Podle veřejně dostupných dat a informací se v roce 2023 v tuzemsku prodalo nejméně bytů a domů od roku 2015. Data říkají, že bytů se oproti roku 2022 prodalo o devět procent méně, domů pak až o 17 procent. O 19 procent se také propadl prodej chat a chalup. Může za nepříznivá data jen nižší výkon stavebnictví nebo o poznání horší poptávka či koupěschopnost zákazníků, anebo je na vině inflace? A souvisí nějak spolu všechny zmíněné veličiny?
Řada ekonomických i finančních odborníků ví, že inflace a zvýšené úrokové sazby zastavily růst cen bytů a počty prodaných bytů. „Zvýšené životní náklady, tedy výdaje jak na potraviny ale i náklady na bydlení, zejména strmý růst nákladů na spotřebu energií, donutily potenciální kupující odsunout poptávku po nákupu nového bydlení,“ řekl serveru EuroZpravy.cz Petr Kozojed, vedoucí týmu Real Estate v oddělení Strategie a Transakce společnosti EY Česká republika. Podle něj tak v případě nutnosti řešit bytovou situaci bylo nezbytné hledat provizorní alternativu: buď nové bydlení neřešit, nenakupovat, nebo volit alternativu v podobě nájemního bydlení.
K vztahu inflace a ne zcela dobrých statistik Česka nejen k prodejům bytů řekla Olívia Lacenová, hlavní analytička Wonderinterest Trading LTD serveru EuroZpravy.cz následující: „Bydlení a inflace jsou spojené nádoby. Vysoké úrokové sazby, jejichž cílem je držet inflaci na uzdě vedou k ‚prodražení‘ hypotečních úvěrů pro běžné občany, a ti následně nákup nemovitosti odkládají a čekají na příznivější období s nižšími úrokovými sazbami.“ Podle ní byl pro český realitní trh rekordní rok 2021. Faktem také je, že odklon od nákupu nemovitosti a stoupající zájem o pronájmy bylo možné sledovat i na Slovensku.
Kozojed dále vysvětlil, že úrokové sazby, v posledních 18 měsících trojnásobně zvýšené, donutily prodávající starších jednotek nebo developery nových bytových jednotek ustoupit od původních požadavků na výši kupní ceny vystupňované výjimečnými podmínkami let 2022 a první poloviny roku 2023. „Chybějící poptávka jako základní princip obchodování vytváří tlak na snižování ceny a rovněž na snižování množství nabízeného produktu – bytových jednotek. Developerské společnosti na základě toho své plánované bytové projekty pozastavily, prodaly, pokud bylo komu, nebo přetransformovaly projekty na nájemní bydlení, pokud to projektové podmínky umožňovaly (souhlas financující banky, struktura projektu, časování projektu atp.),“ uvedl pro server EuroZpravy.cz Kozojed.
Neveselé statistiky nejen o prodejích nových bytů a domů navozují otázky, jako: Co brání větší spokojenosti či úspěšnějšímu nakupování nemovitostí nebo co se dá považovat za největší problém realitního trhu pro retailové spotřebitele? Klíčem ke spokojenosti, co se týká nákupu nemovitosti, je podle Olívie Lacenové především dostupnost výhodných hypotečních úvěrů. „Ty byly v kritickém zmiňovaném období pro značnou část kupujících z dlouhodobějšího hlediska nevýhodné. Navíc, v důsledku obav o možný další růst úrokových sazeb část obyvatel odkládala nákup vlastního bydlení na později. To platí obzvláště při koupi prvního bytu, což pro mnohé zájemce může představovat i závazek na 25 až 30 let,“ řekla Lacenová.
Ekonomové v tomto ohledu proto spatřují letošní rok za velkou příležitost k možnému lepšímu trendu nejen v prodejích bytů, ale i obratu na hypotečním trhu. A to nejen díky tomu, že inflace se postupně dostává pod kontrolu a výhledy klíčových finančních a ekonomických institucí v tuzemsku jsou v tomto směru pozitivní, což se dá říct i o globální scéně. Pokud se skutečně dobereme k tolik očekávanému naplnění prognóz, pak se dá předpokládat i postupné snižování úrokových sazeb jak ze strany ČNB, tak i ze strany dalších centrálních bank, a pokud nedojde ke změně trendu, postupně bychom mohli být svědky lepších hypotečních podmínek a postupného oživení nákupu na trhu s nemovitostmi i samotného zlepšení dostupnosti vlastního bydlení.
Podle Kozojeda je vůbec otázka, zda standardní kupující nového bytu může být z akvizice nového bydlení bytostně šťastný a spokojený, vzhledem k vědomí, že bude 20 až 30 let splácet svou hypotéku. „Nicméně primární spokojenost v tomto případě vychází z podmínek, které byly v rámci akvizice bytu vyjednány. Počínaje úrokovou sazbou, získanou slevou na kupovaný byt, získanými benefity v kupovaném bytě (kuchyňská linka, vestavěné skříně, možné garážové stání, sleva na klientské změny), vysněnou polohou bytového projektu a dispozicí bytu konče,“ řekl serveru EuroZpravy.cz Petr Kozojed.
Podle něj je nutno v úvahu brát rovněž skutečnost, že významný podíl prodaných bytů tvoří investiční byty, které si kupující pořizují za účelem investice do výnosů z pronájmu bytu. „Očekávané již započaté postupné snižování úrokových sazeb jdoucí ruku v ruce se snižováním inflace opět zvýší počet investorů a atraktivitu bytů s výnosem,“ myslí si Petr Kozojed. Podle něj často kritizovaný nízký výnos z pronájmu bytů a srovnávání podobného typu konzervativního investování s jinými finančními produkty je nutno posuzovat nejen jako produkt s (relativně nízkým) výnosem p.a., ale zejména jako produkt s trvale rostoucí hodnotou (5 až 9 % p.a. do ½ roku 2023). Je proto nasnadě, že příznivější očekávání mohou i nemocnému českému trhu s bydlením (a nejen jemu) výrazně pomoci.
Související

Budoucnost bydlení v Česku? O státní podporu žádají desítky projektů

Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti
Byty , Bydlení , hypotéky , investice , reality
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Pardubice v druhém finále extraligy vybojovaly vítězství 2:1 a sérii tak srovnaly na 1:1
před 2 hodinami

Trump nevyloučil budoucí konec amerických snah o dosažení míru na Ukrajině
před 3 hodinami

Pellegrini dostal pokutu za loňskou předvolební kampaň
před 4 hodinami

Nečekané svědectví z dovolenkového ráje Čechů. Video ukazuje žraloka u pobřeží
před 5 hodinami

OBRAZEM: Jarní teplé počasí konečně přišlo. Lidé vyrazili do parků a na náplavky
před 5 hodinami

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce
před 6 hodinami

Vance neztrácí víru. Naznačil, že jednání o míru na Ukrajině mají progres
před 7 hodinami

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným
před 8 hodinami

Ukrajina a USA udělaly další krok k podepsání nerostné dohody
před 9 hodinami

Trumpův boj s imigrací. Případy, které otřásají důvěrou v princip americké „svobody“
před 9 hodinami

ANO čeká výměna europoslance. Kovařík oznámil, že ve funkci skončí
před 10 hodinami

Baník Ostrava povede kouč Hapal po podepsání nové smlouvy minimálně další dva roky
před 11 hodinami

V Polsku si dejte pozor, radí ministerstvo. Platí nový zákaz, hrozí i zadržení
před 12 hodinami

Americké ultimátum. Do pár dní má být jasno, zda skončí válka na Ukrajině
před 13 hodinami

Z oblohy nepadá jen déšť. Meteorologové upozornili na zajímavý jev
před 13 hodinami

Česko se definitivně zbavilo závislosti na ruské ropě, oznámil Fiala
před 14 hodinami

Další americký útok v Jemenu. Místní úřady hlásí desítky obětí
před 16 hodinami

Víkendové počasí se v duchu léta ponese jen částečně
včera

Kalifornie se vzbouřila. Trumpa žene k soudu
včera
První finále extraligy vyhrála Kometa Brno 1:2. Zápas srovnala v závěru, prodloužení rozhodl obránce Holland
Hokejové finále extraligy začalo dramatem – Pardubice sahaly po vítězství, ale Kometa Brno v závěru srovnala a v prodloužení urvala výhru 2:1. Zápas rozhodl po více než dvaceti duelech bez gólu obránce Holland. Série pokračuje v pátek znovu v Pardubicích.
Zdroj: Adam Skála