.…

Pandemie si vybírá daň, propouštění teprve přijde. Proč a kdo může přijít…

10.08.2020 10:54 Aktualizováno Dopady už půl roku trvající pandemie nového typu koronaviru stále neskončily. Naopak, jak…

Vražda dítěte v Přerově: Matka bila dceru pěstmi, pak ji ubodala nůžkami,…

10.08.2020 10:45 Aktualizováno Třiadvacetiletá žena souzená za loňskou vraždu tříleté dcery v Přerově vraždila podle obžaloby pod…

Třem klukům zahynuli při nehodě rodiče. Měsíce si toho nikdo nevšiml

10.08.2020 10:25 Tři nezletilí chlapci přišli kvůli dopravní nehodě o rodiče a doslova zůstali ponecháni napospas…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama