ČNB: Platební bilance skončila ve 3. čtvrtletí přebytkem 70,5 miliardy Kč

Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil ve třetím čtvrtletí v přebytku 70,5 miliardy korun. Uvedla to dnes Česká národní banka (ČNB). Loni ve třetím čtvrtletí byla platební bilance ve schodku 61,7 miliardy korun.

Česká národní banka
doporučujeme

Analytik ČSOB Petr Dufek upozornil, že běžný účet platební bilance v letošním roce ovlivnila recese i změna chování investorů. "Pokles domácí poptávky se promítl do nižších dovozů zboží investičního i spotřebního charakteru," uvedl. Zároveň odhadl, že přebytek běžného účtu letos zřejmě dosáhne vůbec nejvyšší hodnoty, a to 2,7 procenta HDP. "Tento pozitivní výsledek, který se odráží nepřímo i ve vývoji devizového kurzu koruny, je však dosažen za cenu poklesu ziskovosti firem a vlastně i celé ekonomiky," dodal.

ČNB zároveň revidovala údaje za předchozí čtvrtletí. Podle aktuálních údajů byl přebytek ve druhé čtvrtletí zhruba 8,3 miliard korun, o téměř milion vyšší proti předběžným údajům zveřejněným v září. Za letošní tři čtvrtletí je tak bilance v přebytku zhruba 158 miliard korun.

Bilance zboží a služeb skončila ve třetím čtvrtletí v přebytku 109,4 miliardy korun, meziročně tak bylo výsledné saldo vyšší o 38,9 miliardy korun. Podle banky byl důvodem vyšší pokles dovozu zboží proti poklesu vývozu a zlepšení obchodní bilance se zbožím o 31,9 miliardy korun. Celkový obrat zboží a služeb v běžných cenách ve sledovaném období v meziročním srovnání klesl o 5,9 procenta.

Schodek bilance prvotních důchodů činil za třetí čtvrtletí 27 miliardy korun. ČNB uvedla, že meziroční pokles pasivního salda o 94,6 miliardy ovlivnil vývoj bilance výnosů z přímých investic v důsledku snížení objemu vyplacených dividend do zahraničí a nižší předpokládané výše reinvestovaného zisku zahraničními vlastníky. Objem dividend z přímých a portfoliových investic vyplacených do zahraničí meziročně klesl o 71,9 miliardy na 30,6 miliardy korun.

Kapitálový účet vykázal ve třetím čtvrtletí přebytek 18,4 miliardy korun, meziročně byl vyšší o 12,9 miliardy. Podle ČNB za tím stály vyšší příjmy z rozpočtu Evropské unie, které se na kapitálovém účtu vykazují.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda schválila návrh na příspěvek pro podnikatele v úpadku

18.01.2021 17:25 Podnikatelé v úpadku budou moci čerpat příspěvek, tzv. kompenzační bonus, 500 korun denně, a to…

Velké tuzemské firmy mají o očkování zájem, ale nemají vakcíny

18.01.2021 17:01 Významné české firmy mají zájem o očkování svých zaměstnanců proti koronaviru, ale vlastní očkovací…

Situace maloobchodních prodejců s obuví je prý kritická

18.01.2021 16:53 Situace maloobchodních prodejců s obuví a koženou galanterií je podle České obuvnické a kožedělné…

Finanční správa vyplatila na příspěvku OSVČ a malým firmám 3,2 miliardy

18.01.2021 15:37 Finanční správa eviduje k dnešku 407.235 žádostí o příspěvek, takzvaný kompenzační bonus, v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama