Putin stahuje armádu z hranic s NATO. Ví, že aliance není pro Rusko hrozbou, tvrdí Finové

V arktické oblasti nedaleko Norska je v současnosti umístěno o nejméně 20 procent méně ruských sil než před invazí na Ukrajinu. Uvedl to velitel norských ozbrojených sil Eirik Kristoffersen.

Norsko je členem NATO a má s Ruskem hranici u poloostrova Kola, kde se nachází většina ruských jaderných zbraní i ruská Severní flotila provozující jaderné ponorky.

Kristoffersen po setkání náčelníků štábů členských zemí NATO v Norsku uvedl, že ruský prezident Vladimir Putin "velmi dobře" ví, že NATO není hrozbou pro Rusko.

"Na naší hranici, na ruské hranici, zůstalo možná o 20 procent nebo ještě méně (ruských) sil, než jich tam bylo před 24. únorem 2022," řekl na tiskové konferenci.

"Pokud by si myslel, že ohrožujeme Rusko, nepřesunul by své vojáky na Ukrajinu, aby tam vedli válku," dodal. 

Doporučené články

Takový postup Ruska se týká i sousedního Finska po jeho vstupu do NATO v dubnu, doplnil předseda Vojenského výboru NATO Rob Bauer. I na tamní hranici jsou podle něj počty ruských vojáků nižší než před válkou.

“Rusko ví, že NATO není hrozba, protože nemáme v úmyslu na ně útočit. V opačném případě by na vstup Finska reagovalo úplně jinak," řekl Bauer.

Vstup Finska do NATO tak byl pro Rusko spíše symbolickým aktem, který prokázal jednotnost západních zemí. Přijetí Finska bylo nejrychlejší v novodobé historii NATO, i když přímo neovlivnilo průběh ruské invaze.

Finsko opustilo svou vojenskou neutralitu, vstoupilo do NATO a hranice mezi Aliancí a Ruskou federací se tak prodloužila o 1340 kilometrů. Před Finskem naposledy do řad NATO vstoupila v březnu 2020 Severní Makedonie, a tři roky předtím ještě Černá Hora. 

Doporučené články

Na vstup nyní čeká i Švédsko, které s Finskem podalo kvůli ruské agresi vůči Ukrajině žádost o vstup do NATO souběžně. Zatímco Helsinky už se staly 31. členem aliance, Stockholm nadále čeká na vyslovení souhlasu ze strany Turecka a Maďarska.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na letošním summitu NATO ve Vilniusu podepsal protokol o schválení vstupu Švédska do Aliance, ale očekává, že USA, EU a Švédsko splní své závazky.

Erdogan později uvedl, že turecký parlament nepravděpodobně ratifikuje vstup Švédska do NATO dříve než v říjnu, protože po prázdninách bude muset projednat řadu zákonů.

Maďarská vláda uvádí, že svůj úkol v otázce žádosti Švédska o členství v NATO splnila, když loni předložila ratifikační dokument parlamentu. Ten bude mít možnost na podzimním plenárním zasedání rozhodnout, kdy bude hlasovat o ratifikaci.

Související

Více souvisejících

Rusko Finsko NATO Švédsko Vladimír Putin Ruská armáda

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 minutou

před 10 minutami

Ázerbájdžán, ilustrační foto

Ázerbájdžánské jednotky zadržely čtyři bývalé lídry Náhorního Karabachu

Ázerbájdžánské úřady zadržely čtyři bývalé lídry Náhorního Karabachu a převezly je do Baku. Příslušníky ázerbájdžánské služby státní bezpečnosti byli zadrženi tři bývalí prezidenti samozvané republiky Náhorní Karabach Arkadij Gukasján, Bako Saakján a Arajik Haruťunjan a bývalý předseda parlamentu David Išchanjan. 

před 39 minutami

Záchranáři zasahují u neštěstí na Strakonicku. (3.10.2023)

Nehodu na Strakonicku nepřežili zaměstnanci železnice. Na trati pracovali

Úterní železniční nehoda na Strakonicku si vyžádala dva životy železničních zaměstnanců, kteří pracovali na trati, uvedla policie. Generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda vyjádřil upřímnou soustrast pozůstalým. Drážní inspekce zahájila vyšetřování mimořádné události.  

před 41 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

V 94 letech zemřel bývalý ředitel Komerční banky a senátor ODS Richard Salzmann

V pondělí zemřel ve věku 94 let bankéř Richard Salzmann, někdejší generální ředitel Komerční banky a senátor za ODS. Uvedl to server Lidovky.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy