Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

Podle deníku byly téměř tři čtvrtiny všech námořních zásilek ruské ropy v srpnu bez západního pojištění, páky používané k zajištění souladu s cenovým stropem ropy stanoveným G7 ve výši 60 dolarů za barel.

To je o 50 procent více než na jaře 2023, vyplývá z údajů analytické společnosti Kpler a pojišťoven.

Takový růst znamená, že Moskva je stále zběhlejší v obcházení limitu a umožňuje jí prodávat více své ropy za ceny blížící se cenám na mezinárodním trhu, zdůrazňuje FT.

„Kyjevská ekonomická škola (KSE) odhaduje, že trvalý růst cen ropy od července v kombinaci s úspěchem Ruska při snižování slevy na vlastní ropu znamená, že příjmy země z prodeje ropy v roce 2023 budou pravděpodobně na úrovni nejméně o 15 miliard dolarů vyšší, než by mohly být.

Doporučené články

Tato změna je dvojitou ranou pro západní snahy omezit ruské příjmy z ropy, které tvoří největší část rozpočtu Kremlu, po jeho úplné invazi na Ukrajinu,“ píše se v článku.

Nejen, že se větší podíl ruské ropy prodává mimo limit, ale rostoucí nezávislost Moskvy jako prodejce se časově shodovala se silným růstem cen ropy, které se tento týden poprvé za 13 měsíců dostaly nad 95 dolarů za barel, poznamenává FT.

„Přestože ruský ropný sektor stále čelí řadě vážných problémů, včetně tvrzení o nedostatku na domácím trhu ropných produktů a všeobecném poklesu objemu exportu, indikátory stále naznačují, že vojenská kasa Kremlu získá z prodeje více příjmů. ropy,“ zdůrazňuje deník.

"Vzhledem ke změnám ve způsobu, jakým Rusko dodává ropu, by mohlo být velmi obtížné prosadit cenový strop v budoucnu. A to je o to nešťastnější, že jsme neudělali více pro řádné prosazení stropu, když jsme měli více pák vlivu,“ připustil Ben Hilgenstock, ekonom z London School of Economics.

Rusko tento týden zakázalo vývoz nafty a dalších paliv, což je významný krok jednoho z největších světových prodejců nafty. To vyvolalo obavy, že se ruský prezident Putin snaží narušit trh s ropou, jako to udělal se zemním plynem, který způsobil loňskou energetickou krizi.

Doporučené články

"Zatímco EU a USA z velké části zakázaly dovoz ruské ropy, cenový strop stanovený G7 byl navržen tak, aby udržela ruskou ropu na světových trzích. Cílem bylo zabránit omezení dodávek a ekonomicky a politicky škodlivému cenovému skoku."

G7 stanovila cenový strop na prodej ruské ropy pod 60 dolarů za barel. Když byla tato opatření zavedena, ruská ropa se nejprve prodávala s velkou slevou pod světové ceny. Moskva se snažila přesměrovat zásilky do Asie a zároveň spoléhala na západní dopravní služby. Sankce a omezení od února 2022 vyšly Rusko na 100 miliard dolarů příjmů z vývozu ropy.

Rusko reagovalo vytvořením vlastní "temné flotily" ropných tankerů, schopných operovat bez západních služeb, což mu umožnilo dosáhnout vyšších cen za ropy na světovém trhu. Průměrná cena hlavní exportní třídy ruské ropy Ural přesáhla 60 dolarů za barel od července.

Související

Více souvisejících

Rusko ropa Vladimír Putin

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nákupy potravin, ilustrační fotografie

Obchody od ledna zdraží, i přesto, že DPH na potraviny klesne

Ceny potravin v České republice od ledna porostou, přestože bude snížena sazba daně z přidané hodnoty. Dnes to na tiskové konferenci uvedli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza.

včera

včera

Peníze na důchody, ilustrační fotografie.

O důchod je možné žádat online, potřeba je pouze identita občana

Od prosince 2023 mohou klienti podat žádost o starobní, invalidní či pozůstalostní důchod obilné prostřednictvím internetové služby ePortálu ČSSZ a s využitím elektronické identifikace. Součástí služby je informativní odhad výše starobního důchodu podle zvoleného data pro odchod do důchodu a také možnost doložit chybějící dokumenty. Po vyplnění a odeslání žádosti klienti obratem obdrží potvrzení o přijetí žádosti. 

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan chce, aby "řezník z Gazy" Netanjahu stanul před soudem

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu musí stanout před soudem jako válečný zločinec, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během úvodní řeči na pondělním jednání Organizace islámské spolupráce v Istanbulu v souvislosti s děním v Pásmu Gazy. 

včera

včera

včera

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Miliardy dostaly za covidu od státu i firmy, kterým rostl zisk a počet zaměstnanců

Podporu z programu Antivirus, jehož hlavním účelem bylo zmírnit negativní dopady pandemie covidu-19 na zaměstnanost v ČR, dostávaly i firmy, kterým v době šíření nemoci rostl čistý obrat, zisk a zvyšoval se jim počet zaměstnanců. Pomoc státu čerpaly také firmy, které v té době rozdělovaly podíly na zisku. V jednom ze tří režimů programu Antivirus stát navíc nesl téměř 100 % nákladů na udržení pracovních míst, což bylo proti zásadě uplatňované v ostatních zemích EU, kde tyto náklady stát sdílel se zaměstnavateli a zaměstnanci. Pokud by se dodrželo pravidlo částečné kompenzace, stát by ušetřil až 4,4 miliardy Kč.

včera

Válka na Ukrajině je v nové fázi. Ukrajinci v noci sestřelili drony i řízenou střelu

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na pondělí zlikvidovala 18 dronů íránské výroby a jednu řízenou střelu. Podle Kyjeva se válka se začátkem zimy ocitla v nové fázi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy