Až to přijde, bude to velké. Ekonom řekl, proč Česko neustojí ekonomickou krizi

Příští ekonomická krize bude silnější a drtivější, než ta předchozí, tvrdí ekonomové. Nikdo ale netuší kdy přijde a jak skutečně silná bude. V Česku by však mohla napáchat nedozírné škody, protože firmy na ni nejsou připraveny.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle ekonoma a bývalého politika Ivana Pilipa nikdo neví, kdy krize přijde. "Nic nenasvědčuje tomu, že pokud by nezasáhly vnější vlivy, třeba silná obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou, tak že by byla na bezprostředním obzoru," uvedl pro Českou televizi.

Za horší považuje to, že firmy ztratily část nástrojů, se kterými se s krizemi dá bojovat. Jako příklad uvádí úrokové sazby, které jsou v některých případech záporné, což je poměrně novinka.

Větší roli podle něj začala hrát politika rozpočtová, a je proto důležité, aby státy využily současnou příznivou dobu k ozdravení svých financí. V případě krize by totiž centrální banky nemohly zasáhnout a bylo by na státu, aby více investoval.

Tím by se ale podstatně více se zadlužil, čímž by vyvstal nový problém. Tudíž aby mohl stát zasáhnout, nesměl by podle ekonoma být předtím předlužen. 

Hrozbu vidí ekonom v německé ekonomice. Tamní hospodářství se totiž jen těsně vyhnulo technické recesi, přičemž do Německa směřuje přes 30 procent českého exportu.

"Ta naše vázanost na evropskou a zejména německou ekonomiku je velice silná," varuje odborník s tím, že česká ekonomika zatím nereaguje na situaci německého hospodářství. Německo je přitom tahoun evropské ekonomiky.

Další riziko spatřuje v brexitu, o kterém zatím nikdo pořádně neví, jak proběhne, pravděpodobně k němu ale dojde. Co to bude znamenat pro Česko je však otázkou.

Česko hrozbu podceňuje

I ekonom Jan Švejnar se nedomnívá, že by krize byla za rohem, přesto tvrdí, že vliv zahraniční ekonomiky pocítí i Česko. "Vždycky podceňujeme to, že z venku přijde velká negativní vlna," varoval před nedávnem v České televizi.

Podle něj je dobré být připraven, není to ale vždy zcela možné. "Jsme tak otevřená ekonomika, že jakýkoliv vnější šok, který přijde, bude mít pro nás velice silné následky," upozornil.

Připomněl také situaci před jedenácti lety, před příchodem poslední velké finanční krize, kdy vláda tvrdila, že jsme dobře připraveni. Česko ale nakonec zasáhla krize stejně jako další státy. "Samozřejmě, byli jsme tím postiženi," dodal Švejnar.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odhad ztráty 200 milionů je podle šéfa Letiště Praha optimistický

27.09.2020 15:39 Odhad letošní ztráty Letiště Praha 200 milionů Kč je příliš optimistický. V pořadu Otázky Václava…

Expert: Mnoho českých firem podceňuje přípravy na brexit

26.09.2020 12:45 Obchod s Velkou Británií od ledna zkomplikuje odchod země z Evropské unie, tzv. brexit. Vývozci i…

Neočekávaná událost potkala za pět let většinu Čechů

26.09.2020 11:46 Vedle pandemie covid 19 zasáhla 80 procent Čechů v posledních pěti letech aspoň jedna další…

Odbory kritizují návrh kurzarbeitu, žádají pro lidi vyšší náhradu

25.09.2020 17:18 Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) kritizuje výsledný návrh podoby kurzarbeitu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama