Ceny výrobců v Česku rostou pomaleji. Ekonom upozornil na paradox

Ceny v průmyslu v červenci znovu zpomalily meziroční pokles, a to na 0,1 procenta z červnových 0,3 procenta. Pokles cen zvolnil také v zemědělství, kde byly výrobky proti loňsku levnější o 4,1 procenta, zatímco v červnu ceny zažily nejhlubší propad od července 2018. Naopak meziročně dražší byly stavební práce, ceny ale zpomalily růst na 3,8 z červnových 4,1 procenta.

Průmysl, ilustrační foto
doporučujeme

Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

"Ačkoli ceny průmyslových a zemědělských výrobců ve druhém čtvrtletí klesly nad očekávání prognózy České národní banky, jejich propad v červenci zvolnil," uvedl analytik ING Bank Jakub Seidler. To tak podle něj naznačuje, že inflační tlaky se budou patrně udržovat zvýšené. Patrně i proto nová prognóza ČNB předpokládá setrvání inflace nad tříprocentní hranicí během celého letošního roku a zpomalení ke dvěma procentům až v roce 2021.

Z hlediska finančního trhu nejsou data překvapením a koruna nereaguje, dodal analytik Komerční banky Michal Brožka.

Česko je jedinou zemí EU, kde klesají ceny výrobců, upozornil hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň. "Máme tu tak paradox. Zatímco v Česku dál rostou spotřebitelské ceny jedním z nejvyšších temp v EU, ceny výrobců rostou naopak tempem nejnižším - nyní tedy dokonce tak, že klesají," uvedl. To má podle něj několik vysvětlení. Mimo jiné je to tím, že spotřební ceny více odrážejí příjmy domácností, zatímco výrobní ceny jsou mnohem citlivější na skutečné zdraví ekonomiky - které očividně není dobré. Dalším důvodem je, že konkurence prodejce nepřinutila výrazněji snížit ceny. Toto zpoždění je standardním jevem, dodal Bartoň.

Spotřebitelské ceny v červenci podle dat statistiků z minulého týdne zrychlily růst na 3,4 procenta z červnových 3,3 procenta. Vývoj produkčních cen ale podle dřívějších komentářů analytiků potvrzuje předpoklad zpomalení spotřebitelské inflace ve druhé polovině roku.

V průmyslu se v červenci snížily meziročně především ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny chemických látek byly nižší o 12,6 procenta, těžby a dobývání o 3,5 procenta a obecných kovů a kovodělných výrobků o 1,8 procenta. Zvýšily se naopak ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 7,7 procenta, z toho ceny elektřiny, přenosu, rozvodu a obchodu s elektřinou o 9,2 procenta. Ceny dopravních prostředků vzrostly o 2,8 procenta. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku vzrostly o 1,2 procenta, z toho ceny ostatních potravinářských výrobků stouply o 5,5 procenta.

Meziroční pokles zemědělských cen v červenci zpomalil z červnového propadu o 4,4 procenta. Na červencovém poklesu se podepsala živočišná výroba, kde ceny klesly o pět procent. Přispěl k tomu především pokles cen jatečných prasat o 8,4 procenta. Ceny se snižovaly také v rostlinné výrobě, a to meziročně o 3,4 procenta. Brambory byly u zemědělců proti loňsku levnější o 29,2 procenta.

Ceny tržních služeb pro podniky v červenci stouply stejně jako v červnu meziročně o 2,1 procenta. Vyšší byly zejména ceny za skladování a podpůrné služby v dopravě o 4,8 procenta, za poradenství v řízení o 4,5 procenta, za služby v zaměstnání o 3,4 procenta a za služby v nemovitostech o 3,1 procenta.

Meziměsíčně se ceny v průmyslu zvedly o 0,1 procenta, zvýšily se také ceny stavebních prací, a to o 0,2 procenta. Proti červnu se naopak snížily ceny zemědělských výrobců o 1,2 procenta, na čemž se podepsaly téměř o čtvrtinu levnější brambory a levnější drůbež a jateční prasata. Nižší byly proti červnu také tržní služby pro podniky, kde klesly zejména ceny za reklamní služby a průzkum trhu o 17,4 procenta.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi těžce pociťují dopad pandemie: Téměř polovina lidí musela sáhnout do…

28.09.2020 10:53 První vlna koronavirové pandemie a související omezení v návaznosti na nouzový stav se podepsaly na…

Výrobci autodílů Schlote-Automotive se loni dařilo, zisk vzrostl na 9,7…

28.09.2020 09:52 Uherskohradišťskému výrobci automobilových dílů Schlote-Automotive Czech loni meziročně vzrostl…

České stavebnictví si mezi státy EU polepšilo. Výsledek je přesto…

28.09.2020 09:39 České stavebnictví bylo v letošním prvním pololetí s meziročním poklesem o 4,6 procenta mezi 26…

Lesy ČR jsou v pololetí ve ztrátě 480 milionů. Kvůli kůrovci a nízkým…

28.09.2020 09:35 Státní podnik Lesy České republiky (LČR) vykázal v prvním pololetí kvůli kůrovci a nízkým cenám…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama