V karanténě už kvůli koronaviru byly stovky lidí

V karanténě kvůli podezření na nákazu koronavirem byly v Česku od začátku února stovky lidí. V některých krajích hygienici přesná čísla ale neevidují. Například v Karlovarském kraji k tomuto opatření podle zjištění ČTK zatím nemuseli vůbec přistoupit a ani v Libereckém kraji v karanténě v současnosti nikdo není. Naopak ve středních Čechách je v ní podle mluvčí krajské hygienické stanice Dany Šalamunové stovka lidí, hejtmanství svolalo na 3. března bezpečnostní radu.

Všichni Středočeši, kteří jsou v domácí izolaci, byli podle Šalamunové poučeni, jak mají postupovat a na koho se v případě problémů obrátit. V karanténě musí zůstat 14 dní. Bezpečností rada kraje, svolaná na úterý, doporučí další adekvátní kroky k zabránění vzniku epidemie, včetně možných postupů podle krajského pandemického plánu, uvedla v tiskové zprávě Helena Frintová z krajského úřadu. Kraj je podle ní připraven použít i krizová opatření, aby bylo ochráněno zdraví obyvatel.

Také v Olomouckém kraji jsou podle ředitelky protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Růženy Haliřové v karanténě desítky lidí. Přesné číslo hygienici neevidují a navíc očekávají, že se zvýší po příjezdu lidí ze zahraničních dovolených. V kraji se to týká hlavně Přerovska, kde končí jarní prázdniny. "Jarní prázdniny jsou noční můrou každého kraje, všichni byli v Itálii," řekla ČTK ředitelka odboru.

Několik desítek lidí, kteří se vrátili ze zasažených oblastí, bylo od počátku února v domácí karanténě i na jihu Čech. "Jedná se skutečně jen o preventivní opatření," řekla Jitka Luňáčková z jihočeské hygienické stanice.

Hygienici v Moravskoslezském kraji dosud rozhodovali o více než 40 občanech, kteří se vrátili ze zemí s výskytem koronaviru. Většina skončila v domácí karanténě, například pro studenty VŠB-TUO škola vyčlenila pro karanténu objekt v ulici Dr. Malého. U dalších lidí se situace řešila jiným opatřením, například pracovní neschopností.

V Královéhradeckém kraji bylo k dnešku podle zástupců krajské hygienické stanice kvůli podezření na koronavir v domácí karanténě 48 lidí.

Z ostatních krajů hygienici hlásí nižší počty lidí v karanténě. Například na Vysočině v ní bylo podle ředitelky protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Aleny do deseti lidí, kteří byli v zahraničí. Odběry se u nich nedělaly. "Mají se kontrolovat a v případě, že by měli nějaké potíže, se mají ohlásit praktickému lékaři nebo na infekčním oddělení," uvedla. Několik lidí, kteří se vrátili z ciziny a necítili se zdrávi, zůstalo preventivně v domácí izolaci i v Pardubickém kraji, uvedla ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Olga Hégrová.

V Ústeckém kraji jsou tři lidé z Mostu v domácí karanténě po návratu z Itálie, příznaky nemoci COVID-19 nemají, řekla ČTK ředitelka krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková.

V Česku bylo v Národní referenční laboratoři Státního zdravotního ústavu na nový koronavir dosud testováno 135 vzorků. Žádné podezření na koronavirus se zatím nepotvrdilo.

V Číně se začal nový typ koronaviru šířit začátkem loňského prosince, do Evropy se nemoc dostala zhruba dva měsíce poté. V Evropě je nyní 14 mrtvých, z toho 12 v Itálii, kde se v pátek 21. února vyskytl první případ úmrtí Evropana na nemoc COVID-19, a dva ve Francii. Itálie je s více než 450 nakaženými třetí zemí po pevninské Číně a Jižní Koreji. Nakažených je celosvětově přes 82.000.

Související

Ilustrační fotografie.

Velké změny v dopravě v Praze a okolí. Novinky jsou všelijaké, platí od neděle

Největší změny zpravidla nastávají na Nový rok, ale Pražská integrovaná doprava je načasovala o měsíc dříve. Zásadní změny nastaly od neděle 1. prosince u spojů mezi hlavním městem a okolím. Novinky jsou to všelijaké, cestující si musí zvykat na linky úplně nové či jedoucí pod novými čísly nebo na jiné autobusy. 

Více souvisejících

Středočeský kraj Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 34 minutami

Aktualizováno před 59 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

Rudolf Huliak

Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili

Politika nemusí být vždy jen vážné a nudné řemeslo, a to dokazuje i náš východní soused, jehož politická scéna i v roce 2024 nabídla řadu momentů, nad nimiž člověk jen nevěřícně kroutil hlavou nebo se od srdce zasmál. Při příležitosti loučení se s rokem 2024 se EuroZprávy.cz rozhodly připravit výběr těch nejbizarnějších i nejkomičtějších okamžiků, které slovenská politika nabídla. 

včera

Ilustrační foto

Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa

Někteří odborníci se domnívají, že bychom mohli brzy narazit na klimatické "tipping pointy" – kritické momenty, po jejichž překročení by mohla následovat katastrofa. Velká Británie se spolu se zbytkem světa připravuje na možnost klimatické katastrofy, a to s pomocí vědeckých expertů a vlády financovaného výzkumného centra, které bylo založeno bývalým poradcem Downing Street, Dominicem Cummingsem.

včera

Svatava Hubeňáková

Zemřela oblíbená herečka Svatava Hubeňáková

Český filmový svět přišel o jednu ze svých nejstarších a nejváženějších hereček. Ve věku 96 let zemřela Svatava Hubeňáková, která se zapsala do povědomí diváků svými rolemi v ikonických českých filmech. Herečka odešla na věčnost den před vánočními svátky, 23. prosince, jak potvrdila její neteř Kristina Marková.

včera

Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Hrozí Západu válka? Nebezpečí eskalace konfliktu s Ruskem je reálné

Rusko by mohlo svou konvenční eskalaci v konfliktu na Ukrajině ještě významně vystupňovat. Zatímco Západ nadále poskytuje Ukrajině pokročilé zbraně a schvaluje jejich použití proti Rusku, otázka, zda Vladimir Putin skutečně naplní své hrozby odvetných opatření, vyvolává stále více pochybností, uvedl server National Interest.

včera

včera

včera

Tony Blair

Žádné volné hranice s Evropou? Nové dokumenty odhalily, co se dělo za vlády Tonyho Blaira

Nově zveřejněné vládní dokumenty odhalily, že vláda Tonyho Blaira prosadila politiku otevřených hranic pro migranty z východní Evropy, přestože proti tomu varovali někteří vysocí ministři. Tento krok, přijatý v roce 2004, umožnil občanům osmi bývalých sovětských států, včetně Polska, Litvy a Maďarska, volný přístup do Británie po jejich vstupu do Evropské unie. Uvedl to server SkyNews.

včera

včera

António Guterres

Počasí je "cestou do záhuby". Svět prožívá dekádu smrtícího horka, sledujeme klimatický rozpad v reálném čase

Svět se ocitá uprostřed „dekády smrtícího horka“, přičemž rok 2024 se stal pomyslným vrcholem desetiletí s bezprecedentními teplotami, jak uvádí Organizace spojených národů. Generální tajemník OSN António Guterres ve svém novoročním projevu zdůraznil, že deset nejteplejších let v historii měření se odehrálo během poslední dekády, včetně právě končícího roku.

včera

včera

včera

Výhled počasí na leden. Meteorologové prozradili, jak bude

Česko čeká období, kdy by počasí nemělo vybočovat z dlouhodobého lednového průměru. Mrznout bude především v noci, zatímco ve dne mohou teploty klesat nad nulu. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy