Inflace je nejnižší od konce roku 2018, klesla na 2,1 procenta

Meziroční růst spotřebitelských cen v únoru zpomalil posedmé v řadě. Ceny stouply o 2,1 procenta, zatímco v lednu to bylo o 2,2 procenta. Meziroční inflace se tak dostala nejníže od konce roku 2018. V meziměsíčním srovnání inflace rostla o 0,2 procenta, ovlivnily to především ceny za dopravu.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle ekonomů nelze kvůli zdražování ropy, které následně zvyšuje ceny pohonných hmot, vyloučit v březnu a dubnu nárůst inflace. Inflace se tak podle ekonomů minimálně v první půlce roku pravděpodobně udrží nad dvěma procenty a za celý letošní rok bude kolem 2,5 procenta.

Proti loňskému únoru letos lidé platili za alkohol a tabák o 10,5 procenta více. Nájemné zdražilo zhruba o procento, vodné téměř o dvě procenta a stočné bylo dražší o 2,3 procenta. Nákladnější bylo také pojištění a finanční služby. Elektřina naopak zlevnila o 2,8 procenta a cena zemního plynu o 4,7 procenta. Méně se platilo rovněž za poštovní a telekomunikační služby.

Důvodem meziměsíčního růstu cen bylo především zdražení pohonných hmot a automobilů. O více než pět procent byla dražší také zelenina, ceny ovoce pak proti letošnímu lednu vzrostly o čtyři procenta.

"Celková inflace by v nejbližších měsících mohla trh zaskočit opětovným mírným navýšením meziroční dynamiky, když do hry vstoupí velmi nízká srovnávací základna cen ropy, jež povede k růstu cen pohonných hmot a energií," uvedl analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht. Postupně se také podle něj bude projevovat navýšení daní u tabáku.

Podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče je třeba do dalších měsíců počítat s výkyvy inflace na obě strany. "Pro březen a duben nelze vyloučit mírný nárůst meziroční inflace.

Únorová meziroční inflace byla o 0,4 procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka v prognóze. Důvodem rozdílu byl především, stejně jako v lednu, vývoj cen potravin.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na naše výdaje naše příjmy dlouhodobě nestačí, řekl Rusnok

11.04.2021 16:48 Musíme si přiznat, že na naše výdaje naše příjmy dlouhodobě nestačí. V diskuzním pořadu České…

Meziroční inflace v březnu podle odhadů kvůli dražší ropě stoupla

11.04.2021 09:24 Meziroční inflace v březnu stoupla podle odhadů analytiků oslovených ČTK v průměru na 2,4 procenta…

E-shop vytváří tržby jen jedné kamenné prodejny, tvrdí provozovatel obuvi

10.04.2021 10:24 Maloobchodní síť s dětskou obuví BotaBota, která má v Praze šest prodejen, čelí kvůli vládním…

Obchodníci se připravují na pondělí, v obuvi čekají nápor

09.04.2021 16:16 Aktualizováno Obchodníci, kteří mohou v pondělí obnovit provoz, jsou na příchod zákazníků připraveni. Často nyní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama