Apostila a superlegalizace: Co to je a k čemu slouží

PR článek - Při komunikaci se zahraničními subjekty musíte mít velice často k dispozici listiny, jejichž pravost je ověřená. Zatímco v tuzemsku postačí většinou soudní ověření, za hranicemi je to jiné. Co je to apostila?

Apostila a superlegalizace: Co to je a k čemu slouží
doporučujeme

Ověřovací doložka pro zahraničí

Žádáte-li o zaměstnání v zahraničí, nebo mimo naši republiku vyřizujete své osobní záležitosti, obvykle potřebujete mít k dispozici nejrůznější dokumenty. Týká se to zejména rodného nebo oddacího listu, živnostenského oprávnění či výpisu z obchodního rejstříku i vysokoškolského diplomu. Můžete se totiž setkat s tím, že v zahraničí vám dotyčné státní orgány nebo soukromé firmy odmítnou uznat soudně ověřený překlad těchto listin. Ke slovu pak přichází apostila neboli ověřovací doložka. Pojďme se podívat na to, jak ji získat.

Úmluva o apostile

Abyste před zahraničními orgány vypadali seriózně, veřejné listiny s apostilou jsou základem pro komunikaci. Jedná se o ověření dokumentů na takové úrovni, která dává záruku, že není nutné mít obavu o jejich legitimnost. Apostila se vydává do zemí, jež jsou signatáři Úmluvy o zrušení požadavku ověřování cizích veřejných listin z 5. října 1961. Platí, že tato zvláštní doložka pak nahrazuje i superlegalizaci. To znamená, že listina pak nemusí být ověřená zastupitelským orgánem České republiky v zahraničí a že ověření se provádí v zemi, v níž byla listina vystavena. Ve státech, které Úmluvu o apostile nepodepsaly, je třeba stále dodržovat princip superlegalizace, což je obvykle hodně zdlouhavá úřední činnost, protože je třeba se obrátit na několik státních orgánů.

Kdo apostilu vydává

Pokud potřebujete apostilu ke svému výpisu z rejstříku trestů, plné moci, oddacímu nebo rodnému listu, stačí se obrátit na Ministerstvo spravedlnosti ČR nebo Ministerstvo zahraničních věcí ČR. Je třeba si uvědomit, že každý dokument je jiný, a proto ani neexistuje nějaký jednotný postup, jenž vede k získání apostily. Každý případ se řeší individuálně, což může být pro člověka neznalého věci docela náročné.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Půjčky bez registru a bez doložení příjmů již neexistují

16.03.2021 08:07 PR článek - Je to již delší dobu, co nemohou finanční instituce půjčit úplně každému. V uplynulých…

Život na zahradě podle vašich představ? Nesmí chybět pergola, zahradní…

11.03.2021 07:17 PR článek - Jestliže jste se právě rozhodli, že musíte něco udělat se svým zahradním posezením, tak…

Co musí umět dobrý překladatel? Měl by mít cit pro jazyk i odborné znalosti

05.03.2021 17:16 PR článek - Koho baví jazyky a má pro ně talent, často uvažuje o dráze překladatele nebo tlumočníka…

Samostudium jazyků versus studium s lektorem: Co je pro vás lepší varianta?

05.03.2021 17:13 PR článek - Kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem, říká jedno pořekadlo. Něco má do sebe, protože…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama