Česko patří k zemím s nízkým podílem žen ve vedení firem

Česko patří v Evropě k zemím s nízkým podílem žen ve vedení velkých firem. Na žebříčku 18 států skončilo třetí od konce. Vyplývá to z výsledků evropského indexu Gender Diversity Index (GDI) za rok 2020. Autoři hodnotili zastoupení žen v 668 společnostech, které jsou na burze. Index spočítali pro 586 z nich. Posuzovali zastoupení žen ve všech vedoucích funkcích, v představenstvu či na výkonných postech. Pozicím přisuzovali různou váhu.

Ženy podle zprávy tvořily 28 procent vedení všech 668 hodnocených evropských společností. V představenstvech jim připadlo 34 procent křesel. Obsadily 17 procent výkonných funkcí. Stály v čele šesti procent firem. Generální, provozní či finanční ředitelka byla ve 13 procentech společností.

Podle autorů je na jednu stranu rovnost žen a mužů ve vedení stále vzdálená, na druhou stranu je ale možné vidět zlepšení. Počet firem s vyšší účastí žen na rozhodování se za rok zdvojnásobil. Zatímco v roce 2019 indexu 0,8 a víc dosáhlo 30 firem, loni 62. Aspoň dvě pětiny žen byly ve vedoucích funkcích v 87 společnostech, o rok dřív to bylo 47 firem. Společnosti s vyšším zastoupením žen dál jejich podíl zvyšují, ve firmách na konci žebříčku byl pokrok jen minimální či žádný, uvádí zpráva. Blízko vyrovnanému zastoupení jsou společnosti v Norsku, Francii, Británii, Finsku a Švédsku.

Výsledný index firem v Česku dosáhl 0,42. Celkem je v jejich vedení 20 procent žen, v představenstvech 23 procent a ve výkonných pozicích 19 procent. Generální ředitelku či šéfku představenstva nemá žádná česká společnost. Autoři ale podotýkají, že výsledky jsou jen orientační, protože index mohli spočítat jen pro šest českých společností. U dalších veřejné dokumenty neobsahovaly potřebné údaje.

"Se skóre 0,42 genderového indexu diverzity se Česko umístilo na konci žebříčku zemí mezi Rakouskem a Švýcarskem. Jeho skóre je o 0,14 bodu pod evropským průměrem a 0,32 bodu pod nejlepší zemí (Norsko s indexem 0,74)," uvádí zpráva.

Do první dvacítky v žebříčku firem se z českých společností dostala Rms Mezzanine, je na osmnácté příčce. V poslední dvacítce byly tři české společnosti. Na posledním místě s nulovým indexem je TMR, na 575. příčce s indexem 0,13 byla O2 ČR a na 569. pozici s indexem 0,18 skončila polostátní firma ČEZ.

Související

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.
Ilustrační foto

Kiwi se potýká se ztrátami. Propustí stovky zaměstnanců

Brněnská společnost Kiwi.com, specializující se na vyhledávání letenek, prochází významnými změnami. Přestože firma v roce 2022 zaznamenala růst o více než sto procent a dosáhla příjmů přesahujících šest miliard, stále se potýká s ročními ztrátami. V minulém roce byly náklady o téměř půlmiliardu vyšší než příjmy. 

Více souvisejících

firmy ženy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy