USA ustoupily od plošného zákazu na zboží ze Sin-ťiangu

Vláda Spojených států prozatím odkládá plánovaný plošný zákaz na dovoz bavlny a rajčat z čínské provincie Sin-ťiang. V pondělí oznámila pouze cílená opatření, která směřují proti pěti tamním subjektům. Informovala o tom agentura Reuters. Restrikce se kromě bavlny a textilií ze severozápadního Sin-ťiangu týkají i počítačových součástek od výrobce z provincie An-Chuej. Peking dnes iniciativu označil za sabotáž globálních dodavatelských řetězců.

Americký dolar
doporučujeme

Opatření reagují na informace, že na polích v Sin-ťiangu a v továrnách na dalších místech Číny pracují lidé, kteří jsou k těmto pracím nuceni. Podle těchto informací jde především o příslušníky převážně muslimského etnika Ujgurů, kteří jsou na severozápadě Číny masově posíláni do takzvaných převýchovných táborů.

"Toto mimořádné porušování lidských práv vyžaduje mimořádnou odpověď," řekl na pondělní tiskové konferenci úřadující náměstek na americkém ministerstvu pro vnitřní bezpečnost Ken Cuccinelli. "Je to otroctví moderní doby," citovala jej BBC.

Podle informací agentury Reuters přitom americký Úřad pro cla a ochranu hranic (CBP) kvůli podezřením ohledně nucených prací připravuje i plošný zákaz na dovoz bavlny a rajčat ze Sin-ťiangu. Zavedení takových restrikcí ale zatím ohlášeno nebylo. Zmíněné dvě položky jsou pro danou čínskou oblast klíčovým vývozním artiklem a většina čínské bavlny pochází právě ze Sin-ťiangu.

Představená omezení na dovoz z této provincie se týkají produktů, v jejichž výrobě je zahrnuta práce pod hlavičkou pěti tamních subjektů, včetně "vzdělávacího a tréninkového centra" v okrese Lop. Šestou zasaženou organizací je výrobce počítačových součástek sídlící ve městě Che-fej na východě Číny. Podle americké vlády produkty těchto subjektů vznikají díky nucené práci, uvedené školicí středisko označil Washington za koncentrační tábor.

Cuccinelli médiím sdělil, že jeho ministerstvo pracuje na dodatečných právních analýzách opatření, které by se týkalo celého Sin-ťiangu. Dvě nejmenované osoby obeznámené s interními diskusemi ovšem agentuře Reuters sdělily, že někteří vysoce postavení členové administrativy prezidenta Donalda Trumpa vyjádřili obavy ohledně dopadů plošného zákazu na dodavatelské řetězce. Podle Cuccinelliho stojí za přehodnocováním daného kroku právní nejistota, nikoli obchodní důvody.

Témata: USA | Asie | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Oracle má získat v aplikaci TikTok významný podíl

17.09.2020 19:49 Aktualizováno Americká softwarová společnost Oracle získá 20procentní podíl v nové americké firmě, která bude…

Oživení z pandemie může trvat pět let, myslí si ekonomka Světové banky

17.09.2020 12:58 Oživení globální ekonomiky po krizi vyvolané koronavirovou pandemií může trvat až pět let. Uvedla…

Investice mezi USA a Čínou klesly v pololetí nejníže za devět let

17.09.2020 09:25 Tok investic mezi Spojenými státy a Čínou v první polovině letošního roku klesl nejníže za devět…

Fed podle očekávání ponechal úroky beze změny, zlepšil výhled

16.09.2020 21:45 Americká centrální banka (Fed) dnes ponechala podle očekávání svoji základní úrokovou sazbu beze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama