V nošovické automobilce se nakazil jeden ze zaměstnanců. Šíření covidu-19 nehrozí

Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku má jedno zaměstnance nakaženého koronavirem. V práci byl ale naposledy 11 dnů před pozitivním testem. Žádní další nakažení ve firmě nejsou a podle hygieniků další šíření nákazy v závodu nehrozí. ČTK to dnes řekl tiskový mluvčí společnosti Pavel Barvík.

Hyundai, výrobní závod Nošovice.
doporučujeme

"Po ověření veškerých souvislostí ho Krajská hygienická stanice vyhodnotila jako případ bez rizika dalšího šíření v naší společnosti. Přesto dle našich interních pravidel provádíme jako vždy preventivní testování vybraných kolegů. Další případ jsme v tuto chvíli nezaznamenali," uvedl Barvík.

Preventivní opatření proti šíření koronaviru podle něj zahrnují povinné nošení roušek, několikrát denně opakovanou dezinfekci závodu, dodržování rozestupů, omezení setkávání či měření teploty všem návštěvám i náhodně vybraným zaměstnancům.

"V praxi to například znamenalo také rozšíření obědové pauzy, aby lidé chodili v menších skupinách, miniboxy na stolech pro každého zaměstnance v kantýně či plošný zákaz kouření v celém areálu," doplnil Barvík. Podle něj v závodě už od počátku pandemie platí přísná opatření proti šíření koronaviru.

V regionu se ohnisko nákazy objevilo především v dolech těžební společnosti OKD, větší počet nakažených ale měla třeba i společnost DEVA ve Frýdku-Místku, která vyrábí ochranné a zásahové oděvy, a nově například společnost Varroc Lighting z Novojičínska, která vyrábí vnější osvětlení a elektroniku pro automobilový průmysl. Problém podle hygieniků začínají představovat hlavně pendleři z Polska.

Opakovaně negativní test na koronavirus má 112 ze 113 otestovaných zaměstnanců firmy Vodňanská drůbež z holdingu Agrofert. Jeden pracovník k druhému odběru zatím nepřišel, všichni ostatní jsou negativní. ČTK to dnes řekly epidemioložka jihočeských hygieniků Jitka Luňáčková a ředitelka krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. Pro otestované skončilo mimořádné protiepidemické opatření, kvůli němuž měli omezený pohyb.

U jedné zahraniční pracovnice se koncem června prokázala nemoc covid-19. V karanténě kvůli tomu bylo devět lidí. Výroba ve firmě omezená nebyla. Na začátku července otestovali hygienici 113 lidí z firmy, a to včetně čtyř veterinářů, kteří závodem prošli. U 112 lidí jsou výsledky negativní.

"Jeden poslední výsledek ještě není, protože dotyčný pracovník ještě nedorazil (na odběr). Jinak je všechno negativní. Jsme rádi, že to tak dopadlo," řekla Luňáčková.

V první sérii testů byly výsledky také negativní. Vodňanský závod s 590 zaměstnanci ještě předtím, než se objevil případ nákazy, zavedl protiepidemická opatření. Pravidelně se tam uklízí i dezinfikuje.

Zahraniční agenturní zaměstnankyně měla lehké příznaky nemoci covid-19, řekl již dříve ČTK mluvčí holdingu Agrofert Karel Hanzelka.

Společnost Vodňanská drůbež má v Česku 1616 zaměstnanců, z toho ve vodňanské provozovně pracuje 590 lidí. Z výroční zprávy vyplývá, že v roce 2018 měla Vodňanská drůbež prodeje za 5,42 miliardy korun a provozní zisk téměř 180 milionů Kč.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie obvinila ČSAD Liberec a BusLine z pletich v zakázce. Škoda jde do…

04.08.2020 17:00 Aktualizováno Z pletich ve veřejné zakázce obvinila policie dopravní společnosti ČSAD Liberec a BusLine.…

Recidivista podal dovolání. Trest 22 let za střelbu na Benešovsku…

04.08.2020 15:26 Rozsudek nad Jiřím Hypšou, který si má za vraždu v Jankově na Benešovsku odpykat 22 let ve vězení,…

Kauza Vidkun: Podnikatel Kyselý opět nepřišel k soudu, policii popřel…

04.08.2020 14:32 Vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý popřel, že by zasahoval do trestních řízení, jak uvádí…

Na Břeclavsku zavřeli školku, jedno z dětí má covid-19

04.08.2020 13:49 Aktualizováno Ve školce v Jevišovce na Břeclavsku mělo jedno z dětí pozitivní test na covid-19, školka je proto…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama