Žádné volné hranice s Evropou? Nové dokumenty odhalily, co se dělo za vlády Tonyho Blaira

Nově zveřejněné vládní dokumenty odhalily, že vláda Tonyho Blaira prosadila politiku otevřených hranic pro migranty z východní Evropy, přestože proti tomu varovali někteří vysocí ministři. Tento krok, přijatý v roce 2004, umožnil občanům osmi bývalých sovětských států, včetně Polska, Litvy a Maďarska, volný přístup do Británie po jejich vstupu do Evropské unie. Uvedl to server SkyNews.

Dokumenty, které byly zveřejněny v Národním archivu v Londýně, ukazují, jak intenzivní byly interní debaty ohledně této kontroverzní politiky. Podle dokumentů varovali klíčové osobnosti Blairovy vlády, jako byl vicepremiér John Prescott a ministr zahraničí Jack Straw, před možným přílivem migrantů. Oba ministři volali po odložení politiky, neboť se obávali, že masivní příliv migrantů by mohl přetížit veřejné služby a způsobit sociální napětí.

Na druhé straně ministři jako ministr vnitra David Blunkett hájili otevřené hranice, tvrdící, že pracovní migranti jsou nezbytní pro pokračující prosperitu britské ekonomiky. Blunkett a další z ministerstva financí zdůrazňovali potřebu "flexibility a produktivity", kterou migrantní pracovníci přinášejí, a argumentovali, že Británie si nemůže dovolit omezit imigraci v době, kdy ekonomický růst závisí na rozmanité pracovní síle.

Přesto vláda Blaira nakonec rozhodla pokračovat v politice otevřených hranic. Ministerstvo vnitra původně předpokládalo, že dopad povolení neomezeného přístupu na britský pracovní trh bude relativně malý. Realita však byla jiná – příliv migrantů výrazně překonal očekávání a během několika týdnů po zavedení politiky byly počty přistěhovalců mnohem vyšší, než se předpokládalo. To vedlo k výzvám k přehodnocení této politiky.

V roce 2013 přiznal bývalý ministr zahraničí Jack Straw, že nepřijetí přechodných kontrol – jak to udělaly téměř všechny ostatní členské státy EU – byla "skvostná chyba", která měla dalekosáhlé důsledky. Tento politický krok přispěl k vzestupu protievropských sentimentů, které hrály důležitou roli při referendu o Brexitu v roce 2016, kde obavy z imigrace byly jedním z hlavních faktorů rozhodnutí o vystoupení Británie z EU.

Dokumenty rovněž ukazují zákulisní snahy o řízení citlivé komunikace. V reakci na přijetí nových zákonů o svobodě informací, které vyžadovaly zveřejňování oficiálních dokumentů na žádost veřejnosti, byli ministři doporučováni používat post-it poznámky pro citlivé zprávy. Tento krok měl zabránit tomu, aby citlivé informace byly zveřejněny na základě žádosti o informace.

Vedle debaty o imigraci dokumenty rovněž poskytují náhled do Blairovy zahraniční politiky. Jeden z dokumentů obsahuje otevřené rozhovory mezi Richardem Armitagem, americkým náměstkem ministra zahraničí, a britským velvyslancem v USA Sir Davidem Manningem, ohledně války v Iráku. Armitage popsal přístup prezidenta George W. Bushe k válce jako "mise od Boha", a varoval, že Bush potřebuje "dávku reality" ohledně situace v Iráku.

Dokumenty také ukazují napětí mezi Blaira a italským premiérem Silviem Berlusconim, který se cítil opomenut poté, co byl vyloučen z trilaterálního summitu mezi Británií, Francií a Německem. Berlusconi údajně použil obraz "zrazeného milence", když vyjádřil svůj pocit, že jej Blair zradil, přestože Itálie podporovala Británii a USA v invazi do Iráku.

V lehčím tónu dokumenty odhalily, že bývalý konzervativní premiér John Major, vášnivý fanoušek kriketu, napsal Blairovi dopis, v němž ho vyzval, aby zrušil kontroverzní kriketovou cestu do Zimbabwe kvůli porušování lidských práv Robertem Mugabem. Major navrhl, aby vláda zajistila kompenzace pro anglický kriketový tým, pokud by byla zrušena.

Rozhodnutí otevřít britské hranice pro migranty z východní Evropy, přestože proti němu varovalo několik klíčových ministrů, zůstává jedním z nejvýznamnějších momentů Blairovy vlády. Politika byla zaměřena na podporu ekonomického růstu, ale zároveň měla významný vliv na vztahy Británie s EU a přispěla k politickému klimatu, které vedlo k Brexitu.

Dokumenty rovněž ukazují složitou, někdy rozpornou povahu Blairova vedení, kdy bylo třeba vyvažovat ekonomické pragmatismus s obavami o sociální tlaky. Nabízejí vzácný pohled na rozhodovací procesy jedné z nejvýznamnějších britských vlád moderní historie. 

Související

Více souvisejících

Tony Blair Velká Británie

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

Islámský stát je prakticky mrtvý. ISIS-K ale zůstává hrozbou

ISIS, neboli Islámský stát, už nepředstavuje územní entitu, jak tomu bylo v době, kdy ovládal velké části Sýrie a severního Iráku. Přesto jeho vliv zůstává globální hrozbou. Přestože se skupina transformovala z deklarovaného chalífátu na volně propojenou síť, stále působí v mnoha zemích a inspiruje jednotlivce k útokům, uvedl server CNN.

včera

důchody

Co vše se od letoška mění? Rostou důchody i minimální mzda

S příchodem nového roku nás čeká řada důležitých změn, které ovlivní každodenní život většiny obyvatel České republiky. Některé změny budou znamenat vyšší náklady pro občany, jiné přinesou nové možnosti a ulehčení v určitých oblastech. Podívejte se na klíčové novinky, které nás od 1. ledna 2025 čekají.

včera

Ohňostroje

Pět mrtvých kvůli pyrotechnice z Česka a Polska. Německu dochází trpělivost

Němečtí představitelé vyzvali k razantnímu zásahu proti nelegálně dováženým a domácím „ohňostrojovým bombám“ po smrti pěti lidí na Silvestra, kteří zahynuli při výbuchu pyrotechniky. Tyto pyrotechnické výrobky, určené pro osobní použití, jsou často přiváženy z Polska a České republiky a kombinovány s domácími předměty, což vede k mnohem silnějším výbuchům.

včera

Dušan Holý

V 91 letech zemřel Dušan Holý, uznávaný profesor, zpěvák, etnolog a muzikolog

Ve čtvrtek ve věku 91 let zemřel profesor Masarykovy univerzity, zpěvák, etnolog a muzikolog Dušan Holý. Tento mezinárodně uznávaný znalec lidové hudby, narozený v obci Hrubá Vrbka, byl jednou z nejvýraznějších postav evropské etnomuzikologie. Informaci o jeho úmrtí zveřejnila obec Hrubá Vrbka na svých facebookových stránkách.

včera

Bhópál zahalil jedovatý mrak. Tisíce lidí začaly v noci umírat v ohromných bolestech.

Před 40 lety došlo k největší průmyslové havárii v historii. Spor o Bhópálskou katastrofu opět ožívá

Po čtyřiceti letech od jedné z největších průmyslových tragédií světa, výbuchu chemické továrny Union Carbide v indickém městě Bhópál, začaly kroky k odstranění toxického odpadu. Ty však vyvolaly kritiku ze strany místních aktivistů, kteří označují kroky indické vlády za pouhou PR akci a „zelený nátěr“ problému, jenž stále devastuje místní komunitu a životní prostředí.

včera

Narozená miminka

Kojenecké ústavy definitivně skončily. Stát je ke konci roku zavřel

Ke konci roku 2024 byla definitivně ukončena činnost dětských domovů pro děti do tří let věku (DD3), známých jako kojenecké ústavy. Tato zařízení, která dlouhá léta poskytovala péči nejmenším dětem, byla nahrazena modernějšími a individuálně přizpůsobenými formami péče, které lépe odpovídají potřebám dětí. Česká republika tím završila proces, který ji zařadil mezi evropské země upřednostňující neústavní péči.

včera

Policie USA

Střelba v New Yorku: Před nočním klubem bylo zraněno 10 lidí

V newyorské čtvrti Queens došlo k dramatické střelbě, při níž bylo zraněno deset lidí, kteří čekali před nočním klubem Amazura na začátek soukromé akce. Podle policie čtyři ozbrojení muži zaútočili na skupinu mladých lidí ve věku 16 až 20 let kolem 23:15 místního času.

včera

včera

Donald Trump

Trump po útoku v New Orleans: Vidíte, že jsem měl pravdu

Děsivý útok v New Orleans na Nový rok, při kterém zahynulo 15 lidí a dalších 35 bylo zraněno, otřásl Spojenými státy a přitáhl pozornost celého světa. Tento čin, popisovaný úřady jako teroristický útok, vyvolal ostré reakce jak od současného prezidenta Joea Bidena, tak od nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa.

včera

Helena Zeťová

Helena Zeťová podle kriminalistů zřejmě nespáchala sebevraždu

Vyšetřování tragické smrti populární zpěvačky Heleny Zeťové, která zemřela 20. prosince po pádu z okna rodinného domu v Prostřední Bečvě na Valašsku, stále pokračuje. Přestože kriminalisté zatím oficiálně neuzavřeli případ, zdroje blízké vyšetřování naznačují, že s největší pravděpodobností šlo o nešťastnou náhodu.

včera

Brexit

Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU

Británie se pokouší znovu "resetovat svůj brexitový reset". Nový britský premiér Keir Starmer se od nástupu do funkce snaží zlepšit vztahy Spojeného království s Evropskou unií. Jak ale ukazuje začátek roku 2025, tento úkol je mnohem složitější, než očekával. Uvedl to server Politico.

včera

včera

Moldavsko

Moldavsko čelí po utáhnutí kohoutků plynu z Ruska energetické krizi

Na Nový rok přestal ruský plyn proudit přes Ukrajinu, což Kyjev označil za „historický“ krok. Ukončení tranzitu znamená zastavení toku financí z plynu, které Rusko využívalo k financování své invaze na Ukrajinu. V sousedním Moldavsku tento krok ale vyvolává obavy z energetické krize, zejména v separatistickém regionu Podněstří, které je ekonomicky závislé na ruském plynu. Uvedl to server BBC.

včera

Před Trumpovým hotelem v Las Vegas vybuchl Muskův cybertruck

Před Trumpovým hotelem v Las Vegas vybuchl Muskův cybertruck

Před hotelem Trump v Las Vegas došlo k výbuchu Tesla Cybertrucku plného palivových nádob a ohňostrojů. Incident, který otřásl městem, vyšetřují místní úřady jako potenciální teroristický čin. Exploze, která zabila řidiče a zranila sedm lidí, měla jen menší následky pro zraněné, ale způsobila značné škody na hotelu i veřejné infrastruktuře.

včera

Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta

Válka na Ukrajině se stává pro Kyjev stále těžší. S Putinem ale nechce jednat, dokud za ni Rusko nezaplatí

Situace na východě Ukrajiny se dramaticky mění, jak uvedl ruský prezident Vladimir Putin na své prosincové tiskové konferenci. Podle jeho slov probíhá pohyb na celé frontové linii každý den. V regionu Donbas ruská válečná mašinérie pomalu, ale jistě postupuje otevřenými poli, přičemž obsazuje a ničí vesnice i města. Pro místní obyvatele to znamená buď útěk před hrozbou bojů, nebo zoufalou evakuaci ve chvíli, kdy už granáty dopadají v jejich blízkosti.

včera

Předpověď počasí na příští týden: Teploty se rapidně propadnou

Počasí bude příští týden opět jako na houpačce. Denní maxima vyšplhají zpočátku až na 10 stupňů, poté se ale mohou propadnout i k nule, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy