ČOI kontroluje prodejce pyrotechniky. Na petardy v národních parcích zapomeňte

Až do konce roku kontrolují inspektoři z České obchodní inspekce (ČOI) po celé zemi prodejce zábavní pyrotechniky. Soustředí se na ty, kteří už v minulosti porušili zákony, anebo kontrolují i na základě podání podnětu od spotřebitelů. Zábavní pyrotechnika se nesmí používat ve všech čtyřech národních parcích v Česku. Platí to i pro obce, které se tam nacházejí, a místní hotely. Za porušení hrozí od správy NP pokuty až do deseti tisíc korun.

Přidejte svůj názor

Ohňostroj, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Kontroly (u prodejců) probíhají až dokonce roku, plánovány jsou z úrovně krajských inspektorátů a na základě vlastního zjištění. Přesný počet kontrol nejsme schopni odhadnout," uvedl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Na konci loňského roku inspektoři z ČOI zjistili nedostatky při 29 procentech kontrol nabídky, prodeje a skladování pyrotechniky v kamenných obchodech. Inspekce provedla 127 kontrol a zakázala prodej 924 kusů zábavní pyrotechniky v hodnotě téměř 300.000 korun. Nabídka a prodej se však ve stále větší míře přesouvá na internet.

"Výsledky těchto kontrol budou známy v měsíci únoru či březnu (příštího roku). ČOI dává přednost aktivnímu výkonu kontroly před statistikou, nyní jsou inspektoři v terénu a kontroly provádějí, statistiku vykazují následně po kontrolách," dodal Fröhlich.

Podle nového průzkumu agentury Nielsen Admosphere pro úvěrovou společnost Profi Credit utratí letos Češi za nákup zábavní pyrotechniky a dekorací zhruba 470 korun, o 40 korun více než loni.

Oslavy příchodu Nového roku se musejí opět obejít bez zábavní pyrotechniky například ve všech čtyřech tuzemských národních parcích - NP Šumava, NP Podyjí, NP České Švýcarsko a Krkonošském národním parku. Zakazuje to od června 2017 zákon o ochraně přírody a krajiny. Podle ministerstva životního prostředí (MŽP) má opatření umožnit, aby se zachoval klid pro divoká zvířata v nejcennějších částech země.

"Pro divoká zvířata je používání zábavní pyrotechniky, které doprovází hlasité výbuchy a ostré světelné efekty, velmi stresující. Při útěku, většinou noční krajinou, tak vydávají velkou spoustu potřebné energie a také jim hrozí zranění," uvedl už dříve mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Všechny národní parky vydaly s MŽP informační plakát v několika jazykových mutacích, který distribuovaly do informačních a návštěvnických středisek národních parků, místních hotelů, penzionů a na sociální sítě.

Zábavní pyrotechnika se řadí do kategorií F1 až F4 podle stupně nebezpečí a úrovně hluku. Zatímco výrobky zařazené do F1 představují velmi malé nebezpečí, s výrobky kategorie F4 mohou manipulovat jen lidé s odbornou způsobilostí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zlé vyhlídky pro čtvrt milionu Čechů? Průzkum naznačil dopady koronakrize

02.06.2020 22:08 Aktualizováno S dopady pandemie se bude podle průzkumu mezinárodní sítě poradenských společností Moore Global…

Česko se propadá do hluboké recese. Vývoj ekonomiky bude ještě horší,…

02.06.2020 22:08 Aktualizováno Dnešní data o vývoji ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí jsou podle ekonomů oslovených ČTK jen…

Peníze z Antiviru za březen nedostalo 8 procent firem

02.06.2020 17:54 Každá dvanáctá firma, která žádala o příspěvky na náhrady mezd z kurzarbeitového programu Antivirus…

ANO chce zbrzdit zákon o povinných českých potravinách

02.06.2020 16:30 Hnutí ANO ve středu navrhne Sněmovně, aby se zákon, který by stanovil povinný podíl až 85 procent…

Související:

Právě se děje

Další zprávy