Raiffeisenbank klesl čistý zisk o 53 procent, řešila nestandardní situace a epidemii

Raiffeisenbank za tři čtvrtletí klesl čistý zisk meziročně o 53,2 procenta na 1,7 miliardy korun. Aktiva banky vzrostla o 13 procent na 423 miliard Kč. Banka o tom dnes informovala ČTK v tiskové zprávě. Propad zisku zaznamenaly kvůli pandemické krizi i ostatní velké banky.

banky
doporučujeme

"Prvních devět měsíců letošního roku se neslo ve znamení řešení nestandardních situací a reakcí na pandemii koronaviru, která velmi ovlivnila jak pracovní, tak osobní život nás všech. Přes všechna úskalí se nám podařilo nejen spustit plánované služby, ale také uzavřít řadu důležitých obchodních transakcí," komentoval situaci generální ředitel Raiffeisenbank Igor Vida.

Provozní výnosy Raiffeisenbank klesly o 12,3 procenta na 7,72 miliardy Kč. Čisté úrokové výnosy se snížily o 13,8 procenta na 5,6 miliardy korun. Tento pokles je způsoben zejména snížením tržních úrokových sazeb z důvodu uvolňování měnové politiky v souvislosti s epidemií koronaviru. Čisté výnosy z poplatků a provizí klesly o 4,9 procenta na 2,2 miliardy Kč.

Objem poskytnutých úvěrů klientům banky se meziročně zvýšil o 2,6 procenta na 255 miliard korun. K růstu přitom došlo v oblasti financování firem i domácností (u domácností zejména hypotečních úvěrů). Objem přijatých vkladů od klientů meziročně stoupl o 17,8 procenta na 324 miliard Kč.

Provozní náklady Raiffesenbank 4,7 miliardy Kč se v meziročním srovnání snížily o 1,4 procenta. Tento pokles je primárně způsoben snížením výdajů na marketing a na zaměstnance.

Ztráty ze znehodnocení úvěrů a jiných pohledávek dosahují 844 milionů korun. V meziročním srovnání se zvýšily o 1,2 miliardy Kč kvůli očekávaným úvěrových ztrátám v důsledku očekávaného zhoršení makroekonomického prostředí v souvislosti s epidemií koronaviru.

Výsledky za první tři čtvrtletí již kromě ČSOB, která je oznámí odpoledne, zveřejnily všechny konkurenční velké banky. České spořitelně klesl čistý zisk meziročně o 38,9 procenta na 7,9 miliardy korun, Monetě Money Bank o 38 procent na 1,9 miliardy korun a Komerční bance o 45 procent na 6,1 miliardy korun.

Raiffeisenbank poskytuje v ČR bankovní služby od roku 1993. Majoritním akcionářem je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prognóza OECD: Světová ekonomika klesne o 4,2 procenta, oživení v Česku…

01.12.2020 13:29 Aktualizováno Světová ekonomika v letošním roce kvůli koronaviru klesne o 4,2 procenta, v příštím roce naopak o 4…

Čas neproduktivní práce stoupl na 162 minut za den, na vině je i epidemie…

01.12.2020 13:10 Doba, kterou tuzemští zaměstnanci v kancelářských profesích promrhají neproduktivní prací, se proti…

Inflace v eurozóně zůstává záporná, je nejnižší za poslední čtyři roky

01.12.2020 12:03 Spotřebitelské ceny v eurozóně v listopadu stejně jako v předchozích dvou měsících meziročně klesly…

Spotřeba potravin v Česku byla loni rekordní, vzrostla o sedm kilo na osobu

01.12.2020 11:55 Aktualizováno Spotřeba potravin včetně ztrát a odpadů byla loni v Česku rekordní, činila 796,5 kilogramu na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama