Česko patří k zemím s nízkým podílem žen ve vedení firem

Česko patří v Evropě k zemím s nízkým podílem žen ve vedení velkých firem. Na žebříčku 18 států skončilo třetí od konce. Vyplývá to z výsledků evropského indexu Gender Diversity Index (GDI) za rok 2020. Autoři hodnotili zastoupení žen v 668 společnostech, které jsou na burze. Index spočítali pro 586 z nich. Posuzovali zastoupení žen ve všech vedoucích funkcích, v představenstvu či na výkonných postech. Pozicím přisuzovali různou váhu.

firmy
doporučujeme

Ženy podle zprávy tvořily 28 procent vedení všech 668 hodnocených evropských společností. V představenstvech jim připadlo 34 procent křesel. Obsadily 17 procent výkonných funkcí. Stály v čele šesti procent firem. Generální, provozní či finanční ředitelka byla ve 13 procentech společností.

Podle autorů je na jednu stranu rovnost žen a mužů ve vedení stále vzdálená, na druhou stranu je ale možné vidět zlepšení. Počet firem s vyšší účastí žen na rozhodování se za rok zdvojnásobil. Zatímco v roce 2019 indexu 0,8 a víc dosáhlo 30 firem, loni 62. Aspoň dvě pětiny žen byly ve vedoucích funkcích v 87 společnostech, o rok dřív to bylo 47 firem. Společnosti s vyšším zastoupením žen dál jejich podíl zvyšují, ve firmách na konci žebříčku byl pokrok jen minimální či žádný, uvádí zpráva. Blízko vyrovnanému zastoupení jsou společnosti v Norsku, Francii, Británii, Finsku a Švédsku.

Výsledný index firem v Česku dosáhl 0,42. Celkem je v jejich vedení 20 procent žen, v představenstvech 23 procent a ve výkonných pozicích 19 procent. Generální ředitelku či šéfku představenstva nemá žádná česká společnost. Autoři ale podotýkají, že výsledky jsou jen orientační, protože index mohli spočítat jen pro šest českých společností. U dalších veřejné dokumenty neobsahovaly potřebné údaje.

"Se skóre 0,42 genderového indexu diverzity se Česko umístilo na konci žebříčku zemí mezi Rakouskem a Švýcarskem. Jeho skóre je o 0,14 bodu pod evropským průměrem a 0,32 bodu pod nejlepší zemí (Norsko s indexem 0,74)," uvádí zpráva.

Do první dvacítky v žebříčku firem se z českých společností dostala Rms Mezzanine, je na osmnácté příčce. V poslední dvacítce byly tři české společnosti. Na posledním místě s nulovým indexem je TMR, na 575. příčce s indexem 0,13 byla O2 ČR a na 569. pozici s indexem 0,18 skončila polostátní firma ČEZ.

Témata: firmy | ženy | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Omezení maloobchodu bez adekvátních náhrad není podle CBRE možné

27.02.2021 18:27 Aktuální omezení maloobchodu je podle realitně-poradenské společnosti CBRE, která mimo jiné…

Ztráty kvůli opatřením budou nižší než před rokem, míní experti

27.02.2021 17:37 Dosavadní opatření proti šíření pandemie stojí ekonomiku zhruba 1,6 až 1,7 miliardy korun denně.…

Situace je vážná, ale průmysl jen tak zastavit nejde, brání se svaz

27.02.2021 16:06 Svaz průmysl a dopravy ČR si uvědomuje, že koronavirová situace v Česku je vážná. Průmysl ale jen…

Tři čtvrtiny Čechů nemají menší příjmy než před pandemií, ukázal průzkum

27.02.2021 15:33 Téměř tři čtvrtiny Čechů vycházejí s příjmy stejně nebo lépe než před vypuknutím pandemie covid-19.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama