Plastická operace i nový mobil. Na jaké zbytečnosti si Češi půjčují?

Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Plastická operace i nový mobil. Na jaké zbytečnosti si Češi půjčují?

Podle čísel České bankovní situace má s půjčkou zkušenost 83 % Čechů. A někteří z nich se bohužel zadlužují kvůli věcem, bez kterých by se klidně mohli obejít. O jaké jde?

Vánoční dárky

Půjčky na vánoční dárky Češi bohužel stále využívají. Podle průzkumu ČAB z roku 2021 si na to, aby svému okolí udělal přes svátky radost, vezme půjčku každý desátý. Nejčastěji pak za vypůjčené peníze koupí elektroniku (například mobilní telefon nebo počítač) a hračky pro děti. Průzkum zároveň uvádí, že 7 % Čechů by si na dárky bylo ochotno půjčit dokonce více než 30 000 Kč.

Zážitky a dovolená

Zájezd k moři, výlet na hory nebo prodloužený víkend v Evropě. Přestože je pro spoustu lidí podobná dovolená lákavá, naučili se na ni Češi už spíš šetřit. Přesto se najdou výjimky. Z průzkumu společnosti KRUK vychází, že na dovolenou si půjčuje zhruba 5 % domácností. Nejčastěji jde o lidi ve věku 35–44 let a zároveň o rodiny se dvěma dětmi.

Plastická operace

Je libo nový nos nebo poprsí? Podle průzkumu Poštovní spořitelny zvažuje plastickou operaci třetina Čechů, 57 % z nich by si na ni dokonce neváhalo půjčit. A speciální kliniky o tom vědí – některé samy nabízejí plastické operace na splátky. 

Svatba

Průzkum společnosti GE Money Bank zase ukázal, že někteří zvažují zažádat si o půjčku i kvůli svatbě. Problém by s tím neměla zhruba třetina novomanželů. Ze svých úspor by si totiž nemohli dopřát svatbu, jakou chtějí. V průměru se cena za svatbu v Česku pohybuje kolem 100 000 Kč. 

Domácí mazlíček

Půjčka na domácího mazlíčka sice není tolik obvyklá, na druhou stranu není ani nepředstavitelná. Z výzkumu agentury Nielsen Atmosphere vyplývá, že si 54 % dotázaných pořídilo mazlíčka z vlastních příjmů a dalších 44 % z úspor. Ti zbývající (2 %) ovšem přiznali, že si na pořízení mazlíčka museli půjčit od bankovních i nebankovních společností.

Kdy půjčka (ne)dává smysl?

Než zažádáte o půjčku, vždycky byste si měli ujasnit, jestli je pro vás daná věc nutná. Půjčky na vánoční dárky jsou zbytečné stejně jako ty na dovolenou. Věci i zážitky, které za vypůjčené peníze nakoupíte, si totiž většinou užijete mnohem kratší dobu, než je budete splácet. 

Takové plastické operace už ale patří mezi rozporuplnější případy. Pokud potřebujete podstoupit cenově nedostupný zákrok, který vám pomůže vyřešit zdravotní handicap, dá se půjčka snadno pochopit. Problém nastává ve chvíli, kdy se rozhodnete změnit část těla pouze kvůli svému okolí a bezhlavě si vypůjčíte peníze na něco, co možná vůbec nepotřebujete.

Podobné je to se svatbou i domácími mazlíčky. Skoro pro každého je svatba jednou z nejdůležitějších životních událostí, mazlíček zase některým pomáhá se samotou a příjemně doplňuje domácnost. Ani jedno by vás však nemělo finančně zatížit natolik, že byste si kvůli nim museli vzít půjčku. 

Než si o půjčku zažádáte, raději si položte tyto otázky:

  • Opravdu danou věc potřebuji?
  • Budu věc používat déle než splácet?
  • Budu mít na splácení půjčky peníze?
  • Půjčuji si od důvěryhodné společnosti?
  • Vím, co podepisuji?
     

Půjčka je vhodná hlavně ve chvíli, kdy ji potřebujete využít na koupi nebo opravu věci, bez které nemůžete pracovat nebo vést každodenní život. V urgentních případech (např. rozbité auto nebo lednička) dokonce dává smysl i nebankovní půjčka ihned, která je rychlejší než běžná bankovní půjčka. Vždy si ale udělejte předem jasno v tom, jestli půjčku zvládnete do budoucna splácet.

Češi vybrali 30 milionů korun, koupí Ukrajině tank

03.10.2022 14:26 Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu. Potřebných 30 milionů korun vybrala kampaň Dárek pro…

Výcvik ukrajinských vojáků v Německu kdosi špehoval pomocí dronů

03.10.2022 05:22 Během noci na sobotu kdosi pomocí dronů špehoval výcvik ukrajinských vojáků v Německu ve vojenském…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Neštěstí v Bratislavě: Pět mrtvých, další se zranili po nárazu auta do…

03.10.2022 18:31 Nedělní nehoda na zastávce městské hromadné dopravy (MHD) v centru Bratislavy má pět obětí. Čtyři…

Ministerstvo zahraničí vyzvalo Čechy, aby opustili Rusko

03.10.2022 14:07 Ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení…

Hledání pronájmu jako noční můra? Nemusí to tak být

22.09.2022 05:54 Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Na co všechno se hodí antuka?

31.08.2022 12:43 Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Související:

Právě se děje

reklama