Slovenská ekonomika zklamala, nejnovější údaje vyvolávají značné obavy

Slovenská ekonomika ve druhém letošním čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o 0,5 procenta. Informoval o tom dnes slovenský statistický úřad. Výsledek je lepší než srpnový odhad statistiků, podle kterého tempo růstu dosáhlo 0,4 procenta proti 0,7 procenta v prvním čtvrtletí.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
doporučujeme

V meziročním srovnání růst hrubého domácího produktu (HDP) ve druhém čtvrtletí výrazně zpomalil a dostal se na téměř šestileté minimum. Tempo zvolnilo na dvě procenta z 3,7 procenta v prvním čtvrtletí. V srpnu statistický úřad odhadl tempo růstu HDP za druhé čtvrtletí na 1,9 procenta.

Výkon slovenské ekonomiky se ve druhém čtvrtletí zhoršil zejména kvůli propadu vývozu výrobků a služeb, stejně jako kvůli poklesu investic.

"Čísla ekonomiky ve druhém čtvrtletí zklamala. Nejistota kolem načasování a formy brexitu i rozsahu a načasování dalších protekcionistických opatření v globální ekonomice by šlo označit za hlavní rizika v externím prostředí, na kterém je malá otevřená ekonomika, jakou je i Slovensko, mimořádně závislá," komentoval zveřejněná čísla analytik bankovního domu UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Ľubomír Koršňák.

Ekonomové slovenské centrální banky (NBS) v komentáři napsali, že ochlazení slovenské ekonomiky bylo proti jejich původním očekáváním výraznější. Dodali, že hlavním zdrojem růstu slovenského hospodářství byla domácí poptávka a tvorba zásob. Naopak zahraniční poptávku ovlivnil výrazný pokles exportu.

Ekonomika Slovenska rostla ve druhém čtvrtletí pomaleji než ekonomika České republiky, která meziročně vzrostla o 2,7 procenta. Proti prvnímu čtvrtletí růst české ekonomiky činil 0,7 procenta.

Průměrná mzda na Slovensku ve druhém čtvrtletí vzrostla meziročně o 9,7 procenta na 1101 eur (28.445 Kč). Platy na Slovensku jsou dlouhodobě nižší než v České republice, kde průměrný plat ve druhém kvartálu vzrostl o 7,2 procenta na 34.105 korun.

Míra nezaměstnanosti na Slovensku podle metodiky slovenského statistického úřadu klesla ve druhém čtvrtletí na nové minimum 5,7 procenta z 5,8 procenta v prvním čtvrtletí. Znovu se snížil počet Slováků, kteří krátkodobě, což znamená méně než rok, pracovali v zahraničí nebo kteří do zaměstnání do ciziny pravidelně dojížděli.

Slovenský ministr financí Ladislav Kamenický už dříve varoval, že zpomalení hospodářského růstu ohrožuje cíl vlády hospodařit letos bez deficitu veřejných financí. Ministr také vybídl kolegy ve vládě k úsporám. Nezávislá rozpočtová rada upozornila, že rozpočtový schodek hrozí hlavně z důvodu nadhodnocených nedaňových příjmů a vyššího růstu výdajů v některých oblastech.

NBS v červnu opět zhoršila výhled růstu ekonomiky na letošní rok. Důvodem byla zejména předpokládaná slabší zahraniční poptávka. Na letošní rok NBS snížila odhad růstu ekonomiky na 3,3 procenta. Následně výhled zhoršilo i slovenské ministerstvo financí, které by novou prognózu mělo zveřejnit ještě v září.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Google chystá další expanzi v EU, do datových center investuje tři…

20.09.2019 12:56 Americká společnost Gogole plánuje v příštích dvou letech investovat do expanze svých datových…

Nezaměstnanost na Slovensku je blízko historického minima, firmy …

20.09.2019 12:48 Míra nezaměstnanosti na Slovensku se letos v srpnu opět nezměnila. Stejně jako v předchozích dvou…

Slovensko sníží sazbu DPH na další potraviny. Co bude levnější?

19.09.2019 13:39 Slovensko rozšíří seznam potravin, na které se bude vztahovat nižší sazba daně z přidané hodnoty …

Nižší daně, vyšší rodičovská. Slovensko čekají od roku 2020 převratné změny

18.09.2019 14:50 Slovensko od příštího roku sníží sazbu daně z příjmů menším firmám a živnostníkům na 15 procent.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama