Zadeh chce vyjednat dohodu o vině a trestu, daňová kauza se chýlí ke konci

Podnikatel Shahram Zadeh projevil v daňové kauze, kterou projednává brněnský krajský soud, zájem dohodnout se na vině a trestu. Záležet ale bude na tom, do jaké míry dozná vinu a bude akceptovat trest, a zda případnou dohodu schválí soud. ČTK to dnes řekl dozorující státní zástupce Aleš Sosík. Termíny hlavních líčení v případu jsou nyní vypsány do konce března 2021. Zadeh vinu dosud popíral.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Íránce s českým občanstvím Zadeha a dalších 13 lidí žaloba viní z daňových úniků. Jsou podezřelí z toho, že šidili stát při dovozu pohonných hmot do Česka, celková škoda je podle obžaloby 2,5 miliardy korun. Hrozí jim až 13 let vězení. Proces začal už na jaře 2016, v tomto týdnu měl soud v plánu dva jednací dny, po Zadehově návrhu ale druhý termín zrušil.

"Dohoda může být sjednána, také nemusí. Záleží na tom, v jakém rozsahu obviněný dozná svoji vinu a jestli bude shoda na trestu. A i když dohoda bude, musí ji schválit soud," uvedl Sosík.

Zákonné ustanovení o možné dohodě o vině a trestu vstoupilo v platnost na začátku října. Obžalovaný se může s žalobcem dohodnout na přiznání viny a následném trestu, dohodu schvaluje soud. Smyslem tohoto ustanovení je usnadnit a zrychlit trestní řízení. Daňová kauza se chýlí ke konci. "To ale nevylučuje, že by k dohodě nemohlo dojít ještě nyní. Obviněný i teď může přijít s návrhem na ni," uvedl žalobce.

Soud v procesu dokončuje dokazování, následovat budou závěrečné návrhy a vyhlášení rozhodnutí. Nejbližší termín hlavního líčení je 18. ledna. Vzhledem k počtu obžalovaných se ale nedá očekávat, že by soud rozhodnutí vyhlásil ještě v lednu. Vypsaných je nyní do konce března asi 25 termínů hlavního líčení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pohlreich dostal přednostně vakcínu proti koronaviru

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Restauratér Zdeněk Pohlreich dostal v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) vakcínu proti…

Na Táborsku se potvrdilo ohnisko ptačí chřipky v malochovu

22.01.2021 19:30 Na Táborsku se potvrdilo první ohnisko ptačí chřipky v malochovu drůbeže. V chovu v obci Dlouhá…

Svaz vinařů: Na víno se kvóta pro obchody nevztahuje

22.01.2021 15:38 Kvóta na podíl českých potravin ve velkých obchodech by pro tuzemské vinaře byla problém, podle…

Unie: Otevření bazénů s podmínkou testů může být šancí i rizikem

22.01.2021 15:03 Někteří provozovatelé bazénů otevřou své bazény s podmínkou negativních testů na covid-19 pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama