Podmínky ve zpracovatelském průmyslu se zhoršily. Ale méně, ukazuje index PMI

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykazují nadále zhoršení, byť méně výrazné než v červnu. Index PMI stoupl v červenci na 47 bodů z červnových 44,9 bodu. Index je tak nejvýš za posledních 16 měsíců, informovala dnes společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená zlepšení sektoru.

Průmysl, ilustrační foto
doporučujeme

Za růstem indexu je především první zvýšení výroby od listopadu 2018, upozornila IHS Markit. Tempo růstu však bylo jen mírné. Firmy růst obecně přičítaly stabilizaci zákaznické poptávky a obnovenému provozu, zejména v automobilovém sektoru.

"Český výrobní PMI v červenci pokračoval po vzestupné dráze, i přestože registroval další pokles výkonu. Příjem nových zakázek nadále tížily náročné podmínky v poptávce. Zaměstnanost v červenci opět klesla napříč celým sektorem vzhledem k tomu, že firmy neprodlužovaly smlouvy a propouštěly nadbytečné síly. Tempo poklesu bylo nicméně nejpomalejší od února," uvedla ekonomka společnosti IHS Markit Sian Jones.

Výrobci se v červenci snažili omezit výdaje snižováním nákupů i personálních výdajů, zatímco ceny dodavatelů vzrostly. Firmy ovšem také snižovaly ceny svých výrobků, aby získaly nové zakázky.

"Situace v průmyslu se začíná stabilizovat, avšak k dřívějšímu normálu má ještě hodně daleko. Výsledek PMI ovlivňuje především přesvědčení firem, že bude líp, nicméně nové zakázky zatím toto očekávání nepodporují," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Podle ekonomky Komerční banky Jany Steckerové by se nálada v průmyslu měla dále lepšit. "Index by se tak mohl v nejbližším období podívat přes padesátibodovou hranici, stejně jako tomu je u ostatních zemí regionu i eurozóny," uvedla.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ECB kvůli koronaviru zvažuje změnu dosavadní politiky

30.09.2020 16:41 Evropská centrální banka (ECB) začala zvažovat, že kvůli dopadům koronavirové krize na ekonomiku…

Firmě Philip Morris ČR klesl zisk. Navzdory pandemii jsou výsledky slušné,…

30.09.2020 12:57 Aktualizováno Společnosti Philip Morris ČR, která je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v zemi,…

Slovenská centrální banka zlepšila ekonomickou prognózu

30.09.2020 11:02 Slovenská centrální banka (NBS) zlepšila odhad vývoje domácí ekonomiky na letošní rok. V nové…

Češi na napůjčovali další miliardy. Dluhy domácností vzrostly na 1,819…

30.09.2020 10:58 Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v srpnu podle České národní banky (ČNB)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama