Americké dolary mění světový prodej masek na Divoký západ

Celosvětová snaha sehnat obličejové roušky a respirátory, které ochrání všechny, kdo stojí v první linii boje proti koronaviru, změnila trh na Divoký západ - kde jsou Spojené státy často ochotné přeplatit kupce, kteří už měli uzavřenou smlouvu na dané zboží. Uvádějí to představitelé zemí od Evropy po americký kontinent.

Ve Francii a Německu uvedli oficiální činitelé, že USA platí největšímu dodavateli na světě - Číně - za masky mnohem víc, než je tržní cena, napsala agentura Reuters. A příležitostně díky vyšší nabídce získají dodávku zboží, o kterém byli evropští kupci přesvědčení, že už měli dohodu na jeho dodání. Obdobný incident ohlásil také brazilský ministr zdravotnictví.

"Na penězích jim nezáleží. Zaplatí jakoukoli cenu, protože jsou zoufalí," řekl vysoce postavený činitel z německé vládní CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. A německý vládní zdroj dodal: "Američané začali jednat - a vzali si na to spoustu peněz."

Od konce loňského roku, kdy byl koronavirus v Číně poprvé zaznamenán, se pandemie nemoci COVID-19, kterou způsobuje, rozšířila do celého světa. Vlády v Evropě, na americkém kontinentu i v jiných koutech světa se zoufale snaží získat zásoby pro lékaře, zaměstnance domovů důchodců i pro veřejnost. Nyní, kdy počet celosvětových případů překročil milion a nákaza se rychle šíří ve Spojených státech, se soupeření o drahocenné ochranné prostředky ještě vyhrotilo.

V jednom případě byla objednávka 200.000 respirátorů pro Německo putující z Číny od americké nadnárodní společnosti 3M "zkonfiskována" v thajském Bangkoku. Berlínský radní pro oblast vnitra Andreas Geisel to v podle tagesspiegel.de označil za "moderní pirátství".

"Ani v dobách globální krize by nikdo neměl používat metody jako na Divokém západě," dodal s tím, že byla dodávka pravděpodobně zastavena v souvislosti se zákazem vývozu vyhlášeným americkou vládou.

Americké ministerstvo zahraničí a odbory ministerstva vnitra koordinující americké snahy najít a zajistit ochranné vybavení zatím nereagovaly na žádost o komentář. Nejmenovaný činitel amerického ministerstva vnitra nicméně agentuře Reuters tento týden řekl, že americké společnosti a vláda platily a platí vyšší než tržní cenu za většinu vybavení zakoupeného v zámoří. Podle jeho slov USA nepřestanou nakupovat, "dokud nebudou mít více než dostatek", a mohou shánět ochranné pomůcky až do letošního srpna.

V pátek oznámila společnost 3M, že jí Bílý dům nařídil zastavit všechny dodávky respirátorů, které vyrábí v USA, do Kanady a Latinské Ameriky, přestože to může mít "značné humanitární následky".

V Brazílii tento týden uvedl ministr zdravotnictví Luiz Henrique Mandetta, že Čína zrušila část brazilských objednávek na vybavení poté, co americká vláda do této země poslala více než 20 nákladních letounů, aby nakoupila stejné produkty. "Mnoho z našich nákupů, o kterých jsme předpokládali, že byly uzavřené a budou dodány, zrušili," dodal ministr.

Jiný německý zdroj ze společnosti, která pomáhá vládě zajistit objednávky ochranných masek, uvedl, že bodem zlomu byl poslední březnový týden, což spojuje se zvýšenou přítomností USA na trhu. Uzavřené kontrakty už nejsou zárukou dodání, řekl tento zdroj a dodal: "Poptávka je mnohem, mnohem vyšší než nabídka."

A nejspíš ještě více stoupne. Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa, jež dlouhou dobu odmítala přínos nošení roušek pro osoby, které nemají žádné symptomy nákazy, nakonec doporučila všem Američanům, aby nosili roušky, když vycházejí ven.

Stejné příběhy o přeplacených dodávkách mezitím přicházejí z Francie. Jean Rottner, starosta Mylhúz, který se od začátku propuknutí epidemie snaží zajistit dostatek ochranných prostředků, říká, že dodávky mění majitele v poslední minutě. "Na letištní ploše Američané vytáhnou peníze a zaplatí třikrát nebo čtyřikrát víc, než co jsme nabídli my," řekl Rottner ve středu rozhlasové stanici RTL France.

Francouzské ministerstvo zahraničí uvedlo, že tyto zprávy ověřuje. Ale jeden z činitelů, který si nepřál být jmenován, vyjádřil pochyby, že podnikne nějaké kroky. "Všechno stojí a padá se silami trhu," řekl. "Ten, kdo zaplatí nejvíc, to dostane."

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory Francie Ekonomika USA (Spojené státy americké) Čína Německo Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

Stav Fica je po atentátu stabilizovaný. Komunikuje a zlepšuje se

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je po atentátu, k němuž došlo minulý týden, stabilizovaný. Předseda vlády komunikuje a klinicky se zlepšuje. Na sociální síti o tom informovala Rooseveltova nemocnice v Banské Bystrici.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy