Fond doporučil schválit dotace EU pro firmy z Agrofertu

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) doporučil na konci loňského roku podpořit z unijních peněz určených pro roky 2014 až 2020 mimo jiné i dvě firmy z holdingu Agrofert. Ty dohromady požadují téměř 45 milionů korun. Fond dotaci doporučil i navzdory unijnímu prošetřování možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Píše o tom server iROZHLAS.cz.

Prověrka investičních dotací podle Evropské komise ukázala, že Babiš coby veřejný funkcionář porušuje článek 4 zákona o střetu zájmů. V případě zemědělských dotací ještě nejsou závěry známé, i tak ale podle webu existuje riziko, že Česko z Bruselu peníze na některé projekty firem z holdingu nedostane.

Kroky fondu se nelíbí Pirátům, kteří na ně upozornili a hned na začátku roku se kvůli dvojici předběžně schválených projektů pro společnosti Penam a Lipra Pork také obrátili na policii. "Vše směřuje k velmi bolestivým škodám, které by pak český stát teoreticky měl vymáhat po Agrofertu. Před nedávnem jsme doručili kriminalistům již čtvrté doplnění k trestnímu oznámení. Obsahovalo celou řadu podrobných propočtů dotací a zakázek, které byly dle nejen našich analýz přidělené během posledních tří let nezákonně," sdělil serveru předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Podle mluvčí SZIF Lenky Rezkové ale závěry auditního šetření týkající se operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, které rozděluje ministerstvo průmyslu, nelze bez dalšího vztáhnout na SZIF, a to z důvodu odlišného právního pozastavení SZIF. Zemědělský fond totiž na začátku loňského roku přišel s právní argumentací, podle níž nerozděluje peníze na základě rozpočtových pravidel, a tudíž se na něj zákon o střetu zájmů nevztahuje.

Přesto audit ke střetu zájmů přiklepnutí evropských peněz komplikuje. O případném schválení či zamítnutí dotace totiž fond nechce do jeho ukončení rozhodnout. Zda firmy peníze dostanou, nemusí tak být rozhodnuto ani letos. V květnu má sice do Česka dorazit závěrečná zpráva k zemědělskému auditu, po ní ale podle Rezkové většinou následují další jednání. "Za okamžik ukončení auditu považujeme vydání případného rozhodnutí o vyloučení z financování, a to z důvodu, že k obsahu závěrečné zprávy se následně běžně koná smírčí řízení," vysvětlila. Po smírčích řízeních má komise půl roku na to, aby šetření uzavřela. V tomto období si ale může vyžádat další podklady, a to pak půlroční lhůta běží nanovo. Pravděpodobnost, že by tento proces proběhl ještě letos, je tak mizivá, píše server.

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka webu iROZHLAS.cz sdělil, že i v tomto případě platí stanovisko holdingu, že dosud nikdo střet zájmů premiéra Babiše neprokázal a ani nemůže, protože vložil akcie do svěřenských fondů. Zda by se společnosti Penam a Lipra Pork mohly obrátit na soud, nechtěl mluvčí Agrofertu komentovat. "O průběhu schvalování žádostí nemáme žádné informace, proto nyní nemůžeme váš dotaz jakkoli blíže komentovat nebo dokonce předjímat naše případné další kroky," sdělil Hanzelka.

Související

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Miliardy dostaly za covidu od státu i firmy, kterým rostl zisk a počet zaměstnanců

Podporu z programu Antivirus, jehož hlavním účelem bylo zmírnit negativní dopady pandemie covidu-19 na zaměstnanost v ČR, dostávaly i firmy, kterým v době šíření nemoci rostl čistý obrat, zisk a zvyšoval se jim počet zaměstnanců. Pomoc státu čerpaly také firmy, které v té době rozdělovaly podíly na zisku. V jednom ze tří režimů programu Antivirus stát navíc nesl téměř 100 % nákladů na udržení pracovních míst, což bylo proti zásadě uplatňované v ostatních zemích EU, kde tyto náklady stát sdílel se zaměstnavateli a zaměstnanci. Pokud by se dodrželo pravidlo částečné kompenzace, stát by ušetřil až 4,4 miliardy Kč.

Více souvisejících

dotace Agrofert

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 25 minutami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 8 hodinami

Změna času ovlivní i noční vlaky. České dráhy upozorňují na zpoždění

Letošní čtyřdenní velikonoční volno bude o hodinu kratší, než by mohlo být. Důvodem je změna času, kdy v noci ze soboty 30. na neděli 31. března začne platit letní čas. České dráhy upozornily cestující, že noční vlaky tak naberou šedesátiminutové zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy