V Číně se obnovil provoz továren, výrazně se zhoršila kvalita ovzduší

V Číně se v posledních týdnech výrazně zhoršila kvalita ovzduší poté, co země uvolnila přísná opatření zavedená v souvislosti s šířením koronaviru. Množství některých jedovatých látek ve vzduchu překročilo hodnoty ze stejného období loňského roku.

Čína, ilustrační foto
doporučujeme

K vyššímu znečištění přispěla především obnova průmyslové výroby. Vyplývá to ze studie helsinského Centra pro výzkum energetiky a čistého ovzduší (CREA), o níž dnes informuje agentura Reuters.

Nákaza novým koronavirem se začala v Číně šířit koncem loňského roku a od té doby čínské úřady zaznamenaly přes 80.000 případů infekce. Peking ve snaze zastavit epidemii dal do karantény celá města, omezil dopravu a zavřel továrny, čímž také klesla poptávka po elektrické energii. Omezující opatření vedla k viditelnému zlepšení stavu ovzduší, které zaznamenal na svých satelitních snímcích například americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Koronavirovou krizi už Čína zřejmě překonala a život se v zemi vrátil k normálu. To se odrazilo i v opětovném zvýšení hladiny oxidu dusičitého, oxidu siřičitého či jemných prachových částic, uvedlo nyní Centrum pro výzkum energetiky a čistého ovzduší, jehož studie pokrývá třicetidenní období, které skončilo 8. května. Podle studie CREA koncentrace některých znečišťujících látek přesáhla hodnoty, které byly v Číně naměřeny ve stejném období loňského roku.

"Zaregistrovali jsme první varovné signály, které napovídají, že zotavování z krize způsobené šířením nemoci covid-19 v Číně vede k opětovnému zhoršení kvality ovzduší," napsalo Centrum pro výzkum energetiky a čistého ovzduší, které ve své studii analyzuje data z 1500 monitorovacích stanic v Číně.

Větší nárůst emisí oxidu dusičitého zaznamenaly regiony, kde je soustředěno množství továren. Naopak hustě osídlené městské oblasti - kde k znečištění ovzduší přispívají spíš motorová vozidla než továrny a tepelné elektrárny - tak vysoký nárůst hladiny oxidu dusičitého neregistrují, uvedlo CREA.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína zřejmě neschválí dohodu o aplikaci TikTok v USA, píše propekingský…

22.09.2020 14:31 Peking pravděpodobně neschválí "nespravedlivou" dohodu čínské společnosti ByteDance s americkými…

Intel dostal americkou licenci na další dodávky Huawei

22.09.2020 09:12 Výrobce čipů Intel získal licenci amerických úřadů na další dodávky některých svých výrobků čínské…

WSJ: Čína chystá odplati za Huawei a TikTok, černou listinu amerických…

21.09.2020 21:59 Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností. Informoval o tom…

Deutsche Bank: Světová ekonomika se plně zotaví do poloviny příštího roku

21.09.2020 14:13 Aktualizováno Německá bankovní společnost Deutsche Bank dnes zlepšila výhled světové ekonomiky pro letošní i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama