Praha je nejdražším městem ve střední Evropě

Praha - Evropané s průměrnými příjmy vydělávají na koupi nového bytu (o velikosti 70 m2) odlišně dlouhou dobu. Vyplývá to z nové studie společnosti Deloitte, která porovnává ceny bydlení v letech 2010 a 2011 ve 12 zemích Evropy, zveřejněné ve čtvrtek.¨

Zatímco v Dánsku je k pořízení nového bydlení zapotřebí 2,4násobek průměrného ročního hrubého příjmu, ve Franci je už nutné disponovat 9,1násobkem. V České republice je podobně jako v Nizozemsku či Velké Británii na pořízení nového bytu třeba přes sedm ročních hrubých platů.Rezidenční trh však ve vybraných evropských zemích vykazoval v roce 2011 rozdílný vývoj. "Meziroční změny cen rezidenčních nemovitostí se ve srovnávaných zemích značně lišily. Nevyšší růst cen vykazovala Francie následovaná Německem a Rakouskem. Naopak výrazný pokles cen zaznamenalo Maďarsko – pokles o 23,5 procenta a Španělsko – pokles o 5,6 procenta," poznamenala Diana Rádl Rogerová, partnerka společnosti Deloitte, která je odpovědná za odvětví nemovitostí v rámci střední Evropy.Podle zpracované studie byla v roce 2011 nejdražší z analyzovaných metropolí Paříž s průměrnou cenou za nový byt převyšující 8 000 eur/m2. Naopak nejlevnější rezidenční nemovitosti je možné nalézt v regionu střední Evropy. V hlavním městě Maďarska, Budapešti, dosahovala v roce 2011 průměrná cena rezidenční nemovitosti 940 eur/m2.Praha byla v roce 2011 s cenou 2500 eur (63 000 Kč)/m2 nejdražším městem v rámci regionu střední Evropy a její cenová úroveň byla srovnatelná např. s Berlínem. Praha je zároveň jedním z mála evropských měst, kde ceny nových rezidenčních nemovitostí překračují průměr dané země více než dvojnásobně. Ve Frankfurtu a Hamburku je cena nových bytů ve srovnání s průměrem Německa dokonce 2,5 násobná.Ze srovnání intenzity bytové výstavby mezi vybranými zeměmi Evropské unie v letech 2008 až 2011 vyplývá, že k největšímu poklesu došlo ve Španělsku. I přes výrazný propad způsobený především ekonomickým ochlazením si však tato země v roce 2011 udržela v porovnání s průměrem Evropské unie vedoucí pozici v počtu dokončených bytových jednotek na 1 000 obyvatel."Ve Španělsku byla před rozvinutím globální hypoteční krize rozestavěna celá řada velkých rezidenčních projektů, které se i přes ekonomické obtíže, klesající ceny a někdy i za cenu realizovaných ztrát, dostavují," podotkla Rádl Rogerová.Ve srovnání celkové velikosti bytového fondu, vykazovalo ze sledovaných zemí nejnižších hodnot v roce 2011 Polsko (26 % pod průměrem Evropské unie). Naopak nejvíce bytů na 1 000 obyvatel bylo v roce 2011 ve Španělsku (17 % nad průměrem Evropské unie) a Francii (12 % nad průměrem Evropské unie). Toto specifikum je dáno především existencí rozvinutých trhů s druhým či třetím bydlením (určeným k rekreaci).Nejvyšší náklady na bydlení ze sledovaných zemí vykazovalo v roce 2011 Dánsko a Francie. Celkové náklady na bydlení v těchto zemích překročily průměr Evropské unie o 70 procent respektive o 41 procent.

Související

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.
Byty

Český realitní trh krvácí. Experti pro EZ popsali, co nás letos čeká

Podle veřejně dostupných dat a informací se v roce 2023 v tuzemsku prodalo nejméně bytů a domů od roku 2015. Data říkají, že bytů se oproti roku 2022 prodalo o devět procent méně, domů pak až o 17 procent. O 19 procent se také propadl prodej chat a chalup. Může za nepříznivá data jen nižší výkon stavebnictví nebo o poznání horší poptávka či koupěschopnost zákazníků, anebo je na vině inflace? A souvisí nějak spolu všechny zmíněné veličiny?

Více souvisejících

Byty Česká republika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

včera

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy