Byznys pro společnost oznámil výsledky 17. ročníku prestižního ocenění TOP Odpovědná firma zná své vítěze

55 nezávislých porotců z akademické sféry, médií, neziskového i komerčního sektoru, ale i z řad významných osobností, které se aktivně podílejí na rozvoji kultury podnikání v ČR, vybíralo z více než 60 společností a 125 strategií a projektů ty, které jsou svým přístupem k tématům odpovědnosti a udržitelnosti výjimečné.

Byznys pro společnost s radostí oznamuje, že sedmnáctý ročník prestižního ocenění TOP Odpovědná firma zná své vítěze
doporučujeme

Rok 2020 byl dosud nepoznanou výzvou. Proto je Byznys pro společnost jako největší platforma pro odpovědné podnikání v České republice a organizátor ocenění TOP Odpovědná firma hrdý na všechny zúčastněné. Desítky nejvýznamnějších společností i letos v bezprecedentních podmínkách dokázaly, že etický přístup v managementu, respekt k potřebám společnosti, zaměstnanců, zákazníků, partnerů a šetrnost vůči životnímu prostředí jsou klíčovými tématy, na která je nutné se soustředit nejen v dlouhodobém horizontu – a že třeba jednat je už nyní.

„Na jaře se s nástupem pandemie objevila obava, zda budou témata odpovědnosti a udržitelnosti pro soukromý sektor stejně aktuální a naléhavá jako dřív. Firmy primárně řešily bezpečnost zaměstnanců a pomoc nejzasaženějším skupinám obyvatel, koronavirová hrozba je přiměla přenastavit vnitřní procesy a upravit svoji činnost. Velmi záhy se však potvrdilo, že principy CSR pro ně zůstávají prioritou, leckteré z nich dokonce přiměla k akceleraci aktivit v tomto směru,“ říká Daniela Němcová, ředitelka Byznysu pro společnost.

Ocenění TOP Odpovědná firma 2020 je jediný rating svého druhu v ČR. Je určený firmám všech velikostí a oboru působení, zdrojem unikátních dat pro rozvoj firemních strategií a projektů i nenahraditelnou inspirací a příkladem dobré praxe v udržitelnosti a CSR.

Držitelé tohoto ocenění spolu s ním získali i potvrzení, že jejich strategie a projekty sledují aktuální trendy i společenské potřeby a přispívají k jejich konkurenceschopnosti.

Ve strategické kategorii TOP Odpovědná velká firma, kde je hodnocení sestaveno na základě bodového zisku v pěti oblastech (strategie, odpovědné HR, odpovědný přístup v dodavatelsko-odběratelském řetězci, životní prostředí a podpora komunit) se mezi lídry zařadily tyto společnosti:

Vodafone Czech Republic
Skanska
Tesco Stores ČR
Pivovary Staropramen s. r. o.
Plzeňský Prazdroj
Skupina ČEZ
Velux Česká republika, s. r. o.
Plzeňský Prazdroj zároveň získal i ocenění Trendsetter*.

Ve strategické kategorii TOP Odpovědná malá firma se do TOP 5 probojovaly tyto společnosti:

Bamboolik
e-Brána s. r. o.
Biopekárna Zemanka s. r. o.
ESPIRA Investments s. r. o.
MHA, s. r. o.
Bamboolik je též držitelem ocenění Trendsetter*.
 

Mezi TOP Odpovědné firmy v reportingu se letos zařadily:

PWC Česká republika
Pivovary Staropramen s. r. o.
Lidl Česká republika
Skupina ČEZ
Plzeňský Prazdroj
Letiště Praha, a. s.
Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group

Tři nejlepší firmy v projektové kategorii TOP Odpovědná firma v diverzitě jsou:

IKEA Česká republika s. r. o.
díky projektu Propojení dvou světů: Podpora náboru a integrace osob se zdravotním postižením
Česká pošta, s. p. díky projektu Z externisty internistou: zaměstnávání odsouzených a lidí s trestní minulostí
Vodafone Czech Republic díky projektu Family Friendly Benefity
Speciální ocenění poroty získal Bamboolik za projekt Šicí dílna Bamboolik zaměstnávající matky dětí do 4 let věku a matky samoživitelky.

Letos porota vzhledem k výjimečné situaci spojené s pandemií mimořádně ocenila i projekty, které aktuálně a pružně reagovaly na nově vzniklé potřeby.

Ocenění v subkategorii TOP Odpovědná firma v diverzitě – Anti-COVID počin tak získávají:

Accenture za projekt Podpora work-life balance rodičů
Deloitte Czech Republic za projekt Kariérní poradenství online

V kategorii TOP Odpovědná firma pomáhající okolí byly oceněny společnosti:

GZ Media, a. s. za projekt Kroužky Robotika je hra
AGC Automotive za projekt TECHNOWIZZ - AGC Automotive Czech a podpora technického vzdělávání
ŠKODA AUTO a. s. za projekt: Nadační fond ŠKODA AUTO – partnerství pro rozvoj regionu

V subkategorii TOP Odpovědná firma pomáhající okolí – Anti-COVID počin, která je vzhledem k současné situaci vyhlášena výjimečně pro rok 2020, získávají ocenění společnosti:

Česká televize za projekt Mimořádné vzdělávací projekty ČT pro školáky, rodiče i pedagogy
Deloitte Czech Republic díky projektu Deloitte for schools – Online vzdělávání v době koronaviru
Vodafone Czech Republic za projekt Mobilní aplikace Bright Sky pro odhalení domácího násilí.

TOP Odpovědnými firmami v životním prostředí se letos stávají:

Skanska za projekt Rebetong a šedá voda
ADLER Czech za projekt Pořízení akumulace včetně OZE – Hybridní fotovoltaický systém s bateriemi a kogenerací
Tesco Stores ČR za projekt Žádné jídlo nazmar

Trendsetter* je ocenění, kdy porota z firem na předních místech ratingu vybere jednu, která zároveň nastavuje trendy pro firmy ve společnosti, je inovativní a aktivní i externě v propagaci udržitelnosti. Nemusí však být na úplně prvním místě ratingu.

Důležitost a naléhavost témat udržitelnosti a odpovědnosti v současné době si velmi dobře uvědomují zástupci těch společností, které se pro rok 2020 staly partnery ocenění TOP Odpovědná firma:

„Nejpalčivějším problémem nás všech je pandemie. Jsme tady, abychom pomohli nejohroženějším skupinám a sociálně slabým,“ říká Karolína Kříženecká, ředitelka korporátní komunikace a CSR ING Česká republika.
„V našich produktech myslíme na fakt, že populace stárne a její očekávání se mění, a směrem k zaměstnancům se snažíme o co největší flexibilitu,“ uvádí Milan Medek, CSR manažer Pojišťovny Kooperativa, a. s., Vienna Insurance Group.

„Udržitelnost zohledňujeme napříč všemi aspekty našeho podnikání, ať už jde o spolupráci s farmáři, výběr obalů, technologie v našich pivovarech nebo vztahy s našimi zákazníky,“ říká Ivan Tučník, manažer institucionálních vztahů a firemní odpovědnosti v Plzeňském Prazdroji.
„Naše podnikání posuzujeme v širším kontextu, vyhodnocujeme potenciální i stávající dodavatele, klademe důraz na české suroviny, díváme se dopředu a vnímáme rizika v oblasti udržitelnosti,“ uvádí Jana Vinklářová, ředitelka právního oddělení a vnějších záležitostí pro Česko a Slovensko, Pivovary Staropramen s. r. o.

„Považujeme za naprosto přirozené věnovat se odpovědným iniciativám, protože jsme si vědomi odpovědnosti za svět, v němž žijeme dnes a budeme žít i v budoucnu,“ vysvětluje Lenka Mašková, Corporate Responsibility Manager, Tchibo Praha spol. s r. o.

„Odpovědná firma podniká tak, aby dodržela své závazky nejen vůči svým vlastníkům, ale také vůči zaměstnancům, veřejnosti a budoucím generacím,“ shrnuje Michaela Chaloupková, členka představenstva a leader udržitelného rozvoje Skupiny ČEZ.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Restrikce se na tržbách projeví, podnikům budou chybět vánoční večírky,…

30.11.2020 00:01 Aktualizováno Na chvíli u výdejních okének přestali pracovat. Majitel sítě pražských restaurací Šenkýrna Luděk…

Z restauratérů se během lockdownu stali mistři improvizace, vzrostl zájem…

29.11.2020 20:01 Ztrátu přes milion má kvůli proticovidovým opatřením brněnský restauratér Raed Kahwaji. Řekl to…

Restaurace mohou od čtvrtka fungovat na 50 procent kapacity, u jednoho…

29.11.2020 17:27 Aktualizováno Stravovací zařízení se budou moci znovu otevřít ve čtvrtek. V provozu budou moci být od 06:00 do 22…

Nejvýše položená restaurace v ČR opět otevře 3. listopadu, dosavadní…

29.11.2020 17:17 Nejvýše položená restaurace v Česku na Luční boudě na hřebenech Krkonoš ve čtvrtek opět otevře.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama