Květnový růst průmyslu, stavebnictví i obchodu ovlivnil loňský propad

Průmyslová výroba, stavebnictví i zahraniční obchod v Česku zaznamenaly v květnu proti předchozímu roku lepší výsledky. Pro analytiky jsou ale dnešní data Českého statistického úřadu (ČSÚ) spíše zklamáním, naznačují podle nich limity domácí ekonomiky. Příznivá meziroční čísla jsou podle statistiků stále dána nízkým srovnávacím základem z loňského roku, který zásadně ovlivnila omezení kvůli epidemii koronaviru.

Ilustrační foto

Průmyslová produkce v květnu meziročně vzrostla o 25,3 procenta. Ve srovnání s letošním dubnem, který zaznamenal rekordní růst, ale průmysl klesl o 3,6 procenta. Výrobce začíná trápit nedostatek potřebných součástek.

"I když na první pohled vypadají čísla z tuzemského průmyslu velmi povzbudivě, když se meziročně jeho výroba zvýšila o čtvrtinu, stále více je patrné, že se dostal na hranice svých stávajících možností," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Pohled na meziroční údaje málokdy tak dobře jako tentokrát maskuje poslední vývoj, doplnil analytik Komerční banky Michal Brožka. Analytik Generali Investments Radomír Jáč uvedl, že problémem jsou výpadky v dodávkách dílů a surovin, jež limitují prostor pro další růst. Nedostatek součástek se projevuje především v automobilovém průmyslu, poznamenal.

Stavební výroba v Česku po více než rok trvajícím propadu v květnu poprvé meziročně vzrostla, a to o 5,8 procenta. Pozemní stavitelství posílilo o 4,5 procenta a inženýrské o 8,8 procenta. Stavebnictví po začátku epidemie nemoci covid-19 v březnu 2020 od loňského dubna vytrvale oslabovalo. V několika měsících loňského i letošního roku byl meziroční propad stavební produkce dokonce větší než deset procent.

"Lepší výsledky tentokrát vykázali živnostníci a menší firmy, které loni ovlivnila pandemie větší měrou, a základna byla proto velmi nízko," sdělila vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

Růstu stavebnictví pomohly uvolnění proticovidových opatření a příznivé počasí. Brzdou je naopak stále nedostatek pracovníků a materiálu, uvedli analytici. Oceňují především meziměsíční nárůst o tři procenta.

"Ve stavebnictví zřejmě silně zapůsobilo květnové významné rozvolnění protiepidemických restrikcí a možná i příchod teplejšího počasí. Domácnosti tak mohly začít realizovat plánované opravy a úpravy svých obydlí, které během pandemie odkládaly. Ještě silnější však pravděpodobně byl vliv obnovené poptávky firem po investicích," uvedl analytik Komerční banky Martin Gürtler. "Realizaci staveb komplikují skokově se zvyšující ceny stavebních materiálů a nedostatek stavebních dělníků," dodal analytik BH Securities Štěpán Křeček.

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Meziročně to sice bylo o 6,9 miliardy víc, ale v dubnu skončila bilance v plusu 19,3 miliardy Kč. Výsledky zahraničního obchodu analytiky zklamaly, nejnižší odhad trhu předpokládal bilanci 20 miliard korun.

"Obchodní bilance skončila kladným výsledkem podvanácté v řadě, což se stalo poprvé od vstupu ČR do EU. I přes pokračující posilování české koruny vůči euru hodnota vývozu převýšila hodnotu dovozu i v květnu, již tradičně převážně díky obchodům s motorovými vozidly. Meziročně jsou však květnové výsledky stále ovlivněny nízkou srovnávací základnou loňského roku," uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Miluše Kavěnová.

Exportéři se potýkají s nedostatkem surovin a dílů a také jejich rostoucími cenami, zakázek přitom mají dost. V dalším období s ekonomickým oživením stoupnou spotřebitelská poptávka i investice, což se projeví na růstu dovozu, soudí ekonomové.

Evropská komise očekává, že růst české ekonomiky se v letošním roce po loňském rekordním propadu přiblíží čtyřem procentům. Hrubý domácí produkt (HDP) České republiky i přes tvrdé dopady jarních omezení má podle aktuální prognózy zvýšit o 3,9 procenta, v příštím pak o 4,5 procenta. Předchozí květnový odhad počítal s růstem o 3,4 na letošek a o 4,4 procenta na příští rok.

Počasí se příští týden výrazně nezmění, třicítky do Česka nedorazí

06.07.2022 06:30 Češi si v tomto týdnu užijí více volna než pracovních dnů, počasí je ovšem na začátek července…

Rusové dál tlačí na Slovjansk, je podezření na tisíce válečných zločinů

07.07.2022 12:18 Rusko se snaží plně pod kontrolu dostat ukrajinskou Luhanskou oblast, zatímco v sousední Doněcké…

Všechny země by se měly snažit chránit mezinárodní právo, řekl Lavrov

06.07.2022 08:29 Svět se vyvíjí komplikovaným způsobem, a všechny země by se proto měly snažit chránit mezinárodní…

Britský premiér Johnson rezignuje na lídra strany, labouristé chtějí…

07.07.2022 16:24 Britský premiér Boris Johnson odstupuje z pozice lídra Konzervativní strany. Naplno tak začíná…

Počasí na víkend: Ochladí se. Přes den naměříme i pouhých 16 stupňů

07.07.2022 06:30 Koncem týdne se v Česku citelně ochladí. Teploty klesnou pod 20 stupňů, přičemž běhen dne v neděli…

Bouřky letos způsobily desetitisíce škod za více než miliardu

07.07.2022 16:52 Aktualizováno Bouřky a další živly, které zasáhly Česko mnohokrát v květnu a červnu, způsobily klientům…

Český průmysl po třech měsících poklesu v květnu meziročně stoupl

07.07.2022 14:36 Aktualizováno Český průmysl po třech měsících poklesu v květnu meziročně stoupl. Jeho produkce se reálně zvýšila…

Bankovní rada České národní banky dnes poprvé zasedala

07.07.2022 14:18 Bankovní rada České národní banky dnes poprvé zasedala v novém složení a schválila rozdělení…

Bez plynu se podle průzkumu neobejdou dvě pětiny českých firem

07.07.2022 12:29 Téměř 40 procent českých firem, které využívají při své činnosti plyn, se bez něj vůbec nedokážou…

Zahraniční obchod skončil v květnu schodkem 23,3 miliardy

07.07.2022 11:58 Aktualizováno Zahraniční obchod skončil v květnu schodkem 23,3 miliardy Kč, to je meziročně o 26,4 miliardy Kč…

Stavební výroba v Česku v květnu zpomalila meziroční růst

07.07.2022 09:42 Stavební výroba v Česku v květnu zpomalila meziroční růst. Reálně vzrostla o 3,3 procenta z…

Průměrná cena elektřiny se v průběhu června zvýšila o necelých pět procent

06.07.2022 11:10 Průměrná koncová cena silové elektřiny se v průběhu června zvýšila meziměsíčně o necelých pět…

Podíl problematických bankovních úvěrů se v Česku v květnu opět snížil

03.07.2022 08:09 Podíl problematických bankovních úvěrů, tedy těch po splatnosti, se v Česku v květnu opět snížil. U…

Česko naplnilo zásobníky veškerým zakoupeným zemním plynem

02.07.2022 10:31 V plynových zásobnících je už veškerý plyn, který koupila Správa státních hmotných rezerv (SSHR) na…

Česká pošta loni snížila ztrátu o polovinu na 681 milionů Kč

01.07.2022 15:20 Česká pošta loni snížila ztrátu o polovinu na 681 milionů korun. V předchozím roce vykázala propad…

Související:

Právě se děje

reklama