Americký automobilový průmysl se postupně vrací k životu

Tři hlavní americké automobilky General Motors, Ford Motor a Fiat Chrysler Automobile (FCA) a jejich dodavatelé dnes po dvou měsících přestávky způsobené koronavirem obnovují výrobu. Rozjezd odvětví, které v USA zaměstnává téměř jeden milion lidí a na ekonomické aktivitě se podílí šesti procenty, je zatím pomalý, akcie automobilek však díky obnovení výroby posilují, uvedla agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ford Transit
doporučujeme

Znovuotevření továren na výrobu aut bude pozorně sledovaným testem, který naznačí, zda se budou moci ve velkém vrátit do práce pracovníci i dalších odvětví, aniž by se začal zvyšovat počet nakažených.

Firmy GM, Ford i FCA se na otevření závodů v Severní Americe připravovaly týdny. Přepracovaly montážní linky a přeškolily pracovníky, aby zabránily novému propuknutí epidemie, která by znovu vykolejila výrobu.

Pracovníkům vstupujícím do továren je změřena teplota. Obličejové masky nebo štíty jsou standardní výbavou. Práce, které vyžadují, aby se dva nebo více pracovníků k sobě přiblížili uvnitř vozidla, jako instalace bezpečnostních pásů, byla upravena tak, aby pracovníci mohli být od sebe v bezpečné vzdálenosti. U montážních linek byla instalována ochranná plexiskla, která oddělují zaměstnance naklánějící se kolem motorů vozů. Místa pro odpočinek byla předělána, aby zde mohli být zaměstnanci od sebe vzdáleni na dva metry.

Detroitské automobilky při vypracování běžných bezpečnostních postupů proti šíření koronaviru spolupracovaly mezi sebou navzájem i s odborovým svazem United Auto Workers. Další výrobci aut v USA přijímají podobná bezpečnostní opatření.

Některé automobilky na jihu USA, které nemají odbory, otevřely již na počátku měsíce. Výrobce elektrických aut Tesla začal vyrábět auta minulý týden navzdory příkazu okresu Alameda, že má nechat továrnu zavřenou. Pak ale opět výrobu přerušil a souhlasil s opětovným obnovením dnes.

Pro automobilky i jejich dodavatele je obnovení výroby důležité, protože dvouměsíční uzavření kvůli nemoci covid-19 jim působila odliv peněz. Dalším problémem pro automobilky by se nyní mohlo stát finanční zdraví jejich dodavatelů. Vzhledem k tomu, že většina dodavatelů dostane zaplaceno v průměru 45 dní po dodání součástek, bude mít mnoho z nich problémy udržet se nad vodou, varují analytici.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronakrize: Snížení ratingu hrozí rekordnímu počtu subjektů, jedna země…

27.05.2020 15:56 Počet firem nebo zemí, kterým hrozí snížení ratingu, stoupl na rekordní maximum. Může za to…

Kvůli pandemii rekordně klesnou investice do energetiky

27.05.2020 11:24 Koronavirová krize letos povede k největšímu poklesu investic do energetiky v historii, uvedla dnes…

Autopůjčovna Hertz kvůli koronaviru vyhlásila v USA bankrot

23.05.2020 06:13 Smutné zprávy z byznysu. Autopůjčovna Hertz Global Holding požádala ve Spojených státech o ochranu…

USA přidaly na černou listinu 33 čínských firem a institucí

23.05.2020 05:34 Americké ministerstvo obchodu zavádí hospodářské sankce vůči dalším 33 čínským společnostem a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy