Počet e-shopů, které v lednu zahájily podnikání, byl meziročně o 30 pct vyšší

Počet e-shopů, které v lednu vstoupily na český internet, byl meziročně o 30 procent vyšší. Z těch, které byly loni v lednu aktivní, jich nefunguje 15 procent. Aktuálně je v Česku okolo 50.000 e-shopů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Upgates, která poskytuje řešení pro tvorbu a pronájem internetových obchodů. První rok podnikání podle něj úspěšně překoná 90 procent internetových obchodů. Výsledky průzkumu má ČTK k dispozici.

"Lidé mají na počátku roku větší motivaci plnit si podnikatelské sny," uvedl obchodní ředitel Upgates Martin Pech. Počet e-shopů podle něj výrazněji roste ještě mezi zářím a listopadem, kdy se podnikatelé chtějí zapojit do slevové akce Black Friday a stihnout vánoční sezonu. Letos se nové firmy ve větším měřítku pouští i do oblasti stavebnictví, prodeje doplňků stravy nebo elektroniky, řekl.

"Sektoru mainstreamové elektroniky do domácností dominují velcí hráči jako například Alza či Datart. Zakladatelé nových e-shopů z tohoto segmentu se proto snaží nacházet příležitosti pro specifické produkty, jako jsou třeba chytré výrobky do domácnosti či různé součástky včetně těch do průmyslových zařízení," uvedl Pech. V sektoru potravin podle něj firmy nejčastěji začínají s prodejem pochutin domácí výroby. Internetové obchody, které byly loni v lednu aktivní a svou činnost ukončily, byly podle Pecha z různých odvětví. Nedá se říci, že by některé převládalo, doplnil.

Podle průzkumu společnosti Skip Pay, která spadá pod ČSOB, lidé od začátku roku nakupují méně impulzivně, častěji tak přechází nabídky s atraktivní cenou. Asi o 35 procent se u nich snížila chuť utrácet, uvedla v tiskové zprávě firma. Průzkum provedla na přelomu ledna a února mezi přibližně 200 lidí, kteří pravidelně nakupují na internetu.

Obrat českých e-shopů loni poprvé meziročně klesl, z 223 miliard Kč v roce 2021 se snížil na loňských 197 miliard korun, informovala už dříve Asociace pro elektronickou komerci a internetový srovnávač cen Heureka.cz. Poprvé na českém trhu ubylo i internetových obchodů, o 885 na 50.100 obchodů. Důvodem byly vysoké provozní náklady a rostoucí inflace.

Související

Více souvisejících

e-shopy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

George Santos, člen Sněmovny reprezentantů USA

Republikán Santos končí v Kongresu. Podváděl v životopisu i kampani

V pátek rozhodla Americká Sněmovna reprezentantů o zbavení mandátu svého republikánského člena George Santose. Santos, který sloužil méně než rok, byl zapleten do skandálu spojeného s klamáním voličů a dárců během své volební kampaně. Dvoutřetinová většina zákonodárců hlasovala pro jeho vyloučení. Toto rozhodnutí následovalo po zprávě sněmovního etického výboru, která ukázala, že tým Santose zneužíval volební příspěvky na osobní výdaje. Santos, politik zastupující stát New York, se tak stal šestým vyloučeným členem v historii sněmovny.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenští dopravci blokují hranici s Ukrajinou, chtějí konec unijní dohody

Slovenští autodopravci v pátek odpoledne zablokovali přechod Vyšné Nemecké - Užhorod na hranici s Ukrajinou. Protestují tak proti zrušení povolenek pro ukrajinské dopravce v EU. Omezení má trvat do odvolání, v pondělí se dopravci rozhodnou o dalším postupu podle výsledků jednání evropských ministrů dopravy v Bruselu. 

včera

Jiří Bartoška, ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Jiří Bartoška opět bojuje s rakovinou

Jiří Bartoška je známý český herec a prezident karlovarského filmového festivalu. Nyní obdržel od lékařů nejhorší možnou zprávu - znovu bojuje s agresivní formou rakoviny, po mnoha letech.

včera

Zbyněk Stanjura

Vláda řeší s podnikateli ceny energií, regulovaná složka totiž výrazně vzroste

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se setkali se šéfy Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory Janem Rafajem a Zdeňkem Zajíčkem, aby projednali cílenou vládní pomoc s cenami energií pro firmy z energeticky nejvíce náročných odvětví. Navázali tak na jednání s premiérem Petrem Fialou z konce října. Výsledkem je dohoda, že vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady oznámeného navýšení regulované složky ceny elektřiny ERÚ na tyto společnosti.

včera

včera

včera

včera

Smog

COP28: Na počasí má vliv i to, co jíme. Lídři žádají omezení či vyřazení fosilních paliv i změnu potravinářství

Účastníci klimatické konference COP28 v Dubaji se v pátek v prvním návrhu dohodli na krocích v oblasti ochrany klimatu. Žádají omezení nebo úplné vyřazení používání fosilních paliv. V jednáních se již projevily názorové rozdíly, neboť návrh Británie a Singapuru zahrnující jejich postupné vyřazení či omezení vyvolává spory. Světoví lídři na konferenci podepsali deklaraci o transformaci potravinových systémů, vůbec první rezoluci, která přímo řeší vztah mezi tím, co jíme, a měnícím se klimatem, uvedl The Guardian.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

včera

Dezinformátor Čermák si začne odpykávat trest. Poláci ho v pondělí předají Čechům

Českým orgánům by měl být v příštím týdnu předán dezinformátor Tomáš Čermák, jehož v listopadu na základě poznatků od českých kolegů zadržela polská policie. Čermák si má odsedět pět a půl roku za propagaci terorismu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy