Objem zadržených odpočtů DPH ke konci března stoupl

Objem zadržených nadměrných odpočtů daně z přidané hodnoty (DPH) ke konci března stoupl na 1,9 miliardy korun. Loni ke konci března byl jejich objem 1,3 miliardy korun a na konci loňského roku 994 milionů korun. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytla finanční správa. Nejvyšší objem zadržených odpočtů byl v březnu 2014, a to 18,2 miliardy korun.

Daně, ilustrační foto
doporučujeme

Nadměrný odpočet je fakticky nárok na vrácení peněz od finančního úřadu. Zjednodušeně jde o rozdíl mezi daní z přidané hodnoty toho, co podnikatel prodal, a toho, co podnikatel jako registrovaný plátce DPH nakoupil. Vzniká například tak, že v daném zdaňovacím období firma nakoupila více zboží a služeb, než ho prodala.

"Nárůst z počátku letošního roku je dán z velké míry konkrétní kauzou řešenou správcem daně a v malé míře také drobnou zpřesňující úpravou metodiky výpočtu, tak aby tento více reflektoval vývoj daňové legislativy a metodiky na ní navazujících řízení," sdělila ČTK finanční správa.

V současné situaci související s pandemií lze podle Igora Pantůčka z poradenské společnosti BDO očekávat pokles vykazované daňové povinnosti a nárůst odpočtů DPH. "A z mých zkušeností dojde s vysokou pravděpodobností ke zvýšení množství prověřovaných odpočtů DPH, a tím i ke zvýšení hodnoty zadržovaných odpočtů," uvedl.

Pantůček dále upozornil na to, že správa stále zadržuje odpočty i z banálních důvodů, které si může ale prověřit v kontrolních hlášeních k DPH. "Bohužel, v praxi pracovníci správce daně raději zahájí takzvaný postup k odstranění pochybností, než by kontrolu provedli prostřednictvím kontrolního hlášení," uvedl.

U nadměrného odpočtu DPH plátce musí prokazovat důvody jeho vzniku a oprávněnost. Pro plátce DPH takové řízení znamená citelnou zátěž, spočívající v zadržování peněz, která může v mezním případě vést k likvidaci firmy. V případě ověření jeho správnosti potom náleží plátcům DPH finanční kompenzace v podobě úroku.

Na konci dubna vláda znovu schválila novelu daňového řádu, kterou vrátil Senát zpět do Sněmovny a ta ji už znovu neschválila. Nově se v předloze ministerstvo financí rozhodlo zachovat lhůty pro vrácení nadměrných odpočtů u DPH na 30 dnech, původně lhůtu chtěl úřad prodloužit na 45 dnů, což bylo nejvíce kritizovanou částí normy. Lhůta tak sice podle MF zůstane zachovaná, ale nesporné části nadměrného odpočtu bude finanční správa vracet až po zahájení kontroly.

Hlavním cílem novely je ale vytvořit podmínky pro vznik portálu MOJE daně, tedy MOderní a JEdnoduché daně. Portál umožní on-line vyřizování daňových záležitostí s finančním úřadem. Systém by měl být podobný internetovému bankovnictví a jeho uživatelé by měli mít lepší přehled o svých daňových povinnostech.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zájem o nákupy v pražských centrech večer zesílil, byly i fronty

03.12.2020 20:33 Zájem o nákupy v pražských obchodních centrech dnes v podvečer a večer zesílil. U některých obchodů…

Vědci vidí konec uhlí v Česku různě, žádají rozvoj nízkoemisních zdrojů

03.12.2020 16:53 Podle jaderného fyzika Vladimíra Wagnera není konec uhlí v Česku před rokem 2033 reálný. Ekolog…

Novým šéfem Českých drah se stal Ivan Bednárik, nahradil Nebeského

03.12.2020 16:26 Novým předsedou představenstva a generálním ředitelem Českých drah se stal Ivan Bednárik, který…

Kdy se rozjedou vleky? Vláda rozhodne o lyžařských areálech v pondělí

03.12.2020 15:59 Aktualizováno Vláda by se pravděpodobně v pondělí měla domluvit, zda povolí provoz lyžařských středisek, případně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama