Kyjev odřízl Krym od peněz, ekonomové mají strach o Česko. Proč?

Kyjev/Moskva/Praha - Kyjevské vedení zastavilo přísun peněz na Krym a zablokovalo účty všech státních úřadů na poloostrově. Oznámil to dnes vicepremiér povstalecké krymské vlády Rustam Těmirgalijev. Finanční stabilitu to podle něj neohrozí, krymské vedení již zřídilo vlastní konta v ruských bankách a místo hřivny přechází na rublové účetnictví.

"Právě nám oznámili, že Ukrajina zablokovala celý systém krymského financování, všechny naše účty," řekl Těmirgalijev agentuře Interfax. Centrální orgány v Kyjevě zatím informaci nepotvrdily.

Výplata sociálních dávek ani fungování krymských správních orgánů podle Těmirgalijeva ohroženo není. "Operativně zřizujeme účty v ruských bankách, jsou to rublové účty. Lidé bez důchodů a výplat v žádném případě nezůstanou, situace je plně pod kontrolou," řekl.

Krymské proruské vedení spojuje s chystanou anexí poloostrova perspektivu blahobytu a masivních ruských dotací. Vyplývá to z rozhovoru, který dnes poskytl ruské agentuře RIA Novosti šéf krymského autonomního parlamentu Vladimir Konstantinov.

Dvoumilionový Krym má příští neděli hlasovat o tom, zda si ponechá dosavadní autonomní status v rámci Ukrajiny, nebo se jako nový subjekt federace připojí k Rusku. Přípravu na hlasování doprovází soustředěná proruská propaganda a tvrdá cenzura, referendum se uskuteční v podmínkách faktické okupace ruskými vojsky.

"Záruky finančních kompenzací jsme obdrželi z Ruska, sami jsme s tím ani nepočítali," řekl ruské agentuře Konstantinov, který minulý týden Moskvu navštívil. Hospodářská situace poloostrova se podle něj po anexi výrazně zlepší, protože sociální zabezpečení a fiskální pravidla budou podléhat ruským, nikoli ukrajinským zákonům.

Psali jsme:
Putin čelí kritice: Co to Kreml dělá? Rusko si Krym odskáče  

Pokud obyvatelé Krymu připojení k Rusku schválí, administrativní začlenění do Ruské federace by podle Konstantinova mohlo být hotovo už koncem března. Bezprostředně poté se rozpočet Krymu zdvojnásobí a sociální výplaty potřebným se zvýší čtyřnásobně, slíbil šéf krymského parlamentu.

Máme omezené vnímání

Server Penize.cz se zeptal někola edborníků, zda a jak může krymská krize zasáhnout do světové, ale i české ekonomiky.

"Na Ukrajině už nejde jen o snahu jednoho národa mít vládu, jakou chce, ale o naprostou změnu evropského paradigmatu. Pokud Rusko mluví o svém právu chránit ruské menšiny kdekoliv na světě, neexistuje záruka, že Krym je posledním podobným krokem Moskvy. Ukazuje také, jak omezené vnímání máme – pro řadu lidí je Ukrajina pořád ještě daleko, co ale budou dělat, když se Rusko rozhodne bránit práva Rusů žijících v některé zemi, která je třeba členem Evropské unie?" řekl ekonom Tomáš Prouza, státní tajemník pro evropské záležitosti.

"Pro Česko to zatím neznamená nic zvlášť závažného, na to je eskalace napětí na Ukrajině příliš krátká. Pokud by ale napětí nepolevilo, případně by přerostlo v otevřený střet, dojde k podstatnějšímu ochromení ukrajinského zahraničního obchodu a to by se dotklo českých firem, které se tam angažují, a dále by rostla cena některých surovin, ropu a zemní plyn nevyjímaje. To by se zase odrazilo i v rozpočtech mnoha českých firem a domácností, které s Ukrajinou ani nic společného nemají, varuje ekonom a žurnalista Lukáš Kovanda.

Politolog Michael Romancov k situaci říká: "V obecné rovině pro nás znamená situace na Ukrajině zásadní zhoršení bezpečnostních vztahů v Evropě. To se nevyhnutelně odrazí i v oblasti hospodářské, jak krátkodobě – váznoucí dodávky, ztráta investic a tak dál, tak dlouhodobě – viz například členy vlády veřejně zpochybněná účast Ruské federace na rozšíření jaderné elektrárny Temelín. Platí, že důvěra je mazadlo sociálních (i ekonomických) vztahů, a to jak domácích, tak se zahraničím. V tomto ohledu se situace – ve vztahu k Rusku i Ukrajině – zásadně změnila. Podobně tomu bude i u ostatních států Evropské unie, takže ekonomická spolupráce s Ruskem začne být, když ne obchodníky, tak jistě politiky, vnímána jinak."

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Ukrajina Ekonomika

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan: Netanjahu dosáhl takové rovně genocidy, že by mu ji záviděl i Hitler

Dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan opět ostře kritizoval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. V reakci na izraelskou ofenzivu v Pásmu Gazy Erdogan prohlásil, že pokud jde o genocidu, dosáhl izraelský premiér takové úrovně, že by mu ji záviděl i nacistický diktátor Adolf Hitler. Informovala o tom turecká agentura Anadolu.

před 34 minutami

MS v hokeji

Slováci nedali Kazachům šanci a porazili je 6:2, Finové si s Brity pohráli jako kočka s myší

Stejně jako v sobotu, tak i v neděli je na letošním hokejovém světovém šampionátu na program hned dvanáct zápasů. Hned polední zápas v Ostravě zajímal především naše východní sousedy Slováky, kteří opět zaplnili Ostravar Arenu. V ní viděli dominantní výkon svých miláčků, kteří nastoupili na Kazachy už v první třetině takovým způsobem, že na ně asijský soupeř nedokázal adekvátně odpovědět a nakonec prohráli vysoko 2:6. Vysokou prohru na rozdíl od jejich prvního zápasu s Kanadou si odnášejí z poledního nedělního zápasu i Britové, když je Finsko porazilo jasně 8:0. 

před 1 hodinou

Jan Bartošek

Bartošek zvažuje žalobu na Okamuru za slova o Hitlerovi

Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) uvažuje o podání žaloby v souvislosti s výroky, kterými byl minulý týden na sněmovní schůzi terčem ze strany předsedy SPD Tomia Okamury. Okamura na řečnickém pultíku Bartoška označil za "novodobého Hitlera".

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Pásmo Gazy

Počet obětí války v Gaze stoupl na 35 tisíc

Na 35.034 stoupl počet obětí války v Pásmu Gazy, která trvá již více než sedm měsíců. Uvedlo to v neděli tamní ministerstvo zdravotnictví řízené Hamásem. Většina z obětí byli civilisté, informuje agentura AFP.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Hokej, ilustrační foto

Poláci trápili obhájce bronzu z Lotyšska, USA si poradily s Němci. Dánové s přehledem přejeli Rakousko

Ostravská skupina letošního mistrovství světa v ledním hokeji měla hned ve druhý hrací den blízko k senzaci, o kterou se postarali málem nováčci z Polska. Tato země, která se v elitní divizi MS objevila po dlouhých 22 letech, totiž zaskočila hokejisty Lotyšska obhajující na tomto šampionátu bronzové medaile. V tomto utkání se skóre přelévalo ze strany na stranu, až se za stavu 4:4 šlo do prodloužení, v němž rozhodl Daugavinš. Daleko jednoznačnější duel se v Ostravě hrál v sobotu večer, kdy si Američani spravili chuť po předešlé porážce se Švédy vysokou výhrou 6:1 nad Německem. Podobně jednoznačný duel se odehrál v sobotu odpoledne i v pražské skupině, kde Dánové přehráli Rakousko 5:1. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Povodně

Afghánistán zasáhly masivní povodně. Mrtvých jsou stovky

Už více než 300 obětí na životech si vyžádaly záplavy v afghánských provinciích. Oznámil to v sobotu Světový potravinový program (WFP) spádující pod OSN. Úřady v zemi vyhlásily nouzový stav a do oblastí vyslaly týmy záchranářů, informuje AFP.

před 12 hodinami

před 18 hodinami

včera

Hráči České republiky slaví po skórování v zápase předkola skupiny A mezi Norskem a Českou republikou na Mistrovství světa v ledním hokeji IIHF 2024 v Praze (Česká republika, 11. května 2024).

Češi slaví druhou výhru. K obratu proti tvrdým Norům zavelel jubilant Červenka, jenž vyrovnal Jágra

Druhý těžký zápas ve dvou dnech museli čeští hokejisté sehrát na úvod domácího světového šampionátu. Zatímco páteční duel s Finskem gól ze hry navzdory skvělému hokeji nenabídl a rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy, kdy ten rozhodující proměnil kapitán Roman Červenka, v sobotním duelu s Norskem padlo hned devět branek. Tento zápas ale pro Čechy nezačal nejlépe a to i přes to, že Červenka ve svém 200. zápase za národní tým otevřel skóre. Norové totiž ještě v první třetině otočili na 3:1 a Češi se dlouho následně snažili o vyrovnání. To se podařilo v bojovné druhé třetině a až ve třetí třetině se jim podařilo otočit stav zpátky na svou stranu. Zásluhou Stránského, Hájka a Paláta tak nakonec došli k výhře 6:3. 

včera

Vlna veder decimuje Mexiko. Rekordy pokořeny v 10 městech, včetně Mexico City

V pátek úřady v Mexiku hlásily rekordně vysoké teploty v deseti městech, včetně toho hlavního. Současná vlna veder způsobila celostátní výpadky elektřiny a ohrozila energetickou síť.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy