Stávka letušek ČSA je nelegální, rozhodl soud. Odbory se odvolají

Praha - Letušky a stevardi Českých aerolinií od středy 26. srpna do pátku 28. srpna stávkovat nebudou. Stávku jako nezákonnou v předběžném opatření zakázal pražský městský soud. Proti rozhodnutí soudu se Odborová organizace posádek letadel (OOPL), která stávku vyhlásila, v zákonné lhůtě odvolá. ČTK to řekla předsedkyně OOPL Petra Posova. Letušky chtěly stávkou dosáhnout opětovného navýšení platů po únorových škrtech ve mzdách provozních zaměstnanců ČSA.

Podle odůvodnění soudu, které má ČTK k dispozici, pochybila Odborová organizace posádek letadel (OOPL), když zaměstnavateli předala oznámení o stávce, jež neobsahovalo všechny náležité údaje včetně seznamu zaměstnanců ochotných stávkovat. Dále se podle soudu hlasování o stávce nezúčastnila potřebná polovina zaměstnanců ČSA.

České aerolinie, které o předběžné opatření soud požádaly, nyní mají třicetidenní lhůtu, aby podaly žalobu na určení nezákonnosti stávky. Podle firmy nemohou odbory na základě původního hlasování stávku pořádat. Nejprve by musely uspořádat nové hlasování, kterého by se účastnili všichni zaměstnanci společnosti, uvedl dnes v tiskové zprávě dopravce.

Podle předsedy Českomoravské komory odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly předběžné opatření soudu odsouvá protest jen do té doby, než se podaří všechny námitky soudu vypořádat. Během tohoto období by podle něj měli vyjednávači na obou stranách přispět k tomu, aby se vedení ČSA s letuškami a stevardy na pracovních podmínkách dohodlo, a žádná stávka být nemusela.

"Odborová organizace sice zaměstnavateli tři dny předem oznámila, že se stávka bude konat, nicméně v tomto oznámení není přesně uvedeno, kdy bude stávka zahájena, přičemž nepostačuje údaj lhůta 26. 8. až 28. 8. 2015. V tomto oznámení nejsou uvedeny vůbec důvody a cíle stávky a počet zaměstnanců, které se stávky zúčastní, a seznamy pracovišť, která nebudou v době stávky v provozu," uvedla v usnesení soudkyně Dagmar Stamidisová.

Dále se soudkyně ztotožnila s názorem vedení ČSA, že se hlasování o stávce letušek a stevardů měli účastnit i ostatní zaměstnanci. Z celkových 829 pracovníků by se muselo hlasování účastnit 415 zaměstnanců a pro vyhlášení stávky by muselo hlasovat alespoň 277 pracovníků. Pro stávku se v květnu vyslovilo 200 letušek a stevardů z 211 hlasujících.

S uvedenými důvody odborová organizace nesouhlasí. "Nemyslím si, že by se na tomto dala postavit nelegálnost stávky," řekla ČTK předsedkyně OOPL Petra Posová. Letušky a stevardi plánují stávkovat kvůli své vlastní specifické části kolektivní smlouvy, je proto podle nich irelevantní, aby o platech letušek hlasovali piloti nebo úředníci. To potvrzují i právní stanoviska, která si organizace nechala vypracovat.

Podobné je to i seznamem stávkujících zaměstnanců. Podle Posové žádný zákon nenařizuje seznam stávkujících zaměstnanců předkládat. Odbory navíc nemají od vedení plány denního provozu na dny chystané stávky a nevědí tak, kdo ze zhruba 250 letušek a stevardů má v tyto dny sloužit, dodala.

Podle ČSA vyplývá požadavek hlasování nadpoloviční většiny zaměstnanců ze skutečnosti, že v Českých aeroliniích působí pět odborových organizací, které mezi sebou uzavřely dohodu o postupu při uzavření kolektivní smlouvy. Zatím se ale s vedením nedohodly na společných částech smlouvy.

Důvodem chystané stávky letušek bylo únorové snížení mezd, které kromě nich postihlo například i piloty. Podle vedení ČSA žene letušky do stávky výbor jejich odborové organizace, přičemž většina letušek a stevardů si stávku údajně nepřeje. Hrubá mzda letušek se po únorovém snížení platů meziročně snížila o více než 10.000 korun na 32.300 korun. Jde o průměrnou odměnu v období od února do července a je k ní ještě potřeba přičíst diety a kapesné ve výši 9000 korun, dodaly ČSA.

ČSA loni snížily ztrátu na 631 milionů korun z předchozí téměř miliardy korun při 6,5procentním snížení tržeb na 9,5 miliardy Kč. Stát v dopravci drží necelých 20 procent akcií, většinu mají korejská společnost Korean Air (44 procent) a soukromá letecká společnost Travel Service (34 procent). Zbylých 2,26 procenta drží Česká pojišťovna.

Související

Více souvisejících

stávka ČSA

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 21 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy