ČEPS vzrostl zisk na 2,3 miliardy. Pokračuje modernizace přenosové soustavy

Provozovateli energetické přenosové soustavy ČEPS vzrostl v prvním pololetí letošního roku meziročně zisk před zdaněním o 7,2 procenta na 2,3 miliardy korun. Celkové výnosy stouply o 14,9 procenta na 11,9 miliardy Kč. ČTK to dnes oznámila mluvčí společnosti Hana Klímová.

Přidejte svůj názor

Energetika
doporučujeme

ČEPS uvedl, že od začátku ledna do konce června přenesl celkem 32.760 gigawatthodin (GWh) elektřiny, meziročně o 3,3 procenta více. "Objem přenesené elektrické energie je ovlivňován spotřebou elektrické energie, objemem tranzitu i dalšími faktory, jako jsou klimatické podmínky či například mimořádné události v přenosové soustavě," sdělila firma.

Společnost podotkla, že pokračuje v investicích, při kterých se zaměřuje především na posilování přenosové kapacity vedení a modernizace stávajících prvků přenosové soustavy. Na konci července společnost dokončila rozdělení doposud nejdelšího téměř třísetkilometrového vedení zvláště vysokého napětí, které spojovalo rozvodnu Řeporyje na okraji Prahy s rozvodnou Prosenice v Olomouckém kraji. Takzvané zaústění v délce 23 kilometrů do rozvodny Mírovka u Havlíčkova Brodu stálo asi 800 milionů korun.

"Projekt pomohl zvýšit spolehlivost dodávek elektrické energie do oblasti Kraje Vysočina a rovněž posílil celou přenosovou soustavu České republiky. Mezi další přínosy patří zvýšení možností usměrnění toků výkonu v přenosové soustavě a stabilizace napětí v rozvodně Mírovka," uvedl člen představenstva ČEPS Stanislav Votruba. Nejdelším vedením v české přenosové soustavě se nově stalo vedení z Hradce u Kadaně do Mírovky, dlouhé 209,6 kilometru.

K dalším významným investičním akciím realizovaným v letošním roce patří například výstavba nového vedení Přeštice - Vítkov, modernizace vedení Mírovka - Čebín a Krasíkov - Prosenice nebo výstavba nové rozvodny Vítkov, dodala firma.

ČEPS působí v ČR jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence od Energetického regulačního úřadu. Udržuje, obnovuje a provozuje 43 rozvoden se 78 transformátory a vedení o celkové délce přes 5600 kilometrů. Sto procent akcií společnosti vlastní přes ministerstvo průmyslu stát.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fraška. Británie žije v ruské matrjošce, reagují ekonomové na odklad…

19.10.2019 20:19 Aktualizováno Dnešní rozhodnutí britského parlamentu ohledně brexitu příliš ekonomickou situaci nemění, a to ani…

Státní dluh stoupl o desítky miliard, na každého Čecha připadá 158 tisíc

18.10.2019 15:49 Státní dluh letos ke konci září stoupl o 63,2 miliardy na 1,685 bilionu korun. Informovalo o tom…

Česko vyhrálo mezinárodní spor. Verdikt v kauze Viktoriagruppe platí

18.10.2019 13:41 Ministerstvo financí uspělo v mezinárodním sporu s insolvenčním správcem zkrachovalé společnosti…

Letiště Praha během léta praskalo ve švech. Kolik cestujících odbavilo?

17.10.2019 11:49 Letiště Praha odbavilo během letní sezóny 5,81 milionu cestujících, což je o šest procent více než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama