Zaorálek ocenil, že Kundera získal české občanství

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) je rád, že je ve vládě v době, kdy spisovatel Milan Kundera přijal zpět české občanství. Listinu o nabytí občanství devadesátiletému autorovi předal v jeho pařížském bytě 28. listopadu český velvyslanec Petr Drulák, uvedlo dnes Právo. Zaorálek to na tiskové konferenci označil za malý krok pro Kunderu, ale velký krok pro Česko, protože Kundera je světovým spisovatelem.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Lubomír Zaorálek v pořadu Partie TV Prima
doporučujeme

Československého státního občanství Kunderu zbavil komunistický režim koncem 70. let. Jeden z nejznámějších českých autorů žije od roku 1974 ve Francii, od roku 1981 má občanství francouzské. "Od roku 1979 jsme se k němu chovali, jako by náš spisovatel nebyl. Jsem rád, že jsem členem vlády, za které došlo k tomu, že Milan Kundera přijal nabídku, stát se českým občanem," řekl Zaorálek.

Ministr ocenil, že se proces podařilo završit. "Připadá mi, že je to dnes možná malý krok pro Milana Kunderu, ale velký krok po nás. Od doby, kdy jsme mu občanství odňali, se stal jedním z nejznámějších a nejslavnějších světových spisovatelů," uvedl.

Kundera se podle Zaorálka svou esejí Tragédie střední Evropy z 80. let zasloužil o to, že se o regionu diskutovalo po celém světě. "Tento čin je něco, co se nikomu podobně v moderní době nepodařilo. Měli bychom si vážit toho, pokud někdo, tak jako on, dokázal středoevropskou kulturu a českou kulturu udělat součástí evropské debaty," řekl.

Brněnský rodák Kundera patří k nejpřekládanějším spisovatelům na světě. Jeho dílo čítá přes 3000 překladů do různých světových jazyků, ačkoliv nevystupuje na veřejnosti ani nepořádá autogramiády. V češtině Kunderovo dílo vydává nakladatelství Atlantis, dosud vyšlo 16 svazků. Čechům jsou tak k dispozici třeba romány Kniha smíchu a zapomnění, Žert, Nesmrtelnost či Nesnesitelná lehkost bytí. Kundera v posledních desetiletích píše ve francouzštině.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

70 let od číhošťského zázraku. Jednalo se o provokaci StB?

15.12.2019 14:31 V Číhošti na Havlíčkobrodsku si lidé při dnešní mši připomněli události před 70 lety, kdy se v…

Čert tě vem! zaznělo u Vltavy. V Praze byli pokřtěni noví otužilci

15.12.2019 13:45 Tradiční křest vltavskou vodou s ledem absolvovala dnes v pražských Hodkovičkách u loděnice…

Zdravý životní styl? Češi šli s pravdou ven a je to katastrofa. Průzkum

15.12.2019 12:38 Podle oficiálních statistik a průzkumů pravidelně kouří cigarety čtvrtina Čechů. Nejnovější průzkum…

Černý dým nad Sedlčany. Skládka elektroodpadu stále hoří, škoda dva miliony

15.12.2019 12:18 Skládka elektroodpadu v Sedlčanech na Příbramsku stále hoří. Požár způsobil škodu za dva miliony…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama