Člen představenstva Škoda Auto má koronavirus, v automobilce zůstávají energetici nebo údržbáři

Člen představenstva automobilky Škoda Auto Bohdan Wojnar se nakazil koronavirem. Vykazuje příznaky nákazy, jeho stav je ale stabilizovaný.

Přidejte svůj názor

Škoda Auto, a.s.
doporučujeme

Bohdan Wojnar, jediný český zástupce v sedmičlenném představenstvu automobilky, je rovněž prezidentem Sdružení automobilového průmyslu ČR. Ve Škoda Auto zodpovídá za personalistiku.

"Automobilka upozorňuje, že představenstvo zůstává práceschopné a jeho činnost v posledních dnech funguje v režimu home office," uvedlo Aktuálně.cz.

Automobilka Škoda Auto zastavila kvůli pandemii koronaviru ve středu 18. března večer výrobu ve všech třech svých českých závodech, tedy Mladé Boleslavi, Kvasinách a Vchlabí. Na pracoviště by se zaměstnanci mohli vrátit v pondělí 6. dubna ráno. Zaměstnanci Škoda Auto budou od 18. března do 29. března dostávat 70 procent platu, poté 75 procent.

Odbory: Ve Škoda Auto zůstávají energetici nebo údržbáři

V automobilce Škoda Auto zůstává i po zastavení provozu kvůli pandemii koronaviru množství lidí. Jde například o strážné, energetiky, pracovníky údržby a další profese. Do závodu také pravidelně jezdí pracovníci externích firem, uvedl dnes týdeník Škodovácký odborář.

Podle informací odborů se v mladoboleslavském závodě automobilky stále pohybuje 350 kmenových zaměstnanců a dalších 600 externistů. V dalších závodech jsou čísla nižší, spíše v desítkách lidí.

Podle odborů chtěla firma i po zastavení výroby nechat v práci až 3500 zaměstnanců, proti tomu bojoval odborový předák Jaroslav Povšík. "Podařilo se mu tak zastavit také nářaďovnu, lisovny a další provozy ve snaze bránit zdraví lidí a snížit tak hrozbu šíření nového typu koronaviru COVID-19," uvedl týdeník.

Odbory dodávají, že nezbytně nutné činnosti v závodě podporují, ne vždy jde ale podle nich o nutnou práci. "Po firmě například do nekonečna bloumají převážně ženy v oranžových vestách a zoufale hledají nějaký odhozený vajgl, který by mohly uklidit. Asi jim nikdo nechce dát alespoň minimální částku 60 procent průměrné mzdy tak, aby mohly být doma," uvádějí odboráři.

Vyhrocená situace byla podle odborů ve Škoda Parts Centru (ŠPC), kde byl potvrzen první případ nákazy koronavirem v automobilce Škoda. Sklad náhradních dílů se nachází mimo hlavní výrobní závod na okraji Mladé Boleslavi. "Ve středu vznikla divoká stávka, zaměstnanci se totiž dozvěděli, že budou muset vyexpedovávat a přijímat náhradní díly i v době, kdy neměli žádné roušky, sanitaci ani další ochranné pomůcky," uvedl týdeník.

V pátek byl zastaven příjem dílů do skladu, nadále se pouze expedovalo. Pro zaměstnance ŠPC vyjednaly odbory nadstandardní dohodu. Zaměstnanci, kteří budou doma, budou dostávat 80 procent platu, pracující dostávají za odpracovanou směnu 500 korun navíc. Lidé v ŠPC mají nyní také delší přestávky, firma pro ně vyjednala i autobusové spoje, jelikož městská doprava v Mladé Boleslavi se zastavila.

"Zkuste někdo pracovat celou směnu v roušce, být v ní všude, mluvit v roušce, jezdit v ní na ekonorech a další. Prostě berte to jako určitý příplatek za riziko, které nepopisuje ani zákoník práce, či jiný metodický pokyn, ale prostě jsme to tak udělali," zdůvodňuje Povšík nadstandardní podmínky zaměstnanců skladu. ŠPC mimo jiné zásobuje autorizované servisy Škoda, které zůstaly otevřené.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bezúročné půjčky pro pražské firmy už tento týden? Podle Havlíčka žaádají…

06.04.2020 20:18 Program na bezúročné úvěry pro pražské firmy zasažené v souvislosti s koronavirem by měl být…

Banky zatím dostaly 140 000 žádostí o odklad splátek úvěrů

06.04.2020 18:19 Banky k dnešnímu dni obdržely banky téměř 140.000 žádostí o odklad splátek úvěrů od klientů…

Hospody zavřené, produkce pivovarů klesla o 40 procent. Svaz chce přímé…

06.04.2020 15:54 Pivovary navrhují vládě kompenzovat přímé škody pro výrobce piva i pro restaurace a odpuštění…

Ekonomové ke covid-19: Vláda by měla více investovat do testů

06.04.2020 15:44 Česká vláda by měla masivněji investovat do testů na zjištění onemocnění covid-19. Vynaložené…

Související:

Právě se děje

Další zprávy